Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Rēgans un Putins

Laikraksts Latvietis Nr. 497, 2018. g. 14. martā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Ir interesanti salīdzināt divas runas, kuras šķir 35 gadi. Pirmā – ASV prezidenta Ronalda Rēgana runa 1983. gada 23. martā*, un otrā – Krievijas prezidenta Putina runa šogad 1. martā**.

Prezidents Rēgans uzrunāja tautu par aizsardzību un nacionālo drošība. Prezidents Putins sniedza ikgadējo runu par valsts stāvokli.

Prezidents Rēgans izklāstīja trūkumus ASV aizsardzībā. Tās kodolraķešu arsenāls novecojis, kamēr Padomju Savienības stratēģiskie ieroči esot jau spējīgi iznīcināt gandrīz visas ASV raķetes, pirms tās tiktu palaistas. Padomju Savienība attīstot savus militāros spēkus daudz plašāk, nekā būtu vajadzīgs aizstāvībai. Viņš atgādināja par Padomju Savienības rīcību Afganistānā un Polijā.

Tai laikā valdošā aizsardzības politika bija Abpusēji nodrošināta iznīcība (Mutual Assured Destruction – saīsinājumā MAD, jeb „traks“). Ja viena puse uzsāktu kodolkaru, tad otrai pusei tomēr paliktu pietiekami daudz ieroču, lai uzbrucēju valsti iznīcinātu.

Minētajā runā prezidents Rēgans teica, ka viņš kļūst arvien vairāk pārliecināts, ka cilvēku garam jābūt spējīgam pacelties virs tā, kā apieties ar citām nācijām un cilvēkiem, apdraudot to eksistenci.

Un tā viņš paziņoju plašu, intensīvu ilgtermiņa programmu attīstīt Stratēģisku aizsardzības sistēmu (Strategic Defense Initiative). Tās mērķis bija izveidot aptverošu aizsardzības sistēmu pret kodolraķetēm, izmantojot gan lāzerus, gan pavadoņus, gan citas jaunas tehnoloģijas. Rēgans beidza uzrunu ar vārdiem: „Mēs netiecamies sasniegt nedz militāro pārākumu, nedz politisko priekšrocību. Mūsu vienīgais mērķis – tāds, kurā dalās visi cilvēki – ir meklēt veidus kā samazināt kodolkara briesmas.“

Rēgana plānus izķengāja gan Padomju propagandisti, gan pašmāju pretinieki, un visa programma lēnām izsīka.

Prezidents Putins gari un plaši runāja par attīstību, par ekonomiku, par veselības aprūpi un citām lietām. Bet tad pēkšņi sāka lielīt jaunos ieročus. Lepojās par Krievijas militāro spēku varenumu.

Putins gan apgalvoja, ka „mēs nevienu neapdraudam, nevienam neuzbruksim un nevienam nekā neatņemsim, draudot ar ieročiem. Mums nekas nav vajadzīgs. Tieši pretēji“. Bet tad tiek rādīta animācija, kā Krievijas kodolieroči krīt uz Floridas, ASV.

Kam ticēt?

GN
2018. g. 14. martā

* https://www.reaganlibrary.gov/sites/default/files/archives/speeches/1983/32383d.htm

** http://en.kremlin.ru/events/president/transcripts/56957Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com