Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Lasītāja vēstule

Jauni draudi

Laikraksts Latvietis Nr. 508, 2018. g. 9. jūlijā
Aleksandrs Gārša -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Jutāmies droši, ka ASV prezidents Tramps impulsīvā brīdī neatraus mums ASV atbalstu. Paļāvāmies uz kongresu un ASV pārvaldi un ministrijām, lai viņi nodrošina, ka tas nenotiks. Arī mums tā tika solīts.

Diemžēl situācija pēkšņi mainījusies: ASV republikāņu majoritāte, vismaz līdz novembra vēlēšanām, kontrolēs kā tautas vietnieku namu, tā arī senātu. Viņi šķiet zaudējuši gribu vai motivāciju censties ierobežot Trampa neprognozējamos izlēcienus. Pie visa tā klāt nāk viņa jaunieceltais Augstākās valsts tiesas (ASV Supreme Court) tiesnesis, kas praktiski nozīmē, ka Trampa atbalstītājiem šajā instancē arī būs nepārsūdzams atbalsts.

Savus sākotnējos, piedzīvojušos ministrus un padomniekus tagad viņš gandrīz visus nomainījis ar viņam paklausīgiem ielikteņiem.

Tramps vairākkārt izteicies, ka apbrīno Putinu un domā, ka, personīgi satiekot viņu, izkārtos labu pasaules sistēmu. Viņš nesaprot Putina domāšanu un nepietiekami aptver Putina KGB izglītību, pieredzi, politisko veiklību un viltību. Ja Putins spēja apmānīt augsti izglītoto Obamu, tad kādas cerības ir Trampam.

Par visu varu Tramps vēlās satikt Putinu divatā, lai uztaisītu dealus.* Bija cerība, ka tas notiks pēc novembra, kad viņš zaudēs majoritāti kongresā. Nu pēkšņi un negaidīti tiek Helsinkos organizēta šāda tikšanās jau jūlija vidū. Tajā nav paredzēta ne dalība, nedz pat klātbūtne nevienam Eiropas Savienības pārstāvim, ne arī jebkādu citu ASV institūciju vai militārās vadības klātiene.

Oficiāli ziņots, ka viņš draudzīgās sarunās cer pārrunāt Sīrijas un Ukrainas un citus jautājumus. Puslīdz droši pēdējās minētās frāzes ietvaros, Putins mēģinās pacelt Baltijas, it sevišķi Latvijas, jautājumu, mēģinot panākt, lai Tramps iztirgo mūsu drošību vienā vai otrā veidā. Draudu no austrumiem novērst bez ASV pajumtes ar visu NATO labo gribu ir gandrīz neiespējami iedomāties.

Manuprāt, ir labs iemesls bailēm, ka neatkārtojās toreiz jau smagi sasirgušā un Eiropas lietās panaivā Rūzvelta tikšanās ar Staļinu Jaltā un Teherānā, kur, neskatoties pat uz Čērčila klātbūtni, Staļinam izdevās apmuļķot Rūzveltu un apzīmogot pus Eiropas likteni. Par mūsu tiesībām netika pausts ne vārds. Pārējais mums visiem zināms.

Domāju, ka pienācis brīdis, kad visi mūsu sakari ASV, Eiropa un NATO, kā arī mūsu Ārlietu ministrijas un visi citi iespējamie resursi ļoti steidzami jāizmanto, lai nav par vēlu šādu iespējamību novērst.

Aleksandrs Gārša, jurists un politologs
Laikrakstam „Latvietis“

* darījumus; angl.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com