Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Aizver actiņas un smaidi...“

Margarita Balanas koncertē „Tālavā“

Laikraksts Latvietis Nr. 303, 2014. g. 3. apr.
Gunta R. -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Margarita Balanas. FOTO Publicitātes foto.

Bija izplānots citādāk, taču neizdevās. Lidmašīna no Brisbanes ar nokavēšanos nolaidās Adelaides lidlaukā, bet kamēr slīdošā lenta kaitinoši lēni piegādāja manu koferi, un es taksīšu rindā izgaidījos savu kārtu, visi mani smalkie laika aprēķini jau sen bija tikai papīrkurvim derīgi. Margaritas Balanas čello koncertā sestdien, 29. martā aizelsusies iedrāzos zālē tikai tad, kad jau skanēja pirmās daļas beigu aplausi. Varēju nesteigties tik traki!

Ko nokavēju? Pētera Vaska Pianissimo esot bijis ļoti skaists; J. S. Baha Prelīde no 5. čella svītas un Roberta Šūmaņa Adagio un Allegro opus 70 noteikti arī sniedza lielu muzikālu baudu. Žēl, ka nedzirdēju. Toties koncerta otro daļu klausījos divtik uzmanīgi.

Emīla Dārziņa Aizver actiņas un smaidi ir labāk pazīstama kā dziesma, un neaizmirstams ir nelaiķa tenora Jāņa Zābera izpildījums. Zābera priekšnesumam pavisam noteikti var stāvēt blakus Margaritas Balanas sulīgais čella skanējums. Spēlējot, viņa savu instrumentu pilnīgi apmīļo, un tas dod pretī visskaistāko dziesmu.

Selgas Mences Inquieto ir pavisam cita rakstura mūzika gan ritmiski, gan tehniski un daudz modernāka. Vietām mūzika atgādina Latīņamerikas dejas ritmus un satraukumu, un čella stīgas, ar pirkstiem plūktas, atgādina ģitāras skaņas. Klavieru pavadījums izbungo stingru ritmu un nav no vieglajiem. Interesants pretstats pārējai programmai.

Beigās Jāzepa Mediņa Romance un Jāņa Mediņa Ārija aizveda atpakaļ romantikā un tradicionālākās, smeldzīgākās melodijās. Nezinu droši, bet liekas, ka šie darbi varētu būt īpaši latviešu publikai izmeklēti. Pēc ilgiem, jūsmīgiem aplausiem mākslinieki atgriezās uz skatuves un piedevām nospēlēja Kamila Sen-Sansa Gulbi. Gara acu priekšā Anna Pavlova graciozi dejoja viņai speciāli horeogrāfēto baletu Mirstošais Gulbis.

Ar cieņu un apbrīnu jāpiemin pavadītājs Damien Mansfield. Blakus izcilai muzikālai izglītībai, Damiens 40 gadus nostrādāja kā ārsts, un tagad, pensionējies, ir pilnīgi nodevies mūzikai. Viņa pavadījumi ir iejūtīgi un sirsnīgi, un tehniski nevainojami. Nezinu, cik reizes iznāca abiem mūziķiem kopā mēģināt, bet priekšnesums liecināja par ļoti labu sadarbību no diviem izciliem māksliniekiem.

Koncertu ierakstīja lentā, tātad pastāv cerība, ka kaut ko no tā varēs dzirdēt latviešu radio stundā. Turēsim īkšķus!

Gunta R.
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com