Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Fotoizstāde „Atstatuvums“

Par dažādām sociālām grupām Latvijā tika atklāta virtuālajā vidē

Laikraksts Latvietis Nr. 621, 2020. g. 28. okt.
Lāsma Goba -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Fonds Mākslai vajag telpu 22. oktobrī tīmekļa vietnē www.atstatuvums.lv atklāja fotoizstādi Atstatuvums, kurā ir skatāmi sešu fotogrāfu mākslas projekti, kas ir mākslinieku tieša pieredze ar pētījumā sastaptajiem cilvēkiem. Izstādītie foto pētījumi piedāvā tuvāk iepazīties ar tādām sociālām grupām kā indiešu kopiena; ģimenes, kurās adoptēti bērni; cilvēki ar mentāliem traucējumiem; pusaudži bērnunamā; Ziemeļkurzemes lībieši (līvi) un Lucavsalas iemītnieki.

Piedalīties foto projektā Atstatuvums tika aicināti seši fotogrāfi – Andrejs Strokins, Kristīne Madjare, Reinis Hofmanis, Georgs Avetisjans, Ieva Balode un Iveta Gabaliņa, lai šīs vasaras laikā veiktu foto pētījumus par viņu izvēlētajām mērķgrupām. Katrs mākslinieks tika lūgts visu vasaru pavadīt ar mērķgrupu locekļiem, veidojot ar viņiem attiecības un iemūžinot dažādas sadzīves detaļas, ierakstot sarunas un uzņemot video materiālus, kas atbilstu mākslinieku iecerei atklāt šo sabiedrību vai indivīdu raksturus. Projekta mērķis ir pētīt sociālās grupas un atklāt to cilvēciski emocionālās šķautnes, apzinoties, ka māksla ir labākais veids, kā mudināt sabiedrību lauzt savus stereotipus un mazināt sociālo nošķiršanos. Šis ir aicinājums sabiedrībai apzināties līdzcilvēkus, motivēt nenovērsties, neraugoties uz atšķirībām, bet tieši pretēji – vairot vēlmi komunicēt, iepazīt dažādību un izprast savstarpējo attiecību nozīmīgumu mūsdienu Latvijas sabiedrības veidošanā.

Pirms pētījumi tika uzsākti, fotogrāfus konsultēja kultūras antropoloģe un Latvijas Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela, sniedzot ieskatu lauka pētījuma specifikā un izpratni ētiskajos principos. Mākslas projekta kuratore Katrīna Jaunupe par gaidāmo digitālo izstādi saka šādi: „Veidojot izstādes „Atstatuvums“ koncepciju un mākslas darbu virtuālās eksponēšanas telpu, manas radošās darbības virzītājspēka pamatā ir pārliecība, ka mēs visi esam vienlīdzīgi. Mēs ikviens vēlamies būt mīlēts, atzīts un uztverts kā vērtīgs. Un nevis kādu ārējo pazīmju vai materiālo sasniegumu skalā, bet sirds līmenī. Un māksla ir viens no precīzākajiem, efektīvākajiem un arī efektīgākajiem veidiem, kā runāt par cilvēcību. Savā būtībā – par sevi un pasauli, kurā dzīvojam un kādā vēlamies dzīvot.“

Sākot ar 22. oktobri tīmekļa vietnē www.atstatuvums.lv ir pieejama virtuālā foto izstāde, kuru plānots nākamā gada laikā realizēt fiziskā veidolā. Atklāšanas dienā fonda Mākslai vajag telpu Facebook lapā (pieejama šeit: https://www.facebook.com/makslaivajagtelpu/) tika pārraidīta diskusija ar māksliniekiem un kuratori, kuru moderēja kultūras antropoloģe Rūta Muktupāvela, pārspriežot projekta izpildes procesu un iznākumu.

Projekts tapis ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu. Vizuālo identitāti un grafisko dizainu veidojis Ģirts Reiniks, video mākslinieks – Rolands Briedis, savukārt tīmekļa vietnes risinājumu nodrošina reklāmas aģentūra WRONG.

Lāsma Goba
fonds „Mākslai vajag telpu“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com