Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


65 gadu atceres jubileja „Nea Hellas“ pasažieriem

Satiekas pasažieri un viņu piederīgie

Laikraksts Latvietis Nr. 299, 2014. g. 6. martā
Bruno Krūmiņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Brūno Krūmiņš, Lolita Freidenfelda, Inga Freidenfelds, Māra Līduma, Aivars Līdums, Lia Kapele, Zigurts Kapelis, Ilona Rīda (Reid), Egīls Osis, Vineta Lagzdiņa, Georgs Petrovs, Vera Petrova. FOTO Aivars Līdums.

Pirms 65 gadiem, 1949. gada 24. janvārī, grieķu līnijas TSS pasažieru kuģis Nea Hellas atstāja Neapoles ostu Itālijā, lai dotos 10 000 jūdžu garajā braucienā uz Austrāliju. Kuģa krava bija 1532 dislocētās personas no Baltkrievijas, Čehijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Ukrainas – ģimenes no kara izpostītās Eiropas. Kā mēs to tagad zinām, tad tas bija lētais darbaspēks Austrālijas lielajiem uzņēmumiem, fabrikām un pēckara jaunajiem valsts projektiem.

Nea Hellas iebrauca Austrālijā un izmeta enkuru Melburnas ostā 23. februārī. Tās pašas dienas vakarā kuģa kapteinis Polemis Stamatias sarīkoja pasažieriem atvadu balli, un jauniebraucēji līksmojās līdz rīta gaismai. Nākamajā dienā notika muitas pārbaude, sekoja brauciens ar vilcienu uz Bonegillas nometni.

Starp 1532 iebraucējiem bija 262, ieskaitot bērnus, latvieši. Pēc dažām nedēļām 40 darba spējīgos latviešu vīriešus nosūtīja uz Dienvidaustrāliju divu gadu kontrakta darbā valdības iestādēs un lielās firmās.

Sievas un bērnus pārvietoja uz Urankvitijas (Uranquinty) nometni līdz laikam, kamēr vīri būs dabūjuši viņiem apmešanos Adelaidē. Nepagāja nemaz tik ilgs laiks un, neskatoties uz dzīvokļu trūkumu Adelaidē, vīri bija sagādājuši apmešanās vietas, un prieka pilnas ģimenes ieradās Adelaidē, lai iesāktu jaunu dzīvi izvēlētajā zemē – Austrālijā.

Svētdien, š.g. 23. februārī Nea Hellas latviešu iebraucēji sanāca kopā Edinburgh hoteļa dārzā uz 65 gadu atceres pusdienām. Šīs pusdienas bija noorganizējis un izkārtojis Aivars Līdums. Ja agrāko gadu atceres sarīkojumos bija redzams liels skaits dalībnieku, tad šogad bija tikai mazs pulciņš. Pasažieri – Aivars Līdums, Lolita Freidenfelde, Ilona Kukura, Georgs Petrovs, Egils Osis, Dr. Lia Kapelis, Vineta Lagzdiņš un Bruno Krūmiņš. Pasažieru piederīgie – Māra Līduma, Vera Petrova, Inga Freidenfelds un Zigurts Kapelis (paldies Zigurtam par skaistajām galda kartēm!). Sanākušos uzrunāja Aivars Līdums un Bruno Krūmiņš – izskanēja tosti Nea Hellas kuģim un tiem braucējiem, kas jau aizsaukti mūžībā.

Savā laikā Imigrācijas ministrs Haralds Holts kādā no savām 1953. gada runām ir teicis lielus atzinības vārdus imigrantiem no Baltijas valstīm un Austrumeiropas: „...viņiem bija liela un nozīmīga loma Austrālijas industrijas un jaunu projektu izveidē. Viņu darbs ir iespaidīgi cēlis Austrālijas industriālo ražotspēju un palīdzējis novērst sastrēgumus Austrālijas industriālā attīstībā.“

Nea Hellas iebraucēji bija spēcīgs kodols Adelaides latviešu sabiedrībai. Tādi vārdi kā Kārlis Līdums, Ēriks Biezaitis, Margarita Biezaite un Lonija Kukura ir ierakstīti ar lieliem burtiem Adelaides latviešu sabiedrības vēsturē.

Nea Hellas iebraucēju pēcteči nākamās divas paaudzes ir vairāk kā bagātinājuši Dienvidaustrāliju ar savu profesionālo darbu kā ārsti, zobārsti, inženieri, tehnologi un skolotāji.

Paldies Aivaram Līdumam par Nea Hellas 65 gadu atceres sarīkojuma noorganizēšanu!

Bruno Krūmiņš
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com