Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Dubultpilsonība

Laikraksts Latvietis Nr. 278, 2013. g. 4. okt.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Pases

Sveicināti, lasītāji!

Grozījumi pilsonības likumā ir stājušies spēkā ar 1. oktobri, un tagad Latvijas valsts vairs neatņems Latvijas pilsonību tiem, kuri ir ieguvuši kādas Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalsts, Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) dalībvalsts, Austrālijas, Brazīlijas vai Jaunzēlandes pilsonību vai pavalstniecību.

Tas nozīmē, starp citu, ka tie daudzie Austrālijas latvieši, kuri nepaspēja reģistrēties Latvijas pilsonībai šaurā laika logā 1990. gados, varēs tagad droši to darīt. Ja tajā laikā Austrālijā bija ierobežojumi dubultpavalstniecībai (kas, tomēr, neattiecas uz reģistrēšanos Latvijas pilsonība), tad kopš 2002. gada Austrālija pieļauj neierobežotu dubultpavalstniecību.

Starp citiem faktoriem, kas traucēja piereģistrēties bija bailes, ka, vīrietim reģistrējoties Latvijas pilsonībai, un braucot ciemos uz Latviju, viņš tiks iesaukts obligātā militārā dienestā, un atpakaļceļs uz Austrālija tiks uz ilgāku laiku liegts. Tāpēc arī dēlus bieži nereģistrēja. Tai laikā bija gadījumi ar Austrālijas grieķiem, kuri palika pakļauti militāram dienestam Grieķijā, kaut arī atteikušies no Grieķijas pilsonības, un tēvzemes apmeklējuma laikā tika iesaukti obligātā militārā dienestā.

Ir grūti pareģot, cik daudzi un cik ātri izmantos atjaunoto iespēju reģistrēties Latvijas pilsonībai, bet jāņem vērā pēdējos tautas skaitīšanas datus Austrālijā, kas liecina, ka šajā kontinentā dzīvo pāri par divdesmit tūkstoši latviešu izcelsmes cilvēku, bet tikai kādai piektajai daļai ir Latvijas pilsonība. Var pieņemt, ka lielākā daļa no šiem divdesmittūkstošiem ir pirmskara Latvijas pilsoņi vai viņu pēcteči.

Otrā grupa, kuri izmantos jauno likumu ir ievērojamais skaits Latvijas pilsoņu, kuri ir pārcēlušies uz dzīvi Austrālijā laikā pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, un jau ieguvuši, vai vēlētos iegūt arī Austrālijas pavalstniecību.

Vieni pieteiksies Latvijas pavalstniecībai, lai apliecinātu savu saiti ar latviešu tautu, un otri tāpēc, lai nodrošinātu iespēju strādāt Eiropas Savienībā bez vajadzības iziet garo darba vīzas pieprasīšanas procesu.

Katrā ziņā, Austrālijas un Latvijas dubultpilsonība ir jau līdz šim bijis daudziem cilvēkiem, un nav zināms, ka tas būtu izraisījis kādas problēmas.

Mūsu tautas izdzīvošanai ir svarīgi turēties kopā, un Latvijas pilsonība ir visredzamākais apliecinājums, ka mums ir kopīgs ceļš šai pasaulē, vienalga kur mēs konkrētā mirklī dzīvotu.

GN
2013.10.04Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com