Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Olimpiskās spēles klāt! (2)

Gunārs Bērzzariņš par Latvijas Olimpisko spēļu komandu.

Laikraksts Latvietis Nr. 210, 2012. g. 18. jūlijā
Gunārs Bērzzariņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Noslēgums. Sākums LL209

Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm (OS) 2008. gadā aizbrauca rekordskaits Latvijas dalībnieku – 48. Šoreiz Londonā būs mazāk, jo neizdevās kvalificēties sieviešu basketbola izlasei, kas vienīgā kopš 1992. g. bija spējusi Latvijai iegūt vietu kādā vienību sporta veidā.

Apskatījuši vieglatlētus, pievērsīsimies pārējo sporta veidu pārstāvjiem, kas sasnieguši nepieciešamo standartu, kaut arī tas vēl nenozīmē automātisku startu. Sāksim ar tiem sporta veidiem, kuros latvieši guvuši medaļas vai augstas vietas.

Dabīgi, kā pašu pirmo jāmin Māri Štrombergu, kas no Pekinas atveda mājās zelta medaļu BMX riteņbraukšanā. Viņam bijusi laba sezona, kaut šīgada pasaules meistarsacīkšu finālā augstu vietu izjauca kritiens, kas vienmēr ir risks BMX sacensībās. Atbilstoši viņu rangam, pasaulē uz startu izies arī Eiropas meistars Edžus Treimanis un Rihards Veide; arī sieviešu klasē Sandra Aleksejeva, kam piešķīra vietu, kad vairākas rangā augstāk vērtētas sacensones no dalības atteicās.

Svarcelšanā Latvijai pēdējās trīs OS sudrabs, bronza un 6. vieta (!), taču visas Viktora Ščerbatiha izcīnītas, un šoreiz viņš vairs nebūs sacensoņu vidū. No 20 g.v. Artura Plēsnieka (svara klasē līdz 105 kg), pasaules junioru vicečempiona, nevajadzētu gaidīt brīnumus.

Smaiļošanā un kanoe latviešiem pasaulē ir labs vārds; atcerēsimies Ivana Klementjeva sudraba medaļas 1992. g. Barselona un 1996. g. Atlantā. Pekinā Krists Straume pārī ar Kristapu Zaļupu izairēja astoto un desmito vietu. Šoreiz Straumes pārinieks būs Aleksejs Rumjancevs. Varētu gaidīt līdzīgus rezultātus kā 2008. g.

Smilšu volejbols (ko vēl arvien spītīgi sauc par pludmales volejbolu, kaut to nereti spēlē telpās, kur iekārtots smilšu laukums) mūsdienās liekas daudz populārāks par sešvietīgo – arī Latvijā. Pekinā Mārtiņš Pļaviņš ar Aleksandru Samoilovu bija devītie. Šoreiz Pļaviņš spēlēs kopā ar Jāni Šmēdiņu. Sasniegt sešnieku liekas reāli.

Modernajā pieccīņā Latviju OS jau ceturto reiz pārstāvēs Jeļena Rubļevska un Deniss Čerkovskis. Rubļevskas zvaigžņu stunda bija 2004. g. Atēnās, kur viņa izcīnīja sudraba medaļu. Tiesa, Pekinā viņa palika 23. vietā, taču tas bija viņai piešķirto soda punktu rezultātā: pārbaudē pēc sacensības tiesneši konstatēja, ka viņas pistole (kas iepriekš bijusi pārbaudīta un atzīta par pareizu) nav īsti atbildusi specifikācijām. Viņas forma palikusi stabila, un viņu norakstīt nevajadzētu.

Čerkovskis – ceturtais Atēnās, Pekinā, līdz ar vairākiem favorītiem, cieta no neparasti dubļainās arēnas un zirga niķiem (kādu zirgu ielozē, ir laimes lieta).

Rezultātā 11. vieta. Šoreiz var gaidīt uzlabojumu.

Ja starti četrās OS ir apbrīnas vērti, tad 65 g.v. Afanasija Kuzmina rekords ātršaušanā ar mazkalibra pistoli būtu Ginesa rekordu reģistra vērts: Londonas OS viņam būs jau – devītās! Zelta medaļu viņš izšāva Soulā 1988. g., kad Latvija bija vēl PSRS sastāvā. Pirmajās OS pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas viņš nopelnīja sudrabu. Vairākkārt viņš sasniedzis maksimālo punktu skaitu. Tiesa, jau pirms četriem gadiem viņš tika uz Pekinu, tikai pateicoties Starptautiskās šaušanas savienības ielūgumam (13. vieta) un šogad uz Londonu arī.

Riteņbraukšanā, meklējot panākumu, mums jāatskatās uz tālo 1992. gadu, kad šosejas braucienā Dainis Ozols neatkarību atguvušajai Latvijai izcīnīja bronzas medaļu un Arvis Piziks – 8. vietu. Londonā Latvijai būs tikai viens pārstāvis, bet bija divi nopietni kandidāti: Gatis Smukulis (2003. gadā ALSP/KF/Daliņa fonda balvas laureāts; piedalījās jau Pekinā), kas šīgada janvārī pēc ilgāka pārtraukuma bez latviešu līdzdalības startēja Adelaides daudzdienu Tour Down Under braucienā, un Aleksejs Saramotins. Latvijas Riteņbraukšanas savienība izšķīrusies par pēdējo, kas ikdienā pārstāv Cofidis, Le Credit en Ligne klubu.

Trekā Austrālijas latviešu sporta mīļotājiem labā atmiņā droši vien būs olimpieši Ainārs Ķiksis un Viesturs Bērziņš, kas ilgāku laiku sacentās un trenējās Adelaidē (Atlantā 1996 un Sidnejā 2000, gūstot vietas starp 8. un 12.). Taču treka riteņbraukšana Latvijā, diemžēl, ir mirusi. Valstī nav vairs neviena treka! Pat ārzemnieku savulaik dāvinātais treka iekārtojums (kas gan nebija īsti gatavs uzstādīšanai) palika neizmantots. Kurš jaunietis gan var atļauties braukt uz kaimiņvalsti trenēties?!

Džudo cīkstonis Vsevolods Zeļonijs Sidnejā 2000. gadā saņēma bronzas medaļu. Londonā cerības būs uz Jevgeņiju Borodavko (līdz 100 kg.).

Vingrošanā nav Latvijai vairs tie slavas laiki, kad Sidnejā Igors Vihrovs tika pie zelta un četrus gadus vēlāk Jevgeņijs Saproņenko – pie sudraba. Londonā Dmitrijs Trefilovs startēs daudzcīņā.

Īpašu ievērību pelna Matīss Burģis – viņš būs pirmais latvietis, kas nopelnījis vietu OS galda tenisā.

Brīvajā cīņā Latvijai būs pat divi pārstāvji: Armands Zvirbulis un Anastasija Grigorjeva (līdz 63 kg.), kas kvalifikācijas turnīrā guva trīs uzvaras.

Peldēšanā latvieši OS nav izcēlušies. Taču pēdējos mēnešos starptautiskās sacensībās pārspēta virkne Latvijas rekordu. Latvijas Peldēšanas federācija paziņojusi, ka sūtīs Uvi Kalniņu un Gabrielu Ņikitinu (abi brīvā stilā), kas abi bija sasnieguši B normu.

Tenisā Latvija nebūs pārstāvēta. Ernestam Gulbim rangs nav pietiekami augsts, un īpašu ielūgumu (wild card) viņš nesaņems.

G.E.B.

Papildinājums raksta pirmajai daļai: Tagad noskaidrots, ka maratonā Latviju pārstāvēs Dace Lina.



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com