Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Liels solis?

Laikraksts Latvietis Nr. 623, 2020. g. 11. nov.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ierobežojumi ārkārtējās situācijas laikā.

Sveicināti, lasītāji!

Pēdējās nedēļas laikā ir notikušas lielas maiņas. Latvijā atkal izsludināts ārkārtējs stāvoklis dēļ strauji pieaugušā inficēto skaita – Covid-19 otrā viļņa. Melburnā izsludināta daudzu ierobežojumu atcelšana dēļ sekmīgi apkarotā Covid-19 otrā viļņa – veselu nedēļu Viktorijas pavalstī nav bijis apstiprināts neviens jauns Covid-19 saslimšanas gadījums, un neviens arī šajā nedēļā no tā nav miris.

Vieniem liels solis atpakaļ, otriem – liels solis uz priekšu.

Tajā pašā laikā ASV prezidenta vēlēšanās pēc ilgas un lēnas skaitīšanas noskaidrojās, ka prezidents Donalds Tramps ir atlaists no darba Baltajā namā, un viņa vietā nāks demokrāts Džo Baidens. Daži to uzskata kā lielu soli atpakaļ, un citi kā lielu soli uz priekšu.

Te uzreiz jāpiebilst, ka ASV prezidenta vēlēšanas process ir tik sarežģīts, ka vēl var notikt visādi brīnumi.

Bez iesāktām tiesas prāvām jāatceras, ka balsošana nebija par prezidentu, bet gan par tā saukto „Elektoru kolēģiju“ – 538 pārstāvji, kuri 14. decembrī nodos savas balsis par prezidentu un viceprezidentu. 2016. gadā 7 no tās reizes „elektoriem“ nodeva balsis ne par to, kam tauta bija nobalsojusi, bet par kādu citu. Pieci no demokrātu partijas elektoriem nenodeva savu balsi par Hilariju Klintonu, kas bija viņu pienākums, un divi republikāņu partijas elektori nenodeva savu balsi par Donaldu Trampu.

Ar šo arī vēl nav ievēlēts prezidents. 2021. gada 6. janvārī ASV Kongress apstiprinās elektoru balsojumu. Vai arī neapstiprinās. Ir bijuši gadījumi 19. gadsimtā, kad vairāku elektoru balsis ir tikušas noraidītas.

Pēc visa tā, ja nevienam kandidātam nav Elektoru kolēģijas absolūtais balss vairākums, tad Pārstāvju palāta tiek nekavējoši sasaukta, un balso par prezidentu. Izvēle ir tikai no tiem trim kandidātiem, kuri saņēma visvairāk apstiprinātas balsis no Elektoru kolēģijas.

Salīdzinājumā – Latvijā ir ārkārtīgi vienkāršs vēlēšanas process, un tagad, kad Saeimas balsošana par prezidentu ir atklāta, tas ir ļoti caurspīdīgs process.

Jādomā, ka Trampa laikmets ir lielā mēra cauri, bet tas atstās savas pēdas. Galvenais – nopietno ziņu avotu deleģitimizācija. Viss, kam nepiekrīti vai kas nepatīk, ir „viltus ziņas“. Sociālie mediji ir veicinājuši patiešām viltus ziņu ātru izplatīšanu. Pēdējā laikā tie ir sākuši it kā cīnīties pret melu izplatīšanu, bet sekmes ir ļoti ierobežotas.

Lielākais drauds demokrātijai un brīvībai ir patieso ziņu trūkums. Vai varēsim mainīt pēdējos gados iesākto virzienu, un tomēr spert lielu soli uz priekšu?

GN
2020. g. 11. nov.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com