Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Gaidām ciemos „Trīs latviešu Tenorus“

Ne tikai izcili mākslinieki, bet arī patiesi savas zemes patrioti

Laikraksts Latvietis Nr. 118, 2010. g. 11. nov.
Sandra Dragūna -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kā jau iepriekš esam ziņojuši, no 17. novembra līdz 2. decembrim Austrālijā viesojas slavenie Trīs Tenori no Latvijas: Guntars Ruņģis, Miervaldis Jenčs un Nauris Puntulis. Kopā ar viņiem muzicēs pazīstamais latviešu pianists Gints Bērziņš.

Trīs Tenori – pasaules mūzikas apritē tas jau kļuvis par patstāvīgu jēdzienu. Dažādās pasaules malās skanējuši koncerti, tiek izdoti mūzikas albumi, kuru nosaukumā var lasīt – Trīs Tenori.

Bet sākās šis tenoru fenomens 1990. gadā Itālijā, Romā, Pasaules Futbola kausa turnīra priekšvakarā, kad trīs pasaulslavenie tenori Hosē Kareras (Jose Carreras), Lučiāno Pavaroti (Luciano Pavarotti) un Plasido Domingo (Placido Domingo) kopā nodziedāja leģendāro koncertu, kuru gan klātienē, gan pie televīzijas ekrāniem noklausījās ap 800 miljonu cilvēku. Tajā izskanēja ne tikai pazīstamu operu ārijas, bet arī citu, tautā populāru žanru vokālā mūzikā, to starpā dziedājumi no Brodveja mūzikliem un neapolitāņu dziesmas. Pēc milzīgajiem panākumiem dziedoņi tika uzaicināti arī nākošajā Pasaules futbola kausa turnīrā Amerikā, kur viņi nu jau uzstājās kā vienība Trīs Tenori, un šī vairāk nekā 10 gadus ilgā dziedoņu sadarbība tagad jau iegājusi mūzikas vēsturē.

Šo oriģinālo Trīs tenoru milzīgā popularitāte drīz vien rosināja dziedātājus no dažādām valstīm radīt tenoru trio ansambļus un ne tikai tenoru. Tagad pasaulē slavu ieguvuši arī Trīs Soprāni, Trīs īru Tenori, Trīs tenori un soprāns, Trīs skotu un Trīs ķīniešu tenori. Pasaules arēnā izgājuši arī Austrālijas Desmit tenoru vokālā grupa.

Tāpēc, jo īpaši lepni var būt latvieši, ka tik mazai tautai kā mums arī ir starptautisku slavu ieguvuši Trīs tenori.

Mūsu latviešu talantīgo dziedoņu Guntara Ruņģa, Naura Puntuļa un Miervalža Jenča sadarbība sākusies pirms 13 gadiem, kad kopā ar komponistu Juri Kulakovu viņi piedalījās televīzijas rīkotajā pasākumā Rīgā, Mazajā Ģildē.

Dziedoņu nopietnākās muzikālās studiju gaitas noritēja 1980. gados, kad viņi bija studiju biedri Latvijas Valsts konservatorijas Vokālajā nodaļā, un kopš 1990. gadiem viņi ir kolēģi Latvijas Nacionālajā operā. Pēc konservatorijas absolvēšanas katrs no trijotnes vairākkārt papildinājies kādā no Eiropas valstīm, un visiem trim bijusi arī laime dziedātmākslu pieslīpēt dziedoņu Mekā – Itālijā. Patlaban katrs no trijotnes, pārskaitot savas nodziedātās lomas, var tuvoties jau trešajam desmitam, no kurām daudzas ir nodziedātas, viesojoties citu valstu operteātros, bet Latvijas Nacionālās operas trupas sastāvā vairākkārtīgi ir dziedāts ne tikai dažādās Eiropas valstīs: Holandē, Vācijā, Francijā, Spānijā, Anglijā, Zviedrijā, bet arī – Taivānā.

Paralēli savam tiešajam darbam Latvijas Operā, dziedātāji savu koncertdarbību turpina gan individuāli, gan kopā, rīkojot kamermūzikas koncertus, piedaloties dažādos piemiņas un labdarības koncertos Latvijā un ārzemēs.

