Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Svinam Latvijas 100. dzimšanas dienu!

Latviešu ciemā Melburnā paceļ karogus

Laikraksts Latvietis Nr. 525, 2018. g. 30. nov.
Ingrīda Biezaite -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Karogu pacelšana Latviešu ciemā. FOTO Ingrīda Biezaite.

Dzintaru skapis un dzintara gleznas. FOTO Ingrīda Biezaite.

Betija Plūme. FOTO Ingrīda Biezaite.

Svinību dalībnieki. Pie sienas Lielvārdes josta. FOTO Ingrīda Biezaite.

LatviesuCiems

Jau vairākus mēnešus pirms 18. novembra sākās gatavošanās svinībām, lai skaisti izrotātu Latviešu Ciemu Latvijas 100. dzimšanas dienā.

Pēc Dailas Piksones ierosmes un viņas vadībā vairākus mēnešus pirms gaidāmajiem svētkiem daudzi aprūpes nama un Lejasciema iedzīvotāji pa nelielām daļām izkrāsoja Lielvārdes jostas fragmentus, kurus Daila vēlāk rūpīgi savienoja un izveidojās skaisti raksti. Josta veidojās tik gara, ka tā pietika, lai izgreznotu turpat vai visas Latviešu Ciema telpas.

Ciema iedzīvotāja Anna Švalbe tikmēr darināja no papīra baltas un sarkanas rozes, kuras svētku dienā ielikt vāzēs.

Betija Plūme dažas dienas pirms svētkiem pārsteidza ar jaunas bilžu galerijas izveidošanu. Blakus dzintara skapim pie baltās sienas skaisti izvietojot dzintara glezniņas ar dažādiem Latvijas skatiem. Tā, ka ar prieku varam teikt, ka Latviešu Ciema aprūpes namā dzintara krājumi papildinās!

Betija bija arī sarūpējusi interesantu dekorāciju 18. novembra svinībām – zelta bumbā iespraustus 100 sarkanbaltsarkanus karodziņus. Un divus sarkanus un vienu baltu balonu ar uzdrukātu skaitli 100. Pie sienas tika stiprināts Latvijas karogs, rotāts ar ozola lapām, un lielais flīģelis rotāts ar tautiskām jostām un prievītēm. Ciems bija izrotāts, un nu varējām gaidīt ciemiņus un svinēt paši.

Pienāca 18. novembra rīts; saulains, bet dzestrs. Sāka ierasties ļaudis no dažādām pusēm – gan no Lejasciema, gan aprūpes nama, un bija atbraukuši ciemiņi no tālākām vietām. Saulītei iesildot zemi, šajā rīta agrumā Latviešu Ciema priekšpagalmā svinīgā gaisotnē tika pacelti Latvijas un Austrālijas karogi, un klātesošie nodziedāja Latvijas valsts himnu. Tad sekoja mācītāja Daiņa Markovska svētība un pēc tam sekoja Latvijas goda konsula Jāņa Dēliņa uzruna, kuras nobeigumā viņš nolasīja Latvijas valsts prezidenta Raimonda Vējoņa svētku runu Latvijas valsts simtgadē.

Tad pie karogiem stājās Ciema iedzīvotāja Anna Švalbe un deklamēja pašas sacerēto dzejoli Dzimtene mana un pēc tam Viktors Bendrups noskaitīja Edvarta Virzas sacerēto dzejoli Karogs.

Pēc skaistajiem, svinīgajiem mirkļiem Ingrīda Houka (Hawke) visus sanākušos aicināja uz brokastīm Latviešu Ciema Lielajā zālē. Zāle bija saules pielieta un skaisti dekorēta – galdi klāti baltiem galdautiem, vāzēs rotājās sarkani un balti ziedi, kas mijās kopā ar zaļām ozolu lapām. Zāle izskatījās ļoti saposta, un radīja mājīgu un mīļu gaisotni. Tā vien likās, ka esam šķērsojuši kādu neredzamu ceļu un šajā rītā pēkšņi nokļuvuši Latvijā, tik piederīgi jutāmies šai zemei šajā Latvijai tik īpašajā dienā!

Sanākušie sameklēja vietas, kur apsēsties, un ātri vien bija dzirdamas sarunas un smiekli. Brokastis bija gardas – lašu maizītes, dažādi sieri, gardas saldās maizītes, tēja, kafija. Gardos cienastus galdā lika Latviešu Ciema virtuves darbinieki un arī sanākušos apkalpoja. Arī citi Latviešu Ciema darbinieki pievienojās palīdzēt.

Tad pienāca brīdis visiem pacelt šampānieša glāzes un saukt: Daudz laimes un ilgu mūžu, Latvijai! Ivars Štubis uz flīģeļa spēlēja dažādas latviešu dziesmas, un ik pa laikam kādi no viesiem pievienojās dziedājumam.

Gaisotne šajā saulainajā svētdienas rītā bija svinīga, draudzīga un ļoti mājīga. Kad ciemiņi nesteidzīgi sāka celties, lai dotos mājās, tad pie manis pienāca viena no viešņām un ar asarām acīs pateicās par tik skaistu rītu. Un piebilda, ka tikai pateicoties tādiem darbiniekiem, kas savu darbu dara no visas sirds, var izveidot tik skaistus, mīlestības pilnus svētkus.

Liels paldies visiem, kas piedalījās, lai varētu būt kopā šajā skaistajā rītā un vieni no pirmajiem pasaulē 18. novembrī sākt svinēt Latvijas 100. dzimšanas dienu!

Saules mūžu Latvijai!

Ingrīda Biezaite
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com