Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Starp zvaigznēm“

Sidnejas Simfoniskais orķestris spēlē Ellas Mačēnas kompozīciju

Laikraksts Latvietis Nr. 543, 2019. g. 23. maijā
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ella sasveicinās ar orķestra diriģenti. FOTO Ojārs Greste.

Programmas piezīmes. FOTO Ojārs Greste.

Ella ar ģimenes un draugu atbalstītāju pulku. FOTO no Ellas Mačēnas personīgā arhīva.

No kreisās puses: Ellas vecākie Viktorija un Andrejs Mačēni, vecmāmiņa Aina Andersone, draugs Ben un māsa Kate Liepiņa. FOTO Ojārs Greste.

Trešdien, 8. maijā, Sidnejas Operas namā Sidnejas Simfoniskais orķestris atskaņoja Ellas Mačēnas kompozīciju Starp zvaigznēm (The Space Between Stars).

Ella Mačēna ir jau sen pazīstama Austrālijas latviešiem kā pianiste un dziedātāja un pēdējos dažos gados arī kā izcila komponiste. Ella ir studējusi mūzikas kompozīciju Austrālijā un Anglijā ar uzsvaru uz kora un orķestra mūziku, kā arī kamermūziku. Viņas darbi ir bijuši atskaņoti koncertos un radio raidījumos Austrālijā un Latvijā. Austrālijā Ella ir sadarbojusies ar daudziem izciliem muzikantiem un ansambļiem, ieskaitot Goldner stīgu kvartetu, Tasmānijas Simfonisko orķestri, Sidnejas Filharmonisko kori, Sidnejas Jauniešu orķestri, Gondwana koriem, The Song Company, perkusionisti Klaru Edvards (Claire Edwardes), arfisti Alīsi Džailes (Alice Giles), flautisti Virgīniju Teilori (Virginia Taylor). Latvijā viņas skaņdarbus ir dziedājuši Jāzepa Vītola akadēmijas koris, kori ANIMA un Pernigele. 2018. gadā, Dziesmu svētku ietvaros, Ellas kompozīciju Vecmāmiņa svešumā izpildīja tūkstošbalsu Latvijas diasporas koris.

Skaņdarbs Starp zvaigznēm tapa Ellas mūzikas kompozīcijas maģistra grāda studiju laikā 2017. gadā, kad viņa piedalījās Austrālijas Nacionālajā sieviešu komponistu programmā. Šī programma bija saistīta ar vairākiem muzikantiem, tai skaitā Tasmānijas Simfonisko orķestri, un tā radās izdevība rakstīt darbu orķestrim. Starp zvaigznēm pirmatskaņojums notika 2018. gada martā ar Sidnejas Konservatorijas studentu orķestri speciālā koncertā, lai atzīmētu mācību gada sākumu. Koncertu apmeklēja Sidnejas Simfoniskas orķestra administratīvā vadītāja Emma Danča (Emma Dunch), kurai ļoti patika kompozīcija, un viņa lūdza, lai Ella atsūta notis. Tā Starp zvaigznēm tika iekļauts Sidnejas Simfoniskās orķestra programmā.

Par savu kompozīciju Ella raksta

„Kad sāku komponēt šo darbu, iedomājos, ka klausītājs guļ plašā, klusā pļavā un redz nakts debesis ar miljoniem spožām zvaigznēm. Es prātoju: „kas ir starp zvaigznēm? Vai šī telpa ir tukša, klusa? Vai tā varētu būt uzlādēta ar mūsu senču enerģiju?“ Ar šo kompozīciju es gribēju uzburt nakts debesu enerģiju un burvību un parādīt tās delikātos elementus, kā mirdzošās gaismas un krītošo zvaigžņu skaistos, maigos toņus, kā arī milzīgos zvaigznājus plašā kosmosā. Stāvot orķestrim priekšā un klausoties, kā tas padara dzīvu manu mūziku, pirmo reizi ir neaprakstāmi brīnišķīgi un pacilājoši. Tajā pašā laikā izjutu dziļas sēras, atceroties caur mūziku savu vectēvu Artūru, kurš aizgāja mūžībā, kamēr komponēju šo darbu. Vectēv, lai Tavs gars mierīgi ceļo starp zvaigznēm.“

Ellas skaņdarbs iesākas klusi un lēni; kā čuksti no kosmosa tālienes aizveda klausītāju caur bez laika zvaigžņu telpā un kulminācija bija ar eksplozīvu skaņu, kas atgādināja pašu universa sākumu ar lielo sprādzienu (big bang).

Paldies Ella par lielisko pārdzīvojumu!

Pēc koncerta Ella izteica savu sajūsmu: „Orķestris lieliski realizēja skaņdarba krāsas; tieši tā, kā es biju rakstījusi. Skaņa bija liela, drosmīga un spēcīga. Diriģente Džesika Kottis (Jessica Cottis) bija kolosāla un teica, ka orķestrim ļoti patika spēlēt šo darbu.“

Koncerts tika ierakstīts un to pārraidīs ABC Classic radio trešdien, 15. maijā plkst. 20.00.

Vēl jāpiemin, kā tajā pašā nedēļā, 7. maijā, Ellas kompozīciju Ripple pirmatskaņoja saksofona kvartets Sonic Art Saxophone Quartet Kanberas Starptautiskajā mūzikas festivālā. Šo kompozīciju bija pasūtījuši Dr. Arnis Sproģis un viņa dzīvesbiedre Margot Woods.

BRĀVO, Ella, par šiem lieliem panākumiem!

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

https://www.abc.net.au/classic/evenings/the-sso-celebrates-paul-goodchild/11093450Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com