Ar Trīs tenoriem kopā muzicēs pianists Gints Bērziņš, kurš absolvējis P. Čaikovska Maskavas Konservatoriju kā koncertpianists, kamermūziķis un klavierskolotājs. Viņa solokoncerti izskanējuši gan Latvijā, gan ārzemēs, tai skaitā slavenajā Karnegi koncertzālē (Carnegie Hall) Ņujorkā.

Gints piedalījies arī daudzos starptautiskos klaviermūzikas festivālos. Austrālijas latvieši būs dzirdējuši viņa klavierspēli 1997. gadā, kad viņš kopā ar tenoru Ingusu Pētersonu un flautisti Ditu Krenbergu viesojās Kultūras dienās Sidnejā.

Gaidāmie viesi ir ne tikai izcili mākslinieki, bet arī patiesi savas zemes patrioti. Kādā intervijā Guntars Ruņģis ir teicis, ka reiz vienā gadā viņiem bijuši 160 koncerti, arī operu izrādes: „Esam dziedājuši pus pasaulei, lielās un mazās pilsētās, prezidentiem un ministriem, bet Latvijā ir ap 500 Tautas namu. Un mūsu sapnis ir dziedāt tur, dziedāt mūsu tautai.“ To viņi spilgti pierādīja arī šogad, piedaloties PBLA rīkotajā projektā Tava Balss ir svarīga Latvijai, kas tika organizēta ar mērķi vairot vēlētāju aktivitāti nupat notikušajās Latvijas Saeimas vēlēšanās. Augustā un septembrī 36 dienās mākslinieki kopā ar grupu Dzelzs Vilks sniedza 23 koncertus dažādās Latvijas pilsētās.

Vairākkārtīgi Latvijas Trīs Tenori ar lieliem panākumiem ir koncertējuši Amerikas latviešu sabiedrībai, kur ieguvuši daudz draugu.

Šī būs viņu pirmā uzstāšanās Austrālijā.

Dziedoņu repertuārs ir neticami plašs. Līdzās pasaulslavenai opermūzikai ir dziedāta operešu un filmu mūzika, latviešu klasiskā un tautas mūzika un neapolitāņu dziesmas, kuras dziedātas arī itāliešu publikai. Viena no viņu jaunākajām programmām saucas Bel ami, kas ar lieliem panākumiem izskanēja pagājušā gadā Amerikā, un pavisam drīz skanēs arī vairākos koncertos Austrālijā. Šajā programmā mākslinieki iejutīsies 30-to gadu Latvijā un izpildīs tā laika populāru mūziku, ko toreiz dziedāja Mariss Vētra, Pauls Sakss, Artūrs Priednieks-Kavarra, Jānis Vītiņš u.c. Bel ami programmā iekļautas pazīstamas operu ārijas, latviešu mūzika, operešu, kā arī kinofilmu mūzika. Te radies arī koncerta nosaukums Bel ami, kas patapināts no tāda paša nosaukuma kinofilmas un ir franču rakstnieka Mopasāna romāna Mīlulis oriģinālais nosaukums. Vēl Austrālijā skanēs arī garīgā mūzika, neapolitāņu dziesmas un latviešu tautas dziesmas.

Visi latvieši un viņu draugi ir aicināti izmantot šo lielisko izdevību dzirdēt slavenos Latvijas tenorus pirmo reizi dziedam Austrālijā.

Trīs Latvijas tenorus varēs dzirdēt :

Sidnejā:

  • ceturtdien 18. nov. Valsts svētku aktā,
  • sestdien, 20. nov. Valsts svētku pusdienās.

Koncertos:

  • Kanberā: svētdien, 21. nov.
  • Brisbanē: otrdien, 23. nov.
  • Melburnā: sestdien, 27. nov.
  • Adelaidē: svētdien 28. nov
  • Sidnejā: otrdien, 30. nov.

Sekojiet reklāmai Austrālijas latviešu preses un vietējos izdevumos, kā arī Sidnejas Latviešu biedrības mājas lapā!

Uz tikšanos koncertos!

S. Dragūna
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com