Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Saules kvēle, atmiņas un ilgas

Laikraksts Latvietis Nr. 444, 2017. g. 4. febr.
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Izstādes kopskats. FOTO Māris Brancis.

Ilmārs Rumpēters. „Katalonija“. 2009. FOTO Māris Brancis.

No 16. janvāra līdz 11. februārim Rīgas galerijā Istaba (Rīgā, Krišjāņa Barona ielā 31ª) skatāma latviešu mākslinieka Ilmāra Rumpētera (ASV) Gleznas. No viņa mītnes zemes Amerikas uz dzimteni atceļojušas četras gleznas, no kurām divas tiks dāvinātas Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam.

Pavisam drīz – 9. martā – Ilmārs Rumpēters svinēs savu 88. dzimšanas dienu. No garā mūža lielākā daļa ziedota mākslai – glezniecībai, zīmējumam, firmas zīmju veidošanai, grāmatu ilustrācijām, žurnālu vāku un iesaiņojumu zīmēšanai, fotogrāfijai. Joprojām Facebook parādās viņa zīmējumi, arī senu dienu gleznojumi. 2013. gadā Laika grāmata izdeva viņa zīmējumu apkopojumu ar meitas Ritas Laimas Bērziņas priekšvārdu.

Uz Rīgu atceļojušās gleznas tapušas pirms vairākiem gadiem – Katalonija 2009., pārējās gadu vēlāk.

Tie ir izteikti abstrakti vēstījumi par mākslinieka sajūtām, iespaidiem, emocionālajiem pārdzīvojumiem. Gleznotājam ir lieliska krāsu redze: pat tik daudzkrāsainā darbā, kāds ir Katalonija, Ilmārs Rumpēters prot košās krāsas tā sakombinēt, nolīdzsvarot, ka tās nevis cīnās savā starpā, kura valdīs pār citām, bet gan veido ļoti harmonisku vienotni.

Parasti par viņu runā kā par abstrakcionistu. Tiesa, viņa gleznas tuvojas abstrakcionismam, bet ne šī virziena tipiskam variantam. Varētu domāt, ka latvietis sekos amerikāņu abstraktajam ekspresionismam, taču liekas, ka tas viņu nevilina. Ļoti iespējams, ka savulaik viņa ikdienas darba specifika – iesaiņojumu un logo radīšana –iespaidoja glezniecības izteiksmi.

Ikvienā viņa gleznā vai zīmējumā vērīgs skatītājs ieraudzīs pazīstamas lietas vai dabas norišu grafiskus simbolus, vai vispārinošus tēlus un zīmes, kas acumirklī atraisa fantāziju. Gleznā Katalonija, piemēram, es saskatu gan saules kvēli, tādēļ arī šīs spilgtās krāsas, jūras krastu, debesis, telti, karaļnamu tuvumu, svētku svinēšanu, karogu plīvas, senlaiku pilis un cietokšņus. Rudens raža droši vien atsauc atmiņā labības novākšanu Latvijā. Sevišķi labs ir Zilais putns, kas stāsta par ilgām un atmiņām. Tas, manuprāt, ir viens no labākajiem šajā kolekcijā.

Atliek vien novēlēt Ilmāram Rumpēterim radošu degsmi arī šajos ievērojamos gados, saules kvēli, atmiņas, kas apgaro, un ilgas, kas liek tiekties tālāk.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com