Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Edgaram Tonam – 100

Bronzas tēls ieņem savu vietu

Laikraksts Latvietis Nr. 445, 2017. g. 7. febr.
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Zigmars Liepiņš (no labās) un kliņģera uguņošana. FOTO Aina Gailīte.

Edgara Tona 100. dzimšanas dienas svinības. FOTO Aina Gailīte.

Edgara Tona skulptūra un Aleksandrs Viļumanis. FOTO Aina Gailīte.

Tēlniece Arta Dumpe pie savas veidotās Edgara Tona skulptūras. FOTO Aina Gailīte.

Pāris dienu pirms šī gada pirmā atkušņa, 17. janvārī, Latvijas Nacionālās operas un baleta Beletāžas zālē notika sirsnīgs pasākums – izcilā latviešu diriģenta Edgara Tona 100. dzimšanas dienas svinības. Viss sākās ar efektīgu kliņģera uguņošanu. Diriģenta radus un draugus, kolēģus, uzrunāja arī baltā nama direktors Zigmars Liepiņš. Viesi, sēžot pie maziem marmora virsmas galdiņiem un baudot ļoti garšīgo kliņģeri (cepts restorānā Kaļķu vārti), noskatījās Edgaram Tonam veltītu padomju laiku kinožurnālu fragmentu apkopojumu video, kas ļoti uzskatāmi parādīja talantīgā diriģenta aktivitātes un ražīgo un panākumiem bagāto darba periodu Operā.

Pasākuma galvenais akcents bija tēlnieces Artas Dumpes veidotās diriģenta bronzas skulptūras atgriešanās Beletāžas zāles centrālajā nišā. Kādēļ atgriešanās? Skulptūra šeit tika uzstādīta gadu pēc Edgara Tona nāves – 1968. gadā un dzīvoja līdzi visiem iestudējumiem līdz teātra rekonstrukcijai 1990. gadā. Pēc rekonstrukcijas skulptūra tika pārvietota Beletāžas kāpnēs. Atzīmējot Edgara Tona 100. jubileju, tika nolemts, ka skulptūrai jāatgriežas savā vietā. Baltu rožu ieskautā un izgaismotā skulptūra izskatījās fascinējoša blakus lielajam ekrānam ar iemūžināto diriģentu pie pults no filmas kadra. Klātesošos uzrunāja un savās atmiņās par Edgaru Tonu dalījās Aleksandrs Viļumanis, Operteātra galvenais diriģents 18 gadu periodā; viņa stāstījums bija ļoti interesants, tikai klusā balsī.

Edgars Tons (1917-1967), izcils latviešu diriģents, operteātrī strādāja jau no 1949. gada, kā galvenais diriģents no 1954. līdz 1967. gadam.

Noslēgumā notika fotografēšanās pie skulptūras – radu pulciņš, radi un draugi, tiem pievienojās arī kolēģi, sanāca prāvs pulciņš kopbildei.

Ļoti apsveicams lēmums par tēlnieces Artas Dumpes veidotās Edgara Tona bronzas skulptūras atgriešanos savā vietā – Beletāžas zāles centrālajā nišā.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com