Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Grāmata par Lidijas Mednes dzīvi

Grāmatas atvēršana Okupācijas muzejā

Laikraksts Latvietis Nr. 320, 2014. g. 3. aug.
Līga Strazda -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Grāmatas „Vētras traukti dziedātājputni“ vāks.

Grāmatas atvēršana. Priekšā no kreisās Astrīda Medne. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs, Aivars Reinholds.

Grāmatas atvēršana. Otrais no labās Latvijas Goda konsuls Sidnejā Aldis Birzulis, trešais Viesītes novada priekšsēdis Jānis Dimitrijevs. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs, Aivars Reinholds.

Runā Guntis Bērziņš. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs, Aivars Reinholds.

No kreisās: Astrīda Medne, Brigita Stroda. FOTO Latvijas Okupācijas muzejs, Aivars Reinholds.

Karstā 18. jūlija pēcpusdienā Latvijas Okupācijas muzeja zāle pulcēja ap četrdesmit viesu, kas ieradās, lai piedalītos Austrālijas latvietes Lidijas Mednes grāmatas „Vētras traukti dziedātājputni“ atklāšanas svētkos. Grāmata tika atvesta no Austrālijas, lai šeit Latvijā – Lidijas dzimtenē – tiktu atvērta un sāktu savu gaitu no grāmatu veikala līdz lasītāju prātiem un sirdīm. Par to rūpējās Lidijas meita Astrīda Medne.

Par atklāšanu Astrīda stāsta: „Tiešām bija aizkustinoši, ka atnāca tik daudz cilvēku, kas bija saistīti ar Lidiju dažādos dzīves posmos, piemēram, Viesītes jaunības draudzenes Ģertrūdes Godiņas meita. No Viesītes uz grāmatas atklāšanu Okupācijas muzejā atbrauca arī Viesītes novada domes priekšsēdis Jānis Dimitrijevs un Viesītes Muzeja pagaidu vadītājs Gunārs Spīdainis.

Klāt bija Mintauta Jakstiņa meita un mazmeita, Lidijas draugs no ģimnāzijas laikiem un dzīves laukos Daneļos. Arī Astrīda Briede, kas ir pavadījusi skaistus laikus kopā ar Lidiju, kad abas gāja ģimnāzijā un dzīvoja laukos – Kursīšu pagasta Daneļos un Jumpraviešos. Astrīda Briede tagad dzīvo Venecuēlā, bet atklāšanas laikā ciemojas Latvijā. Tāpat bija sanākuši mīļie radi, draugi un draugu bērni no senlaikiem Vācijas trimdā, ka arī no dzīves Austrālijā.

Grāmatu atvēra Latvijas Goda konsuls Jaundienvidvelsā (NSW), Austrālijā, Aldis Birzulis ar skaistiem vārdiem, mīļu humoru un atmiņām no kopīgas dzīves Vācijā, kā arī vēlāk, kopjot latviešu sabiedrību Austrālijā.

Pēc viņa runāja Guntis Bērziņš, Lūcijas un Arvīda Bērziņu dēls un bijušais Saeimas deputāts. Viņš ļoti sirsnīgi, sīki un aizkustinoši atstāstīja notikumu no Lidijas stāsta, kas viņu grāmatā bija aizskāris visvairāk – par to kā liktenīgi sagadījās 1944. gada oktobrī, kad Lidijas mātei Annai Krelei bija jāpaliek Latvijā ar bērnu nama bērniem, kurā viņa bija direktore. Bija sarunāts, ka viņa ar bērniem arī izbrauks, taču transports uz bērnu namu neatbrauca, un bērni palika Latvijā. Lidija aizbrauca viena ar to vilcienu, kur abas bija norunājušas satikties. Anna Krele juta pienākumu un upurēja sevi, lai bērni nepaliktu pavisam vieni. Tajā laikā visi bēga, arī visi citi bērnu nama darbinieki. Guntis kodolīgi un ar godu novērtēja Lidiju kā stipru sievieti. Lidijas meita arī to apstiprināja, ka Gunta māte, Lūcija Bērziņa, bija mentore Lidijai jau no Vācijas laikiem, kad Lidija ar citiem nodibināja Pinebergā studenšu korporāciju Zinta.

Atklāšanā bija latviešu draugi, kā arī korporācijas locekļi un locekles, kas ciemojas Latvijā vai arī ir pārcēlušies uz dzīvi Latvijā, piemēram, – Medeņu un Aizstrautu ģimenes.

No korporācijām bija klāt, piem. korp! Zinta, Spīdola un Fraternitas Cursica locekļi un locekles.

Bija atnākuši arī citi apmeklētāji, kas interesējas par jaunajām grāmatām un muzeja sarīkojumiem.

Atklāšanu ar godu un sirsnību sāka muzeja direktors Gunārs Nāgels. Pēc tam sanākušie klausījās nelielu fragmentu no skaņu ieraksta, ko radio studijā savulaik ierakstīja Vita Kristovska. To atskaņošanai bija sagatavojušas Lelde Neimane un Līga Strazda. Lidija lasīja savas atmiņas par Viesītes bērnības un jaunības laikiem. Lidija tieši pieminēja jaukas un mīļas atmiņas par Viesītes cilvēkiem, piemēram, darbīgo, devīgo un ievērojamo latviešu Stradiņu ģimeni un citiem draugiem. Kamēr skanēja ieraksts, uz ekrāna muzeja darbiniece Agnese Skara rādīja fotogrāfijas, kas iespiestas grāmatā.

Bija svētīgi, ka cilvēki varēja satikties Okupācijas muzejā uz atklāšanu. Pēc runām sarīkojuma viesiem bija iespēja pakavēt laiciņu ar uzkodām un glāzi vīna, daloties atmiņās par sen piedzīvotiem laikiem gan ar prieku, gan ar skumjām.“

Latvijas Okupācijas muzejā bijam gandarīti, ka varējām palīdzēt Astrīdai Mednei sarīkot grāmatas atvēršanu. Grāmata līdz vasaras sezonas beigām būs nopērkama muzeja grāmatu veikalā Strēlnieku laukumā 1, bet no rudens atkal muzeja pagaidu telpās Raiņa bulvārī 7. Pēc kāda laika to varēs iegādāties arī muzeja grāmatu veikalā internetā.

Līga Strazda
Latvijas Okupācijas muzeja sabiedrisko lietu speciāliste
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com