Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pēteris Greste: 150 dienas apcietināts

Beigas vēl nav saredzamas

Laikraksts Latvietis Nr. 311, 2014. g. 30. maijā
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Andrejs Greste gaida pie Toras cietuma, lai satiktu savu brāli Pēteri. FOTO no Grestes ģimenes arhīva.

Brāļi Grestes. No kreisās: Miķelis, Andrejs un Pēteris. Andrejs un Miķelis abi pēc kārtas ir bijuši divas reizes Kairā, lai atbalstītu Pēteri. Pašlaik Miķelis tur atrodas. FOTO no Grestes ģimenes arhīva.

Devītā tiesas sēde Ēģiptes prāvā pret Pēteri Gresti un viņa diviem Al Džaziras kolēģiem Mohamedu Fahmiju (Mohamed Fahmy) un Baheru Mohamedu (Baher Mohamed) notika 22. maijā. Žurnālisti tika arestēti Kairā, 2013. gada 29. decembrī un ir apsūdzēti par „nepatiesiem ziņojumiem“, kas „apdraud Ēģiptes valsts drošību“.

Šajā sēdē bija paredzēts, ka žurnālistu advokāti varēs sniegt savu klientu liecību pret prokurora apsūdzībām, bet viss sēdes laiks tika veltīts, lai rādītu jaunu prokurora pierādījumu.(1),(2).

Tika rādīti dažādi video un skaņu ieraksti, kā arī fotogrāfijas, kuri, prokurors teica, bija ņemti no trijiem Al Džazira žurnālistiem un no 5 studentiem, kuri visi kopā tiek tiesāti šajā prāvā. Kāds sakars šiem studentiem ir ar Al Džazira žurnālistiem, nekad nav bijis izskaidrots un rādītie pierādījumi bija bez konteksta.

Visiem prokurora līdz šim sniegtajiem pierādījumiem nav bijis tiešs sakars ar Pētera Grestes īso divu nedēļu darbību Ēģiptē pirms viņu arestēja. Tika spēlēta austrālieša dziedātāja Goita (Goyte) pop dziesma un kāda BBC žurnālista reportāža. Tika spēlēts arī ieskaņojums, kurš esot atrasts Grestes mobilā telefonā. Bet Greste protestēja, ka tas nav bijis viņa telefonā, jo viņš nerunā arābu valodā un prokurora pierādījumi pret viņu tiek viltoti.

Cits, kas tika rādīts, ieskaitīja Al Džazira intervijas ar vadītājiem no visām politiskām pusēm, reportāža par Musulmaņu brālības protestiem, kopā ar reportāžām par aitām un futbolu. Pēc futbola filmas rādīšanas Greste izteicās: „Mūs apsūdz par to, ka esam rādījuši, ka Ēģiptē notiek pilsoņu karš, bet šī reportāža (par futbolu) rāda, ka mums nav nekādi politiski mērķi.“

Kā prokurora pierādījumi tika sniegti arī video un skaņu ieraksti no aģentūrām, kam nav nekāda sakara ar Al Džazira, ka piemēram BBC un Amerikas Balss.

Greste palika bez aizstāvja, jo viņa advokāts paziņoja, ka viņam jāatstāj tiesas sēde neparedzēta gadījuma dēļ, un tā viņš nepaspēja redzēt daļu no rādītā prokurora materiāla.

Prokurora sniegtie pierādījumi bija maza uzvara aizstāvētājiem, kam iepriekšējā sēdē prasīja apmēram AUS $180 000, lai parādītu pierādījumus, bet liekas, ka pierādījums tika rādīts bez naudas maksāšanas.

Pētera Grestes vecāki Juris un Lois Grestes teica, ka viņi pieņem to, ka Austrālijas valdība pašlaik nespēja vairāk neko darīt, un ir jāgaida, kad tiesas process izbeigsies. „Mēs jūtamies galīgi bezspēcīgi un dusmīgi par visu šo lietu, jo tā ir tik netaisnīga, un mēs nezinām, kas būs gala rezultāts.“

Pēc 22. maija tiesas sēdes Juris Greste preses konferencē teica: „Grūti ticēt, ka pēc deviņām tiesas sēdēm mums nav nekas nozīmīgs, ko Jums paziņot. Pētera un viņa kolēģu advokātiem ir bijuši nožēlojami maz panākumu, savus klientus aizstāvot. Izskatās, ka tiesa vilcina prāvu garumā, lai mūs nomocītu. Bet mēs neuzdosim un paļaujamies uz rezerves spēkiem, gan fiziskiem, gan morāliem, gan psiholoģiskiem, gan materiāliem.“

Lois Greste teica, ka Pēteris arvien turas labā garastāvoklī. „Pēc katras tiesas sēdes viņš ir noskumis, bet kad brālis Andrejs viņu apciemo nākamajā dienā, Pētera pozitīvā noskaņa ir stiprināta.“

Austrālijas Ārlietu ministre Džūlī Bišopa (Julie Bishop) teica, ka Austrālijas valdība turpina neatlaidīgi runāt ar atbildīgajām personām Ēģiptē par Grestes apcietinājumu. Austrālija arī sadarbojas ar citām valstīm, kam ir tuvas attiecības ar Ēģipti, lai tās mudinātu Grestes atbrīvošanu.

Šīs dienas rādītie video un skaņu ieraksti ved šo prāvu tuvāk pie beigām, lai gan Mohameds Famijs teica, ka viņš neparedz, ka prāva veikli izbeigsies. Tiesas sēde tika atlikta uz 1. jūniju, kad ir paredzēts noklausīties aizstāvētāju liecību.

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“

(1) http://www.theguardian.com/world/2014/may/22/australian-journalist-al-jazeera-egyptian-prosecutors-unbelievable-inefficiency

(2) http://www.abc.net.au/news/2014-05-23/greste-lawyer-misses-hearing/5472282Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com