Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Vienpadsmit Vijas Celmiņas darbi un filma

Laikraksts Latvietis Nr. 496, 2018. g. 6. martā
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Filmas kadrs. FOTO Māris Brancis.

Likās, ka tas bija pavisam nesen, kad Latvija bija prezidējošā valsts Eiropas Savienībā, un šajā sakarā Latvija varēja atļauties ne vien uzaicināt tik slavenu mākslinieci, kāda ir Vija Celmiņa, bet arī izprasīt daudzus darbus no pašiem slavenākajiem pasaules muzejiem, kāda ir MOMA, Vitnija mākslas muzejs, Metropolitēna mākslas muzejs un citas mākslas krātuves. Izrādās, tas nemaz nebija tik sen – tikai 2014. gadā. Lūk, jau paskrējuši četri gadi, un mēs atkal sastopamies ar mūsu ievērojamās tautietes mākslu.

Iemesls tam – Vijas Celmiņas 80 gadu jubileja, kas svinama 25. oktobrī. Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā šobrīd glabājas vienpadsmit jubilāres darbi, no kuriem divi saņemti tikai pagājušajā gadā un kas darināti mecotintas un sausās adatas tehnikā. Līdz 25.martam Kupola zālē apskatāmi visi darbi vienviet izstādē Vienpadsmit darbi un filma.

„LNMM kolekcijas grafikās attēlotā okeāna ūdens virsma, zvaigžņota debess, zirnekļu tīkls, pasaules karte, markas ar Saturnu var tikt uzlūkoti kā ļoti garlaicīgi motīvi, kuros nekas nenotiek. Taču sāls [šādā motīvu izvēlē] slēpjas atšķirību meklēšanā, nianšu pamanīšanā, skatītāja uzmanības trenēšanā, vērīgumā. Vijas Celmiņas darbu pētīšana ir kā meditācijas uzdevuma veikšana“, izstādes anotācijā vēsta kuratore Elita Ansone.

Vēl tikai jāpiebilst, ka izstādes laikā tiek demonstrēta Jura Podnieka studijas veidotā dokumentālā filma Vija Celmiņš. Teritorija (režisors Olafs Okonovs). Tā ir patiesi lieliska kino lente, kas iepazīstina ar jubilāri viņai tuvā vidē – Ņujorkās ielās, viņas darbnīcā un lauku mājās, kur tāpat kā ikviens cilvēks rušinās pa dārzu, rok un mēslo, lai puķes zied un plaukst. Nekas it kā neliecina, ka mūsu priekšā ir tik izslavēta māksliniece, kuras darbi maksā miljonus. Kā pirms gada ziņoja The New York Times, Vijas Celmiņas 1969. gadā zīmētais okeāns pārdots par 2,9 miljoniem dolāru. Interesanti, cik maksā darbi, kas tagad glabājas Rīgā?

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com