Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Objektīvie fakti un subjektīvās sajūtas

Latvijas TV „Panorāmai“

Laikraksts Latvietis Nr. 633, 2021. g. 20. janv.
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kadrs no ziņu raidījuma.

15. janvārī saņēmu no Latvijas Televīzijas Ārzemju ziņu redaktores Annas Ūdres aicinājumu pastāstīt par pieredzēto pandēmijas laikā, par pašreizējo situāciju, par valdības rīcību un sabiedrības attieksmi pret valdību/ierobežojumiem u.tml.

Par pieredzēto visā Austrālijā nevaru dalīties, jo visa Austrālija ir apmēram Eiropas lielumā. Noteikti jāmin, ka COVID stāvoklis Austrālijā ir nedaudz savādāks nekā Eiropā, Amerikā –vispār ziemeļu puslodē.

Arī Austrālijā katrā pavalstī situācija bija un ir atšķirīga; varu runāt par Melburnu Viktorijas pavalstī. Pandēmijas laikā pavalstu robežas tika slēgtas, kas nozīmē, ka pārvietošanās pa Austrāliju bija ļoti ierobežota.

Salīdzinājumam – Viktorijā ir 6,7 miljoni iedzīvotāju, kas ir 3,5 reizes vairāk nekā visā Latvijā.

Šobrīd Melburnā, Viktorijas pavalstī, kā arī visā Austrālijā gandrīz vairs nav jaunu inficēšanās gadījumu, šķiet redzam gaismu tuneļa galā, bet nu jau arī ļoti labi zinām, cik strauji situācija var mainīties. Tas nozīmē, ka joprojām ir spēkā daudzi ierobežojumi uz aizliegumi.

Austrālijā galvenie infekcijas avoti nāca no tiem, kas atgriezās Austrālijā no ārzemēm; sākumā tas bija tūristu kuģis Sidnejā, ar kuru arī sākās pirmais pandēmijas vilnis Austrālijā.

Tiem, kas tagad atgriežas Austrālijā, visiem ir obligātas 2 nedēļas jāpavada karantīnas hoteļos, par ko pašiem jāmaksā. Protams, atbraucēji tiek testēti vai nav inficēti un viņu veselība tiek pārbaudīta.

Bet neskatoties uz visu šo lielo piesardzību, tomēr ir atsevišķi saslimšanas gadījumi vai perēkļi, kas lielākoties bija saistīti ar darbinieku (karantīnas hoteļos) inficēšanos ar COVID, un tādā veidā infekcija tika pārnesta plašākā sabiedrībā.

Melburnā Otrais Covida vilnis – vissliktākā situācija bija mūsu ziemā – jūlijā un augustā, kad COVID inficēto skaits sasniedza 700 jaunus gadījumus dienā.

Viktoriju šis Otrais vilnis skāra visvairāk un salīdzinājumam šie fakti.

Ja Viktorijā (VIC) kopējais inficēto skaists tiek minēts 20 414, tad visā Austrālijā 28 658; izveseļojušos skaits VIC 19 566, visā Austrālijā – 25 865, nāves gadījumi VIC – 820, bet Austrālijā – 909.

Par valdības rīcību un sabiedrības attieksmi pret valdību/ierobežojumiem u.tml.

2020. gada jūlijā valdība reaģēja ļoti ātri, tika izsludināta ārkārtas situācija uz 3 mēnešiem, ko Latvijā tagad sauc par „mājsēdi“. Un šie noteikumi bija ļoti stingri. Vispirms jāmin, ka mēnešiem ilgi katru rītu, ieskaitot sestdienas un svētdienas Viktorijas premjers un viņa komanda sniedza ziņojumu par tā brīža situācija Viktorijā – jauni inficētie pēdējās 24 stundās, slimnieku skaits hospitālī, ļoti smagi slimo skaits, mirušo skaits, izveseļojušos skaits, kā arī skaidroja par ierobežojumiem un plāniem.

Pandēmijas laikā atvērti bija tikai – pārtikas lielveikali – supermārketi ar visām precēm, ko tādā pārdod, ieskaitot saimniecības un kosmētikas preces; aptiekas, pasts, bankas – dažas, bet ne visas filiāles un dzērienu veikali.

Bija slēgti nepārtikas preču lielveikali, bet internetā varēja nepieciešamās lietas iegādāties un tad vai nu saņemt tās ar pasta piegādi, vai saņemt nopirkto preci pie ieejas veikalā. Slēgti apģērbu, apavu utt. veikali. Bija slēgtas kafejnīcas, restorāni, kinoteātri, teātri, koncertzāles, muzeji un izstāžu zāles, protams, frizētavas, skaistuma kopšanas kabineti arī bija slēgti.

