Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Baltiešu mākslinieki Austrālijā

Izstāde – mazas tautas ar lielu ietekmi

Laikraksts Latvietis Nr. 505, 2018. g. 21. jūnijā
Jānis Pīrāgs -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Jaundienvidvelsas Parlamenta nama „Fountain Court“ galerija – izstādes kopskats. FOTO Ojārs Greste.

Izstādes organizētāji Ojārs Greste un Virge Nielsen pie Pētera Ciemīša gleznas „Žurnālists Pēteisa Greste“. FOTO no Ojāra Grestes personīgā arhīva.

No kreisās: divas Reiņa Zustera gleznas, Dzidra Mičele (Mitchell), igauņu māksliniece Bernadette Pilli. FOTO Ojārs Greste.

Harijs Piekalns, Juris Ceriņš. FOTO Ojārs Greste.

No kreisās: Venita Salnāja, Jānis Šēnbergs, Imants Tillers, Vija Spoģe-Erdmane, Imants Tillers. FOTO Ojārs Greste.

No kreisās: Igauniete Tiiu Reissar, Ilze Šēnberga-Nāgela. FOTO Ojārs Greste.

Par māksliniekiem dzejnieks Imants Ziedonis teicis tā: „Ir vajadzīgs kāds, kurš palīdz saskatīt, ka viss ir pavisam savādāk, plašāk, dziļāk un skaistāk. Pasacīt nepasakāmo.“

Baltijas valstīs liekas, ka netrūkst cilvēku ar šādu talantu, jo lai gan Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kopējais iedzīvotāju skaits tikai nedaudz pārsniedz Austrālijas lielāko pilsētu Sidneju, šo mazo valstu ietekme Austrālijas mākslas pasaulē ir ir bijusi ļoti nozīmīga.

Atklājot izstādi 2018. gada 6. jūnijā, Jaundienvidvelsas Parlamenta deputāts Marks Spīkmans (The Hon Mark Speakman, member of the Legislative Assembly and Attorney General of NSW) pieminēja, ka Fountain Court telpa tika veidota, lai varētu izstādīt dažādu sabiedrību grupu mākslinieku darbus. Šī izstāžu telpa bija daļa no piebūves projekta oriģinālam Parlamenta namam 1980. gados. Ir zīmīgi, ka projekta galvenais arhitekts bija latvietis Andrejs Andersons.

Izstādi ierosināja igauņu māksliniece Virge Nīlsena (Virge Nielsen), lai atzīmētu visu trīs Baltijas valstu simtgadi, kops neatkarības no Krievijas impērijas 1918. gadā. Izstādi organizēja un iekārtoja Virge Nielsen kopā ar Austrālijas Latviešu mākslinieku apvienības (ALMA) priekšsēdi Ojāru Gresti. Savā uzrunā Virge Nīlsena minēja, ka izstādē ir redzama tikai daļa no lielā skaita apdāvināto mākslinieku darbiem, kas ir ievērojami bagātinājuši Austrālijas mākslas attīstību. Piemēram, lietuviešu mākslinieki, kā Vaclovas Ratas, Eva Kubbos un Henrijs Šalkauskas varētu teikt nodibināja grafikas mākslas veidošanu Austrālijā. Igauņu māksliniece Tiiu Reissar bija Sidnejas Grafikas sabiedrības (Sydney Printmakers Society) priekšsēde, un Baltiešu mākslinieki daudzus gadu desmitus vadīja grafikas mākslas attīstību. Visi minētie mākslinieki ir pārstāvēti šajā izstādē.

Ojārs Greste iepazīstināja klausītājus ar latviešu izcelsmes māksliniekiem, kuru darbi ir izstādē: Uldis Āboliņš, Katerīna Apale, Juris Ceriņš, Pēteris Ciemītis, Biruta Klarka (Clark), Igors Dimits, Gunārs Krumiņš, Dzidra Mičele (Mitchell), Harijs Piekalns, Anita Rezevska, Venita Salnāja, Ilze Šēnberga-Nāgela, Jānis Šēnbergs, Vija Spoģe-Erdmane, Jānis Supe, Imants Tillers, Zenta Zēberga un Reinis Zusters.

Imants Tillers un Jānis Šēnbergs ir starp vadošajiem mūsdienu māksliniekiem Austrālijā un ir pārstāvējuši Austrāliju vairākās starptautiskās biennālēs un citās izstādēs. Pirms dažiem gadiem Tilleram bija plaša retrospektīva izstāde Austrālijas Nacionāla mākslas galerijā Kanberā (Australian National Gallery), un Jānism Šēnbergam līdzīga izstāde Viktorijas Nacionāla galerijā (National Gallery of Victoria). Tillers 2013. gadā vinnēja visprestižāko portreta konkursu Austrālija – Arhibald Portrait prize.

Citi ar izciliem panākumiem ir Pēteris Ciemītis, kas 2010. gadā vinnēja Rietumaustrālijas Melnā gulbja (Black Swan) portreta konkursu un divas reizes ir bijis Archibald Prize finālists; Juris Ceriņš ir ainavists un trīs reizes ir bijis finālists Jaundienvidvelsas Parlamenta plenēra konkursā; Anita Rezevska ir vinnējusi prestižo Portia Geach portreta konkursu.

Ievērojami arī ar savu unikālo skatu uz Austrālijas dabu ir piemēram Uldis Āboliņš un Gunārs Krūmiņš ar saviem košiem akvareļiem, kā arī Reinis Zusters ar savām majestātiskajām Zilo kalnu ainavām. Un kanberietis Harijs Piekalns interesanti savieno latvju rakstu motīvus ar pašdarinātām aborigēnu okera (ochre) krāsām.

Izstādē ir pārstāvēti 37 igauņu, latviešu un lietuviešu mākslinieki ar 56 darbiem. Ierobežotās izstādes telpu dēļ, kā arī transportēšanas izmaksas dēļ, mākslinieki ir lielākoties no Jaundienvidvelsas. Ir vēl daudz nozīmīgi mākslinieki no citām pavalstīm, kuri nav šajā izstādē, kā piemēram, latvieši Gunārs Jurjāns, Edgars Karabānovs, Ludmilla Meilerte, Haralds Norītis, Gunārs Saliņš, Margarita Stīpniece, Kārlis Trumpis un daudzi citi.

Šī ir ļoti vērtīga un vēsturiska izstāde. Izstādes plašā katalogā ir informatīvs apraksts par katru mākslinieku un viņu pieeju mākslai.

Slavenais amerikāņu mākslinieks Marks Rotko (Rothko), kurš ir dzimis Daugavpili, Latvijā teicis: „Gleznai ir nepieciešams iejūtīgs skatītājs, kas uzņem dialogu ar gleznu un atļauj tai viņu uzrunāt.“

Aicinu jums visiem būt iejūtīgiem novērotajiem un, Imanta Ziedoņa vārdos – „saskatīt, ka viss ir pavisam savādāk, plašāk, dziļāk un skaistāk.“

Izstāde skatāma Jaundienvidvelsas (NSW) Parlamenta nama Fountain Court izstāžu telpā; 6 Macquarie St, Sydney līdz 28. jūnijam, plkst. 9.00 – 17.00, no pirmdienas līdz piektdienai. Ieeja brīva.

Jānis Pīrāgs
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com