Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Kanberas latviete Anna Ozoliņa mūžībā

1908. g. 10. febr. – 2010. g. 4. febr.

Laikraksts Latvietis Nr. 78, 2010. g. 4. martā
Skaidrīte Dariusa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Ozolina

1939. gadā. Aizsardžu formās no kreisās Bebrenes aizsardžu sporta kopas vadītāja Anna Ingevica Ozoliņa un Ilūkstes apriņķa aizsardžu vadītāja Amilda Druviņa.  Fotogrāfs nezināms.

Šī gada 4. februārī, sešas dienas pirms savas 102. dzimšanas dienas, mūžībā aizgāja Kanberas latviešu saimes vecākā locekle Anna Ozoliņa.

Anna Ozoliņa, dzimusi Vanaga, šīs zemes gaitas uzsāka Bārbeles muižā. Pabeidzot Bauskas Valsts vidusskolu un Jelgavas Valsts pedagoģisko institūtu, viņa strādā kā skolotāja Bebrenē. Viņa apprecas ar agronomu Teodoru Ingevicu un vēlāk pārceļas uz dzīvi Aglonā, kur viņas vīrs strādā kā lauksaimniecības vidusskolas direktors.

Anna Ozoliņa pieder tai latviešu sieviešu saimei, kas 1930tos gados ar savu domu un darbu aktīvi atbalsta toreizējās jaunās, nacionālās Latvijas veidošanos un augšanu. Anna rosīgi darbojas aizsargu organizācijā un vada Bebrenes aizsardžu sporta kopu; viņas draudzene Amilda Druviņa ir Ilūkstes apriņķa aizsardžu priekšniece. Abām par savu nacionālismu ir jāmaksā – Amildu Druviņu drīz pēc krievu ienākšanas 1940. gadā apcietina, aizved uz Krieviju un nošauj. Annas vīru kara beigās aizved uz Sibīriju, bet Anna ar mazo dēlu Ēriku dodas bēgļu gaitās uz Vāciju un pēc tam izceļo uz Austrāliju.

Sākuma gadus dzīvo un strādā Bonegillā. 1962. gadā pārceļas uz dzīvi Kanberā un apprecas ar Pēteri Ozoliņu (†2009). Iesaistās darbā Austrālijas nacionālā bibliotēkā, kur strādā līdz aiziešanai pensijā.

Kanberā Anna Ozoliņa aktīvi darbojas vietējā latviešu sabiedriskā dzīvē; ar deklamācijām un prozas stāstījumiem viņa kuplina daudzus latviešu vietējos sarīkojumus. Ar daiļamatniecības darbiem, it sevišķi latvisku rakstu spilveniem, viņa piedalās izstādēs Kanberā un citos centros Austrālijā. Spilvenu skaits iet pāri simtam un daudzi no tiem ir aizceļojuši pasaulē – Latvijā, Vācijā, ASV, Kanādā, Āfrikā, Singapūrā un vēl citur.

Debesis svētī atvadas

Liels bērinieku pulks pulcējās pirmdienā, 15. februārī vietējā Kanberas krematorijā, lai atvadītos no Annas Ozoliņas. Bēru ceremoniju vadīja mācītāja Māra Saulīte no Melburnas. Atvadas savā un ģimenes vārdā teica dēls Ēriks Ingevics; rokdarbu kopas vārdā Inta Skrīvere un Kanberas latviešu saimes vārdā Juris Jakovics un Skaidrīte Dariusa.

Saulains ausa bēru dienas rīts un saulaina bija diena, bet izvadīšanas lūgšanu un atvadu laikā uznāca pērkona negaiss, debesis atvērās un lija. Lija ar tādu spēku, ka cilvēks dzirdēja tikai lietus šalkoņu un izjuta lielo dabas varenību. Debesis veldzēja sauso izkaltušo zemi; auglīgs lietus. Debesis svētīja zemi un aizgājēju...

Atvadām beidzoties, apstājās lietus un atkal atspīdēja saule.

Skaidrīte Dariusa
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com