Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Simtgades karogs Brisbanē

Ko katram nozīmē latvietība un Latvijas karogs

Laikraksts Latvietis Nr. 447, 2017. g. 19. febr.
Dace Ose-Abija (Abey) -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Brisbanieši atvadās no Latvijas Simtgades karoga. FOTO Ziedonis Perkums.

Brisbanes skoliņas jaunieši deklamē Edvarta Virzas dzeju „Karogs“. FOTO Ziedonis Perkums.

11. februāra ļoti karstā sestdienas pēcpusdienā Brisbanes Latviešu Namā notika Latvijas Simtgades karoga godināšana. Sanākuši tomēr bija ļoti daudzi. Liels prieks bija redzēt arī jaunas sejas – gan nesenus ieceļotājus, gan arī otrās un trešās paaudzes latviešu pēcnācējus, kuri tikai nesen ir sākuši interesēties par savām saknēm. Lai visi klātesošie varētu justies piederīgi un sekot līdzi, pasākums norisinājās bilingvālā vidē.

Brisbanes Latviešu skoliņas vecākie bērni ienesa karogu, stāvēja goda sardzē, kad visi dziedājām Dievs, svētī Latviju un deklamēja Edvarta Virzas dzejoli Karogs: „...skrej pa priekšu pulkiem kaujā, brīvs pats, brīvus dari mūs. Līdz ar sauli saules mūžu tavai tautai dzīvot būs!“

Tālāk sekoja Latvijas goda konsula Jura Meijas uzruna un Māras Siksnas ļoti saistošs pārstāsts par Latvijas karoga vēsturi. Inta Gertnere citēja Kārļa Ulmaņa 1923. g. teiktos vārdus par karoga sarkanbaltsarkanajām krāsām un lasīja Annas Poikānes dzeju Esi sveicināta, Latvija.

Tad visi tika aicināti piedalīties pārrunās par Latvijas karoga un latvietības nozīmi katra mūsu dzīvē. Tik interesanti un emocionāli bija dzirdēt gan Austrālijas latviešu pirmās paaudzes atmiņas, gan trešās paaudzes šejienes latvietes skatījumu uz latvietību, gan arī zem padomju okupācijas auguša cilvēka piedzīvoto – kā Latvijas karogs tika uzvilkts slepus uz svētkiem, kā par prievītes un auseklīša nēsāšanu bija nepatikšanas skolā un kā vecāki, neskatoties uz padomju varu, tomēr uzdrīkstējās stāstīt bērniem par neatkarīgo Latviju un sarkanbaltsarkano karogu.

Godināšanas oficiālā daļa beidzās, korim Baltika dziedot Tev mūžam dzīvot, Latvija un Karoga dziesma. Pēdējai dziesmai skanot, skoliņas bērni nesa karogu gar apmeklētāju pusloku, lai katrs varētu tam atvadoties pieskarties. Tad Arnis Siksna nolasīja Brisbanes latviešu vēlējumu, kas ierakstīts karoga grāmatā, un aicināja visus zem tā parakstīties.

Oficiālai daļai sekoja garšīgas pusdienas, par ko bija parūpējusies Karena Makdūgala (Karen McDougall) ar čaklām palīdzēm. Karstajā laikā ļoti izbaudījām Indi Indriksona bārā servēto garšīgo ingvera alu, un valodas ritēja. Cilvēki dalījās pārdzīvotajā un kavējās personīgās atmiņās, turpinot tēmu par to, ko latvietība un Latvijas karogs viņiem nozīmē.

Dace Ose-Abija (Ose-Abey)
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com