Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latviešu soprāns Gunta Cēse

Cīnīsies unikāla konkursa finālā Sidnejā

Laikraksts Latvietis Nr. 376, 2015. g. 2. sept.
Inese Lūsiņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Gunta Cēse.

Šis ir ļoti īpašs konkurss, jo domāts tikai dramatiskajiem soprāniem un izveidots, lai atbalstītu šā tipa dziedātāju karjeru, stāsta jaunā latviešu dziedātāja Gunta Cēse, kurai pirmajai no Latvijas izdevies iekļūt Elizabetes Koneles fonda konkursa Elizabetes Koneles balva iecerējušiem dramatiskiem soprāniem (Elizabeth Connell Prize for Aspiring Dramatic Sopranos) finālā. Tas notiks Austrālijā, Sidnejā, 17. un 19. septembrī. „Apmaksāts ir gan ceļš, gan uzturēšanās. Mūs izmitinās ģimenēs, lai mēs šo zemi iepazītu tuvāk. Jau tāpēc vien jūtos vinnētāja, ka varu apskatīt Austrāliju. Turklāt visām finālistēm ir jau garantēta 2500 Austrālijas dolāru liela naudas balva,“ priecājas Gunta Cēse. Galvenā Elizabetes Koneles balva ir $20 000 dolāru un noklausīšanās Karaliskajā operā Londonā.

Šis konkurss ir vienīgais pasaulē, kurā piedalās tikai dramatiskie un potenciāli dramatiskie soprāni. Pēc pusfināla, kas notika Sidnejā, Sanfrancisko, Ņujorkā un Londonā, finālam Sidnejā izvirzītas tikai piecas: divas amerikānietes, nīderlandiete, itāliete un latviete. Austrāliete gaida rezervē, ja nu kāda pretendente neierastos. „Konkurss nav vienkārši sacensība, bet dramatisko soprānu atbalstīšana. Man jau pēc pusfināla, kas 10. jūlijā notika Londonas Karaliskajā operā, atsūtīja ļoti detalizētu kritiku: kas izdevās ļoti labi un pie kā jāpiestrādā. Esmu neizsakāmi priecīga, jo konkurss ir prestižs, un Austrālijas apciemojums ir sens mans sapnis!“ stāsta Gunta Cēse. Turp viņa dosies no Vācijas, kur pēc Štutgartes Mūzikas un mākslas augstskolas maģistrantūras beigšanas (2013) divus gadus stažējās Nirnbergas Valsts operas studijā.

Dzimtajā Rīgā Gunta Cēse debitēja 2013. gada rudenī Tatjanas lomā Pētera Čaikovska operā Jevgeņijs Oņegins. Tieši šīs operas apjomīgo Tatjanas vēstules skatu, kuru G. Cēse nesen nodziedājusi arī koncertā ar slaveno Cīrihes Tonhalles orķestri, pusfināla žūrija Londonā izvēlējusies no pieprasītā piecu dažādu komponistu operu repertuāra līdzās Leonoras ārijai no 7 Džuzepes Verdi operas Likteņa vara. „Pusfinālā bijām 27 dziedātājas, un konkursa rīkotāji Feisbukā ziņoja, ko katra ir darījusi. Likās, ka man nav cerību tikt tālāk, jo pārējās likās ļoti pieredzējušas, atveidojušas vadošās lomas ievērojamos teātros,“ šaubījusies Gunta Cēse. Dziedāšanai sekojusi arī pamatīga intervija: „Bija jāstāsta, ko es vēlos darīt, un arī jā iesniedz programma, ar ko jau esmu strādājusi, kā grasos strādāt un kādā virzienā vēlos attīstīties tuvākajos gados: ar kādu repertuāru un skolotājiem,“ viņa stāsta. Konkurss pieejams vecumā no 25 līdz 35 gadiem. „Protams, neviena vēl nav īsts dramatiskais soprāns. Svarīgs ir potenciāls. Konkursa rīkotāji katrā e-pastā uzsvēra: mums nevajag skaļus dziedātājus. Meklējam skaistas balsis. Pēc trim dienām saņēmu ziņu, ka esmu piecu finālistu vidū. Sākumā e-pastu pat nebiju pamanījusi, piecreiz lasīju un tad es kliedzu!“ atklāj jaunā dziedātāja.

Pasaulslavenā Dienvidāfrikas dramatiskā soprāna (sākotnēji mecosoprāna) Elizabetes Koneles vārdā nosauktais unikālais konkurss vēl tika izveidots pēc mākslinieces nāves 2012. gadā un notiks trešo reizi. „Viņa nomira 65 gadu vecumā karjeras plaukumā. Cīnoties ar slimību, dziedātāja paguva nodibināt fondu un atstāt mantojumu dramatisko soprānu atbalstam, jo tieši šīm balsīm ir visgrūtākais ceļš līdz skatuvei. Tagad operas tirgus ir orientēts uz ātrumu un jaunību, taču dramatiskais soprāns nevar divos gados kļūt par Turandotu. Tas ir divdesmit gadu ceļš. Klausījos ierakstus: arī sešdesmit gadu vecumā Koneles balss neizklausījās ne veca, ne nodriskāta. Tā bija svaiga un bez vibrato. Ja neredzētu bildi, liktos, ka dzied jauna meitene. Viņa vēlējās, lai arī citām dziedātājām izdotos tā izkopt un saglabāt balsi,“ izpētījusi Gunta Cēse.

Viņai jau Londonā paskaidrots: „Šis nav parasts konkurss. Gribam, lai katrs parāda labāko.“ Tāpēc viss organizēts, lai neradītu lieku stresu. „Nebija stundām jānīkst un jānervozē, gaidot savu kārtu. Mēģinājums ar pianistu bija tikai divas minūtes tieši pirms uzstāšanās, lai saskaņotu tempus. Nodziedāju pirmo āriju, un man teica: apsēdieties, iedzeriet ūdeni, sakoncentrējoties.“

Finālā Guntai Cēsei būs jādzied četras ārijas vismaz divos koncertiznācienos. Žūrijas priekšsēdētājs ir diriģēšanas vecmeistars Ričards Bonings, XX gs. operleģendas Džoannas Sazerlendas vīrs, kurš šoruden svin 85. jubileju. Programma nav viegla: obligāti Vāgners, Verdi vai Štrauss, toties ļauj koncentrēties vienā operas virzienā.

Pēc konkursa Gunta Cēse uzkavēsies Austrālijā.

Inese Lūsiņa
Pirmpublicējums laikrakstā „Diena“

Anita Andersone, LAAJ Skaņu mākslas nozare: Gunta Cēse sniegs koncertu Melburnā svētdien, 27. septembrī, plkst. 14.00. Melburnas Latviešu namā.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com