Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„NYET, NYET, SOVIET!“

Stāsti par latviešu politiskajām demonstrācijām trimdā

Laikraksts Latvietis Nr. 502, 2018. g. 15. maijā
Marianna Auliciema -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Grāmatas „Nyet, Nyet Soviet“ vāks.

2018. gada 17. maijā plkst.18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā muzejs Latvieši pasaulē atvērs savu jauno grāmatu NYET, NYET, SOVIET! Stāsti par latviešu politiskajām demonstrācijām trimdā.

NYET, NYET, SOVIET! – ne tikai politiskās demonstrācijās un akcijās izmantots, skaļi izkliegts vai uzrakstīts sauklis, bet arī trimdas latviešu pārliecinoši uzturēta doma un sajūta četrdesmit sešu gadu garumā Latvijas okupācijas laikā. Grāmatā Nyet, nyet, Soviet! ir apkopoti 58 cilvēku atmiņu stāsti par politiskajām akcijām un demonstrācijām ASV, Austrālijā, Lielbritānijā, Kanādā, Vācijā un Zviedrijā no 1944. līdz 1991. gadam.

Aktīva, nevardarbīga un nesavtīga cīņa par Latvijas brīvību uzskatāma par vienu no pamatbalstiem trimdas latviešu kopienās visā pasaulē. Ne tikai etniskās kultūras izpausmes un tradīcijas uzturēja latviešu identitāti ārpus Latvijas, arī dalība politiskajās akcijās veidoja piederības sajūtu Latvijai. Demonstrācijas bija tikai viena, publiski redzamā daļa vērienīgajā trimdas latviešu politiskajā un lobija darbā Latvijas neatkarības labā. Izdevumā apkopotie stāsti personificē demonstrāciju masu pasākumus un politisko organizāciju darbību, kuru oficiālā vēsture ir saglabāta arhīvos un pētīta citās publikācijās. Savāktie atmiņu stāsti ilustrē trimdas latviešu spēju savienot dzīvi mītnes zemē un cīņu par Latvijas neatkarību. Atmiņas arī atklāj dažādu motivāciju dalībai demonstrācijās, tā ne vienmēr sakņojas patriotismā un politiskā apziņā – daudzkārt no svara draudzības saites, kopības sajūta, jaunības aizrautība un interesantākas dzīves meklējumi.

Grāmatas Nyet, nyet, Soviet! galvenā iecere ir atklāt cilvēcīgo un emocionālo politiskajā rīcībā, aicinot lasītājus pārdomāt savu nostāju un pilsonisko līdzdalību mūsdienās.

Grāmatas atvēršanas pasākumā tiks demonstrēta režisores Māras Pelēces un muzeja Latvieši pasaulē kopīgi veidota īsfilma – ieskats topošā pilnmetrāžas filmā Valiant! par ASV latvieša Jura Bļodnieka pretpadomju mašīnu. Atklāšanā arī piedalīsies bijušais trimdas latvietis un aktīvs demonstrants, Latvijas valsts vēstnieks Turcijā, Irānā un Irakā, Pēteris Elferts un citi cilvēki, kuru atmiņas ir iekļautas grāmatā.

Grāmatas Nyet, nyet, Soviet! tapšanu atbalsta Latviešu fonds, Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds, Valsts kultūrkapitāla fonds un Amerikas latviešu apvienība. Īsfilmas Valiant! tapšanu atbalsta ASV vēstniecība Latvijā.

Plašāka informācija atrodama www.lapamuzejs.lv vai sazinoties ar Mariannu Auliciemu +371 29175510.

Marianna Auliciema
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com