Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Sirdsbalss“ Sidnejā

AL56.KD Latvijas viesi pie sidnejiešiem

Laikraksts Latvietis Nr. 445, 2017. g. 7. febr.
Jānis Čečiņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Koris „Anima“ ar diriģenti Lauru Leontjevu. FOTO Ojārs Greste.

Raimonds Tiguls spēlē hangu. FOTO Ojārs Greste.

Tautas deju ansamblis „Līgo“. FOTO Ojārs Greste.

Ir grūti paredzēt, cik skatītāju būs kādā sarīkojumā piektdienas, 6. janvāra, vakarā, vasaras atvaļinājumu laikā, it sevišķi, kad no rīta debesis atveras un pilsētā plūdi, koki izgāzti un daudzas ielas slēgtas. Bet kad pēcpusdienā saule spīd spoži, tad lietas jau sāk izskatīties cerīgākas!

Jau no agra rīta Sidnejas Latviešu nama gaismotāji un apskaņotāji lika papildus gaismas un mikrofonus, jo ansamblis tik liels, un uzvedums tik plašs, ka nepietiek ar skatuvi vien, jāapgaismo un jāapsakņo arī laba daļa zāles. Savesti instrumenti no dažādām Sidnejas malām, un drīz ierodas mūziķi visu pārbaudīt.

Kaut šī ir sveša pilsēta, kur ceļi un sabiedriskais transports nav pazīstami, visi koristi un dejotāji uz mēģinājumu klāt noteiktajos laikos kā naglas. Kora mēģinājums arī nav no parastajiem. Nav nekāda paļaušanās uz blakus stāvētāju. Koristi stāv pa visu lielo Sidnejas Latviešu nama zāli. Ja nebūs precīzi nodziedāts, tas tūlīt visiem redzams un dzirdams! Un dejotāji nemēģina viss dažnedažādos tērpos; visiem vienādi melni mēģinājuma tērpi, tā, lai katru kustību var redzēt un rindas un dārziņus nolīdzināt!

Tuvojas septiņi vakarā un Latviešu nama priekštelpas un kafejnīca pildās. Visas lietus bažas bija nevietā. Un visapkārt skaļas čalas. Daži jau uzvedumu redzējuši Melburnā un atnākuši otro reizi, daži par to dzirdējuši no draugiem un paziņām, daži nāk skatīties slavenības: koris Anima un deju ansamblis Līgo ir starp labākajiem Latvijā; uzveduma komponists Raimonds Tiguls pie klavierēm un hanga, muzikālā vadība daudzu TV šovu meistara Kristapa Krievkalna rokās, un visu savij kopā Latvian Voices dalībniece diriģente Laura Leontjeva un Vispārējo Deju svētku lielkoncerta virsvadītājs Jānis Purviņš.

Laiks sākt, bet nevar, jo jāmeklē papildus krēsli. Ļaudis nāk un nāk! Laiks pasēdēt un iedziļināties programmā: Būt latvietim ir zvaigznēs ierakstīta zīme. Tā iesakņojusies līdz ozola dzīslām dziļi zemē un sniedzas līdz zeltītajiem saules stariem debesu plašumā. ...Īstens latvietis ieklausīsies kokles skaņās, dzidrās tautasdziesmās, deju soļos, saules spēkā un sirdsbalsī. Tajā, kas klusi, bet lepni čukst „Esmu Latvietis!“

Pirmajā daļā iepazīstamies ar kori un deju ansambli, izpildot gan klasiskās dziesmas un dejas, gan mūsdienu komponistu un horeogrāfu darbus. Prieks redzēt šeit labi pazīstamo Skaidrītes Dariusas Alku deju ar Imanta Līča mūziku. Pēkšņi Laura pārtrauc paredzēto programmu ar pārsteigumu: nesen Latvijā iepazinusies ar ļoti skaistu dziesmu, kuru koris vēlētos nodziedāt; atskan sidnejietes Ellas Mačēnas Ar Dieviņu ar viņas vecmāmiņas Ainas Andersones vārdiem.

Koncertu un teātru starpbrīžos viegli pateikt, kā publikai patīk izrāde: jo vairāk patīk, jo skaļāka publika. Kafejnīcā un citur namā šoreiz bija grūti sarunāties!

Otrajā daļā redzējām fragmentus no lieluzveduma Lec, saulīte! – R. Tigula mūzika, R. Bugavičutes vārdi, J. Purviņa horeogrāfija un horeogrāfiskie iestudējumi. Šeit ansamblis strādāja kā viens – gan dejotāji dziedāja, gan koristi dejoja. Jau ar pirmo dziesmu Zinu, zinu tēva sētu, kurā solo partiju izpildīja pazīstamā tautas dziedātāja Kristīne Kārkle, bija skaidrs, ka gaidāms kas īpatns. Lēnām, iesākot tēva sētā, pakāpeniski pieauga temps un plašums – aplīgoja laukus, satikās jauni un veci, bija māju pušķošana, svinības un prieki dančos līdz pašam kalngalam:

Lec, saulīte spīdi spoži,
Rotā druvu, rotā sētu.
Lec, saulīte tumsu šķel,
Vieno visu latvju tautu!

Vairāk nekā 200 lielā publikā pilnīgs klusums... tad vētraini aplausi un urravas!

Paredzētā tikšanās ar publiku pie vīna glāzes un uzkodām ilga vairākas stundas, un ne sidnejiešiem, ne sirdsbalssniekiem nebija sausas acis vai kabatlakati. Kaut kas bija nostrādājis, un visi jutāmies kā viens!Es esmu Latvija!

Ar lielu kavēšanos tuvu pusnaktij iesākās dalībnieku un mājinieku atvadu ballīte, kur nenogurstošā orķestra izpildījumā skanēja gan tautas dejas un dziesmas, gan populārās melodijas un dejas. Kā senāk, ballīte pārcēlās uz zemskatuves pagrabiņu, un būtu turpinājusies vēl ilgi, ja pirmā lidmašīna uz Latviju nebūtu jau 6 no rīta.

Paldies Sirdsbalss dalībniekiem un vadītājiem par uzdrīkstēšanos! Šī it kā bija pirmā reize, kad tādā veidā Latvijā tiek apvienots kora un deju ansambļa uzvedums. Bet tā nebūšot pēdējā. Gaidīsim nākamo!

Jānis Čečiņš
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com