Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Lai latviešu cimdu stāsti turpinātos

Jettes cimdu dienas

Laikraksts Latvietis Nr. 661, 2021. g. 4. aug.
Elīna Apsīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Jettes Užānes Cimdu dienas. FOTO Aivis Šulcs.

Jettes Užānes Cimdu dienas. FOTO Aivis Šulcs.

Jettes Užānes Cimdu dienas. FOTO Aivis Šulcs.

Jettes Užānes Cimdu dienas. FOTO Aivis Šulcs.

Jettes Užānes Cimdu dienas. FOTO Aivis Šulcs.

Grāmatas Jettes Dienu grāmata autore, filozofe Elīna Apsīte un biedrība Cimdu ceļš aicināja uz izcilās cimdu adītājas tautas daiļamatmeistares Jettes Užānes Cimdu dienām, kas norisinājās 30. un 31. jūlijā Dzērbenē.

Jettes Užānes vārds ir viena no Dzērbenes atpazīstamības zīmēm. Izcilā māksliniece bija cimdu adīšanas tradīcijas jaunradītāja un turpinātāja, kā arī dzīves filozofe, kas visu mūžu pavadījusi ratiņkrēslā. Jettes filozofiskās pārdomas izdotas grāmatā Jettes Dienu grāmata.

Latvietim cimds ir daudz vairāk kā tika aksesuārs vai apģērbs – tas ir stāsts, zīme, savdabīgs pasaules modelis un tajā svarīgs ir viss – krāsu saskaņa, raksts, proporcijas. Tas ir stingri pakļauts gadsimtiem senai tradīcijai, bet atstāj telpu jaunradei. Cimds stāsta par adītājas gaumi, pasaules izjūtu un dzīvoto dzīvi. Tādēļ latvieša rakstainais cimds ir tik īpašs un interesants. Jettes Užānes cimdu adīšanas veids paplašināja jaunrades iespēju, respektējot tradīciju, Jette cimdos stāstīja savu stāstu.

Jettes Cimdu dienas notika 30. un 31.  jūlijā Jettes Užānes dzimtas mājās Lejniekos un Dzērbenes pilī.

Pirmajā dienā visus aicinājām uz Jettes mājām. Bija vēlēšanās iepazīstināt ar Jettiņu un viņas dzīvi autentiskā vidē. Piesēst uz mazā dīvāniņa, nelielajā, krēslainajā istabā un padomāt, cik stipram ir jābūt cilvēkam, lai ratiņkrēslā tā nodzīvotu visu savu mūžu un radītu tik brīnumskaistus darbus, un būtu par spēka un iedvesmas avotu tik daudziem cilvēkiem, kas pie viņas ciemojās.

Ikviens pasākuma dalībnieks tika mīļi sagaidīts, kā ciemiņš, cienāts ar tepat dīķī noķertu foreļu zupu un kliņģeri, un tēju.

Abas dienas dalībnieki piedalījās meistarklasēs, kas papildināja ne tikai adīšanas iemaņas, bet arī bagātināja dvēseli un prātu. Tekstilmāksliniece un cimdu pētniece Baiba Vaivare ļoti interesantā sarunā iepazīstināja ar latvieša etnogrāfisko cimdu vēsturi, attīstību, transformāciju, vērsa uzmanību uz cittautu ietekmēm un latviešu adītājas radošo prasmju izpausmi un gaumi. Latvju rakstu pētnieks, dizaineris Valdis Celms runāja par latvju rakstu sakrālo nozīmi, liekot aizdomāties par latvieša pasaules izjūtu un dvēseli, kas rada rakstu, tā veidojot tautas raksturu, kas top redzams cimdos. Katrā etnogrāfiskajā zīmē, kā hologrammā ir iekodēts pilnīgs pasaules modelis.

Otrā diena sākās ar cimdu izstādes Ko stāsta tavs cimds atklāšanu Dzērbenes Pilī. Atklāšana bija kupli apmeklēta, mūs sveica gan bijušais Vecpiebalgas novada vadītājs, šobrīd apvienotā Cēsu novada deputāts Indriķis Putniņš, LNKC Tautas mākslas nodaļas vadītāja, eksperte Linda Rubena, tautas tērpu centra Senā Klēts speciāliste Ziedīte Muzis. Tika sveikti cimdu adītāji un godināti veiksmīgāko cimdu autori. Izstādē tika pārstāvēti visi Latvijas novadi un 53 adītāja ar saviem individuāliem cimdiem un cimdu stātiem. Izstāde atšķiras no citām, jebkad redzētājām, jo uzmanība tiek pievērsta pašai adītājai – pie katra cimdiņa ir stāsts par tā tapšanu, adītājas fotogrāfija un dzīves moto. Dienas gaitā bija iespēja piedalīties praktiskās adīšanas meistarklasēs, kur Baibas Pilānes vadībā varēja mācīties dažādus cimda valnīšu adīšanas paņēmienus un pie Inetas Krastiņas iepazīties ar Jettes Užānes rakstu daudzveidību un adīšanas noslēpumiem. Dienas izskaņā apmeklētājus priecēja vieglās mūzikas koncerts Latvijas Mūzikas akadēmijas audzēkņu sniegumā.

Atvadoties Jettes Cimdu dienu dalībnieki bija gandarīti un aizkustināti par šīm divām piepildītām, pārdomu un cilvēcīguma pilnajām dienām.

Jettes Cimdu dienas Dzērbenē noteikti saglabāsies kā tradīcija – ar cimdu izstādi, meistarklasēm un adītāju tikšanos. Šajā reizē dalību aktīvi ņēma arī divas vācu tautības kundzes, kas uz Latviju brauc jau vairākus gadus cimdu rakstus mācīties. Organizatori priecāsies, ja nākošgad adītāju un izstādes dalībnieku skaits kuplos un varbūt kāds Austrālijā dzīvojošs latvietis arī ar saviem cimdiņiem un stāstu piedalīsies izstādē.

Nākošgad pasākums plānots maijā, kad Latvijā svin Jettes Dienu.

Pasākums notika sadarbībā ar Valsts Kultūrkapitāla fondu, Latvijas Nacionālo Kultūras centru un Dzērbenes tautas namu. Pasākumu rīko biedrība „Cimdu ceļš“.

Elīna Apsīte,
Pasākuma idejas autore un vadītāja
1.08.2021
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com