Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Valsts svētku svinības Pertā

Sākās jau plkst. 7 no rīta

Laikraksts Latvietis Nr. 120, 2010. g. 24. nov.
Jānis Purvinskis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

2010. g. 18. nov. Svētku akts Pertā. FOTO R. Paparde.

Perta2

Daina Vārpiņa teic svētku runu. FOTO S. Liepa-Vucēna.

Perta3

Latvijas goda konsuls Jānis Purvinskis lasa svētku sveicienus FOTO R. Paparde.

Gandrīz pirms četrdesmit gadiem Pertas latviešu organizācijas pieņēma lēmumu, ka Latvijas Valsts svētki tiek svinēti tieši īstā datumā, un ar šo lēmumu tad arī daudzi Pertas latvieši to dienu arī svinēja, pat neejot maizes darbā. Kopš mūsu Latviešu centra atvēršanas, arī programma iegājusi zināmās sliedēs. Tā nu katrs zina, kas jādara un kā rīkoties. Ar latviešu saimes sarukšanu, Valsts svētkus katru gadu pēc kārtas rīko trīs Pertas latviešu lielākās organizācijas, proti: Latviešu biedrība, Ev. lut. Sv. Pāvila draudze un DV Pertas nodaļa. Šogad kārta bija pienākusi DV nodaļai.

Tā nu ceturtdien 18. novembra rītā pulksten 7.00 pie Latviešu centra karogu mastiem pulcējās nu jau tas pats pazīstamais bariņš Pertas latviešu, lai ar Latvijas karogu uzvilkšanu mastos, sāktos mūsu Valsts svētku svinības. Pēc DV Pertas nodaļas priekšsēža vietnieka Gunāra Kaģa īsas uzrunas un valsts himnas nodziedāšanas, ļaudis devās mājup, lai vakarā būtu atkal Latviešu centrā un turpinātu svētkus, piedalotos svinīgā aktā.

Bija īsta vasaras karstā diena, kad termometrs jau tuvojās 40 C, bet tautieši jau ap plkst. 17.30 pamazām pildīja dzesināto Latviešu centra zāli. Tad visi tika aicināti sapulcēties laukā pie karogu mastiem, lai karogus atkal svinīgi, tauru skaņām skanot, varētu nolaist. Pēc nodziedātas Dievs Kungs ir mūsu stiprā pils visi atkal devās atpakaļ zālē.

Māc. Gunis Balodis ar DV Pertas nodaļas priekšsēža vietnieku Gunāru Kaģi, Alfrēda Gulāna gaumīgi dekorētā zālē, ieveda Latvijas karogu, kuru četru tautu meitu pavadībā ienesa LAAJ vicepriekšsēdis Rietumaustrālijā Jānis Vucēns.

Māc. Gunis Balodis iesāka svētbrīdi ar dziesmu: Tu, kam klausa zvaigžņu bari. Savā uzrunā mācītājs pievērsās pašreizējiem notikumiem dzimtenē un tam, cik svarīgi mums ir turēties un paļauties Dievam, un par upuriem, kuri tika nesti, lai Latvijas valsts taptu un pastāvētu. Svētbrīdi beidza ar dziesmu: Ved mani Dievs, un manas gaitas svētī.

Pēc svētbrīža DV pr. vietn. Gunārs Kaģis deva īsu uzrunu, kurai sekoja Latvijas goda konsula Pertā Jāņa Purvinska sveiciens Valsts svētkos Pertas latviešu saimei. Viņš turpināja, nolasot DV Centrālās valdes priekšsēža Jura Augusta un Latvijas vēstnieka Austrālijā un Jaunzēlandē Induļa Bērziņa sveicienus Valsts svētkos. Pēc Latvijas Republikas prezidenta Valda Zatlera video uzrunas tautiešiem 92. gadadienā noskatīšanās, Goda konsuls aicināja klātesošos kopīgi nodziedāt mūsu valsts himnu.

LAAJ vicepr. Rietumaustrālijā Jānis Vucēns nolasīja PBLA izsniegtos apbalvojumus un atgādināja brīdināt kaimiņus, lai viņi naktī nesatraucas, jo šonakt plkst. 3.00 no rīta mēs vienosimies ar visiem citiem latviešiem visā pasaulē, dziedot mūsu valsts himnu. Tā kā nupat mēs to dziedājām, mums nevajadzētu būt nekādu grūtību to atkārtot arī plkst. 3.00 no rīta. (Pēc man esošām ziņām daudzi no mums to arī izdarīja!)

Sekoja Dainas Vārpiņa kundzes svētku runa, kuru viņa bija papildinājusi ar filmu fragmentiem no nozīmīgu laiku notikumiem. Viņa pievērsās pašreizējiem notikumiem gan Latvijā, gan šeit pat Pertā. Bija interesanti dzirdēt, kā Latvijas valsts sāk pamazām atzīt arī mūsu esamību, kas deva iespējas arī mums ļaut nodot savu balsi Saeimas vēlēšanās. Runa bija visaptveroša – visā laika posmā no dibināšanas līdz šai dienai. Paldies Vārpiņas k-dzei par lielo darbu, kuru acīmredzami ielikāt šai darbā! Mēs nedrīkstam zaudēt ticību labākai nākotnei.

Pēc svētku runas sekoja uzvedumu daļa, kurā Pertas Dramatiskās kopas aktieri Jūlijs Bernšteins un Anita Vaļikova mums nolasīja aizkustinošus un šai dienai piemērotus dzejoļus. Pēc dzejām sekoja DV Pertas nodaļas kora devums ar piecām dziesmām. Var tikai teikt, ka, ja izvēlas kora spēkam piemērotas dziesmas, skan labi. Arī šoreiz skanēja labi. Paldies Jānim un koristiem par pūlēm, kuras jūs acīmredzot esiet pielikuši, lai mums sniegtu šīs dziesmiņas! Paldies Silvijai Lūka k-dzei, par mums vienmēr sniegtajiem klavieru pavadījumiem gan pie karogu mastiem, gan himnas dziedāšanā, gan kora pavadījumos. Kur mēs būtu bez Jūsu palīdzības?

Pēc svinīgās karoga iznešanas no zāles, visi tika aicināti vēl pakavēties pie glāzes svinību vīna un uzkodām, ko dāmas bija sagādājušas. Vakars turpinājās vēl labu laiciņu pārrunās ar kādreiz reti satiekamiem ļaudīm. Prieks bija redzēt daudz jauniešu no Latvijas – gan tādi, kuri šeit jau esot uz palikšanu, gan tādi, kuri ciemojas uz ilgāku laiku.

Šā gada svētki nu ir cauri. Cerēsim, ka nākošgad varēsim runāt par Latvijas valdības labajiem gada sasniegumiem.

Jānis Purvinskis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com