Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Prāgas pavasaris“ savu panāca

Trīs pasākumi Rīgā par 50 gadu veciem notikumiem

Laikraksts Latvietis Nr. 518, 2018. g. 6. okt.
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Austris Zauls, Ēriks Rāgs, Leons Undzenko, Andrejs Gulbis, Elīna Krupoviča (Čehijas vēstniecība), Čehijas vēstnieka Latvijā vietnieks Vītezslavs Švarcs, Slovākijas vēstnieka Latvijā vietnieks Adams Lesāks, Edgars Engīzers un Valdis Bernhards. FOTO Aina Gailīte.

Diskusija. No kreisās: Mārtiņš Mintaurs, Mihals Stehlīks, Mihals Lukešs un Čehijas vēstnieks Latvijā Miroslavs Koseks. FOTO Aina Gailīte.

Izstādes atklāšana. No kreisās: Edgars Skvariks (Slovākijas vēstniecība), Slovākijas vēstnieks Latvijā Ladislavs Babčans, Mihals Lukešs (Čehijas Nacionālā muzeja direktors), Čehijas vēstnieks Latvijā Miroslavs Koseks un Māris Delveris (Čehijas vēstniecība). FOTO Aina Gailīte.

21. augustā pie Čehijas vēstniecības Rīgā pulcējās ļaudis ar ziediem. Tika pieminēts laiks, kad 1968. gada 21. augustā PSRS vadībā Čehoslovākijā ienāca arī citu Varšavas līguma valstu armijas ne tikai ar tankiem.

Dīvaini tā pasaule ir iekārtota, konkrētajā gadījumā, toreizējie okupanti šodien nāk pie cietušajiem, un visi kopā piemin un aculiecinieki atceras to dienu notikumus. Latvijas vēsturē nav pieminēts fakts, ka toreizējos notikumos piedalījās arī latviešu puiši – tie, kas dienēja obligātajā karadienestā PSRS armijā.

Es neiztirzāšu vēsturiskos notikumus, par tiem lasiet vēsturnieku apskatos, bet pastāstīšu to, ko redzēju. Par šo tikšanos uzzināju no sena paziņas Valda Bernharda, kurš arī toreiz bija pakļauts PSRS armijas disciplīnai. Tika meklēti dienesta biedri un izrādījās, ka vairāki jau ir pametuši šo cīņas lauku. Tad nu kopā sanāca vien pieci vīri sirmām galvām. Valdis Bernhards uzņēmās viņu runas vīra pienākumus un sniedza intervijas LTV krievu valodā, jo tika filmēts krievu ziņām. Izrādās, latviešu puiši ar PSRS armiju iegāja Čehoslovākijā no Drēzdenes, būdami pilnībā dezinformēti par patieso stāvokli valstī.

Čehijas vēstniecība bija parūpējusies par tās dienas notikumu ierāmētu fotogrāfiju pie žoga, zem kuras piemiņas brīža dalībnieki nolika ziedus. Klātesošos uzrunāja Čehijas Republikas vēstnieka vietnieks Vītezslavs Švarcs (Vítězslav Schwarz) un Slovākijas Republikas vēstnieka vietnieks Adams Lesāks (Adam Lesák), kā arī vēsturnieks Mg. hist. Edgars Engīzers. Vēlāk sekoja piemiņas brīža dalībnieku pieņemšana Čehijas vēstniecībā, kur uzrunas bija izvērstākas un dienesta biedri runīgāki; viņi arī parakstījās vēstniecības viesu grāmatā. No rokas rokā ceļoja žurnāla Reporter 1968. gada augusta numurs.

Mums visiem jādzīvo tā, lai turpmāk nerastos jauni šādi piemiņas brīži.

Savukārt 19. septembrī Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē tika rīkota diskusija (angļu valodā) ar studentiem Prāgas pavasaris 1968 un tā atskaņas Latvijā, atzīmējot Varšavas līguma valstu karaspēku ievešanu Čehoslovākijā 1968. gada 21. augustā. Čehu pusi pārstāvēja Ph. Dr. Mihals Lukešs (Michal Lukeš), Čehijas Nacionālā muzeja direktors; Mgr. Mareks Juneks (Marek Junek), Čehijas Vēstures muzeja direktors un sagatavoto materiālu prezentēja Doc. Ph. Dr. Mihals Stehlīks (Michal Stehlik), Čehijas Nacionālā muzeja direktora vietnieks muzeju ekspozīcijas jautājumos un Latvijas vēsturnieku puses skatījumu prezentēja diskusijas moderators Dr. Hist. Doc. Mārtiņš Mintaurs, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes docents. Pēc 50 gadiem dzirdot to laiku valstsvīru vārdus, varēja uzzināt par viņu pārliecību un rīcību savas zemes labā jeb pakļaušanos PSRS spiedienam. Sekoja jautājumi un atbildes, viss ritēja raiti. Lielākā daļa klausītāju bija studenti. Sēdēju pēdējā rindā un visu labi redzēju, daži jaunieši spaidīja pogas savos mobilajos telefonos un rakstīja īsziņas, daži bija tā pamazāk apģērbušies, bet bija redzams, ka modē ir auditorijā sēdēt ar cepuri galvā. Katrā ziņā bija ļoti interesanti uzzināt par to dienu notikumiem Čehoslovākijā no vēsturnieku sagatavotajiem materiāliem.

1968. gada 21. augusta traģiskos un dramatiskos notikumus vizuāli varēja apskatīt tās pašas dienas vakarā Latvijas Kara muzejā rīkotajā foto izstādes atklāšanā. Foto izstādi rīkoja Čehijas Republikas un Slovākijas Republikas vēstniecības Latvijā sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju: Nezināmā varone no radio: ir Prāgas glābšanas dienesta ārstes Svetlušes Zāvorovas vēstule vecākiem fotogrāfijās. Fotoattēla stāsts: Vīrietis ar atkailinātajām krūtīm, izstādes centrālā unikālā fotogrāfija – cilvēks pret okupantu tanka stobru ir ļoti dramatiska, tās autors ir Ladislavs Bieliks un drosmīgais varonis ir Emils Galls. Šī fotogrāfija tajā laikā apceļoja daudzus rietumu preses izdevumus. Fotoizstādes atklāšanā daudzos viesus uzrunāja Slovākijas Republikas vēstnieks Latvijā Ladislavs Babčans, Čehijas Republikas vēstnieks Latvijā Miroslavs Koseks un Prāgas Nacionālā muzeja ģenerāldirektors Ph. Dr. Mihals Lukešs. Izstādes atklāšanā piedalījās Latvijas Republikas Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, Kara muzeja direktore Aija Fleija, daži deputāti un to kandidāti un daudzi citu vēstniecību pārstāvji.

Domās apkopojot šeit pieminētos trīs pasākumus, ir prātam neaptverami, kā pie mums kāds latvietis var ilgoties pēc padomju laikiem.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com