Ierobežojumi un aizliegumi

Komandantstunda – pilnīgi katru dienu, ne tika nedēļas nogalēs. Dzīvesvietu nedrīkstēja atstāt pēc plkst. 20 vakarā līdz plkst. 5 rītā. Pretējā gadījumā sods. Vēlāk šis laiks mainījās uz plkst. 21 vakarā. Ierobežotā pārvietošanās. Jāpaliek mājās, izņemot, ja dodies uz darbu, ja dodies pie ārsta, dodies pēc pārtikas (viens no ģimenes) vai pastaiga veselības nolūkā – skriešana, soļošana un tamlīdzīgi.

Sākumā ārpus mājas drīkstēji atrasties 1 stundu, vēlāk šo ārpus dzīvesvietas atrašanās laiku pagarināja uz 2 stundām. Bija atļauts atrasties ne tālāk par 5 km no savas dzīvesvietas, izņemot tos jau minētos 4 gadījumus: ārsta apmeklējums, darbs, pārtikas iegāde, pastaiga, skriešana.

Arī man arvien līdzi somā bija darba vietas izziņa ar norādītajām darba vietas un dzīves vietas adresēm, ja kāds man jautātu, kādēļ esmu uz ielas.

Ciemos iešana un ciemiņu uzņemšana aizliegta.

Sodi. Protams bija protestētāji, bija neapmierinātie. Tiem nācās maksāt lielas soda naudas par pandēmijas laika ierobežojumu neievērošanu, un šie sodi bija lieli. Uz ielām bija patruļas – ar policistu un armijas pārstāvjiem, kas rūpējās, lai šie aizliegumi tiktu ievēroti. Ja esi uz ielas bez sejas maskas – $200 sods. Ja atrodies vietā, kur tev nav nekāda no iepriekš minētajiem iemesliem atrasties, sods vairāk nekā $1000. Ziņās dzirdējām ka par nelegāli rīkotājām mājas dzimšanas dienu ballītēm, katram no viesiem bija jāmaksā sods vairāk nekā $1000; nu tādas ballītes paliks atmiņā...

Ilgāku laiku bija slēgta Melburnas pilsēta; nevarēja ceļot pa Viktorijas pavalsti ārpus lielpilsētas, kā arī nevarēja uz to braukt. Jāiebilst, ka uz pilsētas robežām bija policijas un armijas kontrolpunkti.

Par pašreizējo situāciju, par pieredzēto – tagad

Visumā, lai arī cik grūts mums visiem bija šis ierobežojumu un aizliegumu laiks, tagad varam teikt paldies premjeram par viņa ātro reakciju, rīcību un stingro nostāju.

Par šī brīža ierobežojumiem, aizliegumiem. Piemēram, maskas nav obligāti jāvalkā uz ielas, bet tām noteikti jābūt uz sejas, ieejot medicīnas iestādēs un hospitāļos, jebkurā veikalā, pastā, bankā, kā arī sabiedriskā transportā. Var novērot, kā cilvēki pirms kāpšanas tramvajā vai pirms došanās iekšā veikalā uzliek sejas maskas.

Ja plāno kaut kur doties, pārliecinies, ka maska vienmēr ir līdz. Atzīšos, ka man pašai gadījās pāris reizes nākt atpakaļ uz mājām, kad aizejot līdz veikalam konstatēju – maska palikusi mājās.

Vienlaicīgi mājās kā ciemiņus drīkst uzņemt 15 cilvēkus, bet šis skaits var mainīties gan uz vienu, gan otru pusi ļoti strauji, to jau zinām no pēdējā gada pieredzes.

Kā jau minēju, šobrīd Melburnā, Viktorijas pavalstī, kā arī visā Austrālijā gandrīz vairs nav jaunu gadījumu, bet tas nenozīmē, ka atcelti visi ierobežojumi un aizliegumi. Valkājam maskas, ieturam sociālo distanci sabiedriskās vietās 1,5 m, roku dezinfekcija, ieejot jebkurā sabiedriskā vietā. Manuprāt, pēc pārdzīvotā cilvēki kļuvuši apzinīgāki un uzmanīgāki.

Pirmās Formulas Grand Prix sacīkstes, kas savu gadu parasti iesāk Melburnā, šogad no marta pārceltas uz novembra beigām.

Vakcinēšanās Austrālijā nav vēl sākusies. Sagaidāms, ka COVID vakcīnas lietošana Austrālijā tiks apstiprināta februārī, kas mums ir vasaras otrā puse. Austrālijas Ministru prezidents ir paziņojis, ka vakcīnas būs pieejamas par brīvu visiem Austrālijas iedzīvotājiem.

Kā jau minēju sākumā, šis ir vispārējs ieskats par pandēmijas laiku Melburnā. Stāsts būtu savādāks, ja runātu par Jaundienvidvelsu, Dienvidaustrāliju, Kvīnslandi, Rietumaustrāliju...

Turamies veseli!

Ilze Nāgela
Laikraksta „Latvietis“ palīgredaktore
Latvijas Televīzijai

Ziņu raidījums skatāms: https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/16.01.2021-australija-iedzivotajus-vakcines-no-marta.id208309/



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com