Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Jauns Jāzepa Vītola klaviermūzikas CD

Britu ierakstu kompānija izdod pianista Reiņa Zariņa ieskaņoto CD

Laikraksts Latvietis Nr. 267, 2013. g. 29. jūlijā
Latvijas Mūzikas informācijas centrs -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kompaktdiska „Jāzeps Vītols. Klaviermūzika“ („Jāzeps Vītols: Works for Solo Piano“) vāks.

Jāzepa Vītola jubilejas gadā esam saņēmuši arī starptautiska mēroga dāvanu – britu ierakstu kompānija Champs Hill Records ir izdevusi pianista Reiņa Zariņa iespēlētu Jāzepa Vītola klaviermūzikas disku. Piektdien, 26. jūlijā – tieši Jāzepa Vītola dzimšanas dienā – pianists aicināja uz diska ieskandināšanas svētkiem Latvijā, Latvijas Radio studijā. Pulksten 15.00 viņa uzstāšanos varēja klausīties LR3 Klasika tiešraidē.

Šīgada 1. maijā savā mājaslapā Reinis Zariņš rakstīja: „Šodien klajā laists mans jaunākais albums – Jāzeps Vītols. Klaviermūzika. Priecājos turēt rokās šo disku, jo ceļš uz to bija diezgan garš un sarežģīts. Bet nu esmu laimīgs. Manuprāt, labākā šī ceļa daļa bija iespēja izspēlēt pilnīgi visu Vītola klaviermūziku. Tas nodrošināja plašu redzesleņķi un palīdzēja apjaust dažādos kontekstus, kādos Vītols savulaik strādāja. Tas arī mudināja lasīt par viņu savulaik rakstīto un, protams, arī viņa paša autobiogrāfiju. Jāteic, mūzika atklāja tieši to pašu un vēl vairāk, nekā bija pateikuši vārdi.

Nu, kad zinu šo mūziku, jūtos bagātāks. Ceru, ka arī jūs to visu sadzirdēsiet.“

Gatavodamies ierakstam, pianists ne tikai izspēlēja pilnīgi visus Jāzepa Vītola klavierdarbus. Viņš arī piekrita pierakstīt CD tapšanas procesā piedzīvoto un apjausto, un šīs dienasgrāmatas fragmenti publicēti gan žurnāla Mūzikas saule šīgada februāra numurā, gan Latvijas Mūzikas informācijas centra izdevumā Music in Latvia 2013, kas veltīts Jāzepa Vītola personībai.

Tā pagājušā gada 10. oktobrī, kad tikko pabeigts ieskaņojums, mājupceļā no studijas tapis šāds ieraksts dienasgrāmatā: „Valsis kaprīze bija visšaušalīgākā pieredze, nu tik grūts! Tik daudz visādu sīkumu, kurus varētu spēlēt tā vai šitā. Vispār jau tas attiecas uz visiem gabaliem. Var sagatavot, cik labi grib, bet, kad nonāc mikrofona priekšā, lai saglabātu kaut ko nākošām paaudzēm, pēkšņi saproti, cik daudz vēl citu variantu un sīkumu, kurus varēja iekļaut, ja būtu bijis laiks. Acis atveras.“

Un vēl – kopsaucējam – citāts no CD bukletā rakstītā: „Protams, ka šis albums atklāj arī kaut ko par mani. Vispusīga, hronoloģiska pārskata vietā es izvēlējos izveidot savu personīgo Vītola portretu, iekļaujot tikai to, kas mani patiesi uzrunā: skaistumu, eleganci un humoru līdzās garīgumam un latviskumam.“

Reiņa Zariņa spēli kritiķi raksturojuši kā elektrizējošu, apveltītu ar dziļu stila izjūtu, nemaldīgu jēgu un aizraujošu skaidrību, tāpat izcilu toni un žilbinošu tehniku. Viņa programmu koncepcijas – kā stratēģiski drosmīgas.

Reinis Zariņš mācījies Jāzepa Mediņa un Emīla Dārziņa mūzikas skolās, Latvijas Mūzikas akadēmijā, Jēlas Universitātes mūzikas skolā, un Londonas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā. Mūziķis aktīvi koncertē gan Latvijā, gan Lielbritānijā un citur. 2011. gadā Reinis Zariņš saņēma Lielo Mūzikas balvu kategorijā Par izcilu interpretāciju, divus gadus pēc kārtas – arī Latvijas Radio 3 Klasika balvu (2011, 2012).

Britu Champs Hill Records sadarbību ar Reini Zariņu uzsāka, pirms gada izdodot CD Circus & Magic, kurā iekļauti Kloda Debisī, Igora Stravinska, Ernsta Bloha, Ģerģa Ligeti, Sergeja Prokofjeva, u.c. komponistu skaņdarbi.

Jāzepa Vītola klaviermūzikas diska ieraksta tapšanu ir atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Latvijas Mūzikas informācijas centrsAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com