Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„No Rīgas uz Adelaidi“ – Atklāšanas koncerts

Austrālijas Latviešu 57. Kultūras dienas Adelaidē

Laikraksts Latvietis Nr. 516, 2018. g. 23. sept.
Lilita Daenke -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL57KD

Vīru koris „Veseris“ dzied diriģentes Sandras Birzes vadībā. FOTO Ilze Nāgela.

Atbraukusi mājās no Latvijas, arvien vēl jūtos pacilāta un iedvesmota no tur piedzīvotā. Dziesmu un deju svētki Rīgā bija īpaši skaisti, kā arī ļoti emocionāli un patriotiski. Viss notiekošais bija kā spilgts latviskās identitātes izjūtu kokteilis, kas deva lielisku gandarījumu, ka esmu latviete. Nevaru izteikt vārdos to, kā es jutos, dziedot Noslēguma koncertā Zvaigžņu ceļā korī kopā ar 17 500 dziedātājiem. Tas bija neaizmirstams piedzīvojums. Dažās dziesmās bija asaru pilnas acis no emociju pārpilnības, bet tomēr no visas sirds turpinājām dziedāt.

Man arī bija tas prieks piedzīvot un noskatīties deju lieluzvedumu Māras zeme, kur piedalījās arī mūsējie Austrālijas dejotāji. Es, kā dejotāju māte, ar neviltotu lepnumu izbaudīju grezno priekšnesumu.

Bija vēl tik ļoti daudz, ko piedzīvot: svētku gājiens, koncerti parkos, izstādes, tirdziņi un dzīvesprieks latviešos. Kurš gan negribētu šo labsajūtu turpināt?

Man bija iespēja palikt līdz augusta beigām, lai izbaudītu vēl un vēl jaunas emocijas. Braucu uz dažādu pilsētu svētkiem, kur katrā vietā bija koncerti un salūti. Latvijas 100 gadu svētki turpinājās, taču man pienāca laiks lidot mājās. Tāpat kā stārķi, kuriem bērniņi izauguši un lido prom no skaistās Latvijas, tā es devos atpakaļ uz savām mājām.

Aicinu visus turpināt svinēt Latvijas 100 gadu jubileju šī gada beigās Kultūras dienās Adelaidē. Man ir tas gods rīkot un vadīt Atklāšanas koncertu, kas notiks 26. decembrī plkst. 16.00 Adelaides Latviešu namā Tālava.

Ar prieka pilnu gaisotni iesāksim mūsu iemīļotos svētkus. Atklāšanas koncerta programma sāksies ar uzrunām un himnu, pēc tām mēs piedzīvosim kaut ko īpaši sevišķu.

Pirmo reizi dzirdēsim Uģa Prauliņa VENUS ET AMOR (Venēra un Amors), ko izpildīs mūsu pašu Melburnas brašais vīru koris Veseris.

Uģa Prauliņa kompozīcijas ir jau iepriekš dzirdētas Austrālijā. Labi atceramies pagājušās Kultūras dienās viņa skaņu albumu Pagānu gadagrāmata, ko izpildīja melburniešu dziedātāji Ivara Cinkusa vadībā. Arī šī gada dziesmu svētku programmā Latvijā atskanēja U. Prauliņa skaistā dziesma Dievaines. Viena no iemīļotām vīru kora dziesmām Pilsēta arī ir jau dzirdēta. Uģa Prauliņa mūzika neatstāj nevienu vienaldzīgu.

Skaņdarba VENUS ET AMOR (Venēra un Amors) vārdi ir smelti no Tomasa Kempiona (1567-1620) dzejas Elēģiju grāmatas (1619) un Zālamana Augstās dziesmas (1:9 – 13:2) latīņu valodā. Skaņdarba galvenās tēmas: Ievads, Tāpat vien..., Krogū, Mīla, Pavasaris, Visudzirdīgā atbalss, Epilogs un mistēriskā izskaņa. Šī darba mākslinieciskie vadītāji būs Sandra un Roberts Birzes; diriģents – Edgars Vegners. Dziedošie izpildītāji būs koris Veseris un vairāki solisti no kora sastāva, kā arī Sandra Birze (alts, klavieres), Adelaides čellists Jānis Laurs, Ivars Štubis (akordeons), Dāvids Zemdegs (basģitāra), kā arī Ēriks un Miķelis Stepaņuki (sitamie instrumenti). Ar tādu sastāvu noteikti būs varens un skaists pirmatskaņojums.

Pēc muzikālā pirmatskaņojuma mēs kopā varēsim pakavēties pie atspirdzinājumiem.

Taču ar to viss vēl nebeigsies; būs dažādi pārsteigumi, lai ar prieku varam ieskandināt Kultūras dienu svētkus. Par vienu pārsteigumu es jau varu jums pačukstēt – mūs iepriecinās ar kokles spēli divas koklētāju grupas no Adelaides, kuras kā sēnes pēc lietus radās pēc slavenās koklētājas Laimes Jansones Austrālijas tūres. Bet nestāstīšu tik daudz, lai varat izbaudīt šo un arī vēl daudzus citus pārsteigumus.

Mīļi gaidām visus tautiešus Adelaides Kultūras dienās; būs ko piedzīvot, noklausīties un pakavēties priecīgā svētku gaisotnē!

No visas sirds,

Lilita Daenke
Austrālijas Latviešu 57. KD Atklāšanas koncerta rīkotāja
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com