Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Rothko in Jazz” koncerta pirmatskaņojums

Mihaila Barišņikova mākslas centrā Ņujorkā

Laikraksts Latvietis Nr. 502, 2018. g. 15. maijā
Daris Dēliņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: LR goda konsuls Ņujorkā Daris Dēliņš, LR vēstnieks ASV Andris Teikmanis, LR Kultūras ministre Dace Melbārde, Māris Briežkalns, Kristofers Rotko. FOTO Vita Biķerniece.

Mihails Barišņikovs. FOTO Daris Dēliņš.

2018. gada 2. maijā Mihaila Barišņikova mākslas centrā Ņujorkā notika Rothko in Jazz koncerta pirmatskaņojums.

Māra Briežkalna kvinteta koncertprogramma atspoguļo abstraktā ekspresionista Marka Rotko darbu noskaņu, ko pats meistars dēvējis par dvēseļu stāvokļu portretējumiem.

Koncertam bija radītas desmit džeza kompozīcijas, katru saskaņojot ar konkrētu Marka Rotko mākslas darbu, kas programmas atskaņošanas laikā tika rādītas uz lielformāta ekrāna.

Muzikālās tēmas koncertam bija radījuši 10 latviešu komponisti – Lolita Ritmane, Ēriks Ešenvalds, Arturs Maskats, Rihards Dubra, Pēteris Vasks, Jēkabs Jančevskis, Vilnis Šmīdbergs, Jēkabs Nīmanis, Georgs Pelēcis un Raimonds Pauls; vēlāk šīs tēmas aranžējuši Māra Briežkalna kvinteta mākslinieki.

Pirms koncerta klātesošos uzrunāja Rīgā dzimušais Mihails Brarišnikovs. Viņš atcerējās, kā okupācijas laikos džeza mūzika, kuru varēja klausīties tikai caur ārzemes radio raidījumiem Latvijā (Radio Free Europe, Voice of America), tajos laikos tika dēvēta par kaut ko dekadentu, kas koruptēs cilvēkus. Bet faktiski, tas klausītājiem bija jauns un ļoti ietekmīgs ārzemēs kultūras vēstnieks, kas atstāja lielu iespaidu.

Izpārdotā koncerta vakarā, dalībnieku vidū bija arī LR Kultūras ministre Dace Melbārde, Latvijas vēstnieks ASV Andris Teikmanis ar kundzi Ingūnu Teikmani, Latvijas vēstnieks pie ANO Jānis Mažeiks ar kundzi Daci Mažeiku, kā arī Ņujorkas diplomātiskā korpusa pārstāvji.

Projekta tapšanu atbalstījuši Marka Rotko pēcteči – Keita Rotko Prizela un Kristofers Rotko. K. Rotko bija klāt koncertā. Daugavpilī dzimušais Marks Rotko dzīvoja Ņujorkā no 1923. līdz 1970. gadam.

Rothko in Jazz koncerti jau notikuši (vai šogad notiks) arī citās zemēs, tajā skaitā – Beļģijā, Polijā, Anglijā un Japānā.

Daris Dēliņš
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com