Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


LR Ārlietu ministrs Londonā

Pārrunā „Brexit“ un NATO

Laikraksts Latvietis Nr. 447, 2017. g. 19. febr.
LR Ārlietu ministrija -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Apvienotās Karalistes starptautiskās tirdzniecības valsts ministrs Lords Praiss (Lord Price), LR ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Latvijas vēstniece Baiba Braže. FOTO LR Ārlietu ministrija.

No kreisās: Apvienotās Karalistes Brexit ministrs Deivids Deiviss (David Davis) un LR ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. FOTO LR Ārlietu ministrija.

No kreisās: LR ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Apvienotās Karalistes ārlietu ministrs Boriss Džonsons. FOTO LR Ārlietu ministrija.

9. februārī Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Londonā tikās ar Apvienotās Karalistes starptautiskās tirdzniecības valsts ministru Lordu Praisu (Lord Price), lai pārrunātu Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības politikas aktualitātes un ES tirdzniecības politiku pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES jeb Brexit kontekstā.

Sarunā Ārlietu ministrs aicināja Lielbritāniju līdz Brexit noslēgumam uz aktīvu iesaisti ES tirdzniecības politikas veidošanā, vienlaikus norādot, ka risinājumi Lielbritānijas dalībai ES tirdzniecības nolīgumos ar trešajām valstīm pēc Brexit nedrīkst kavēt ES tirdzniecības līgumu īstenošanu. Latvija pauda atbalstu vienotai 27 ES dalībvalstu pozīcijai sarunās ar Lielbritāniju par Brexit. „Sarunām ir jānoslēdzas konstruktīvi un abām pusēm izdevīgu risinājumu,“ pauda E. Rinkēvičs.

Tāpat Ārlietu ministrs pārrunāja potenciālo Brexit ietekmi uz Latvijas uzņēmēju eksportspēju, kā arī uz turpmākajām Latvijas investīcijām Lielbritānijā. „Ilgtermiņā mūsu valstij ir svarīgi saglabāt netraucētu tirdzniecību un ekonomisko sadarbību arī pēc Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības,“ sacīja E. Rinkēvičs.

Ministrs uzsvēra Latvijas intereses pēc Brexit saglabāt preču, personu, kapitāla brīvību, jaunu muitas tarifu un kvotu neesamību, kā arī savstarpējo dokumentu atzīšanu un sertifikāciju. E. Rinkēvičs pauda cerību, ka attiecībā par precēm un pakalpojumiem Lielbritānija un ES saglabās sadarbību, cik iespējams, bez tarifiem un tiks saglabātas esošās priekšrocības biznesam.

9. februārī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Londonā tikās ar Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) jeb Brexit ministru Deividu Deivisu (David Davis), lai pārrunātu gaidāmo Brexit procesu un redzējumu par turpmāko sadarbību starp Lielbritāniju un ES pēc Brexit.

„Pirms uzsākt sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, visām pusēm ir nepieciešams skaidri iezīmēt tās intereses un principus, kas noteiks izstāšanās sarunu ietvaru. Proti, kas ir tas, par ko diskutēsim. Sarunas starp Lielbritāniju un 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm var sākties tikai tad, kad stāsies spēkā Eiropas Savienības Lisabonas līguma 50. panta procedūra, ar ko tiks uzsākts divus gadus ilgs sarunu posms par izstāšanos no 28 valstu bloka,“ tikšanās laikā uzsvēra E. Rinkēvičs.

„Latvija respektē Lielbritānijas pilsoņu izvēli izstāties no Eiropas Savienības, taču sagaidām Latvijas valstspiederīgo tiesību ievērošanu, kuri likumīgi uzturas Apvienotajā Karalistē, arī pēc „Brexit“,“ sacīja E. Rinkēvičs.

Tikšanās laikā ar D. Deivisu ministrs vienojās, ka sarunās par Brexit prioritārs jautājums būs Latvijas valstspiederīgo intereses, kā arī britu pilsoņu intereses Eiropas Savienībā pēc Brexit. „Cilvēki, kuri legāli uzturas Lielbritānijā, nedrīkst tikt pakļauti jebkādai diskriminācijai,“ uzsvēra E. Rinkēvičs.

Vienlaikus Ārlietu ministrs vērsa uzmanību, ka 27 ES dalībvalstu ietvarā vitāli svarīgie jautājumi ir nozīmīgi arī Apvienotajai Karalistei. „Tādēļ gaidāmajās „Brexit sarunās“ visām pusēm ir jāatrod izdevīgs kopsaucējs,“ akcentēja Latvijas Ārlietu ministrs.

Ministrs atzinīgi novērtēja Apvienotās Karalistes līderu līdzšinējos publiskos paziņojumus, kuros ir pausts atbalsts vienotai ES. „Uzskatām, ka Eiropas Savienības nākotnei ir jābalstās uz trīs pīlāriem: kopīgas vērtības, drošība un labklājība. Uz šiem pamatprincipiem ir jābalsta Eiropas Savienības un Lielbritānijas turpmākās attiecības pēc izstāšanās no bloka,“ pauda E. Rinkēvičs.

9. februārī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Londonā darba pusdienās tikās ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes ārlietu ministru Borisu Džonsonu (Boris Johnson).

Sarunā ministri atzina, ka abu valstu 100 gadus ilgās attiecības ir lieliskas un kļūst vēl ciešākas, pamatojoties uz līdzīgajām interesēm eiroatlantiskās drošības stiprināšanā, pieaugošajām ekonomiskajām interesēm un tirdzniecības apgrozījumu, iedzīvotāju tuvajām saitēm, ciešo partnerību starptautiskajās organizācijās. Latvija un Lielbritānija ir tuvi partneri NATO, ieguldot drošības stiprināšanā visā pasaulē. Ministri vienojās par kopīgu redzējumu attiecību stiprināšanā ar ASV administrāciju.

Ministrs E. Rinkēvičs pateicās Lielbritānijai par militārās klātbūtnes nodrošināšanu Baltijas valstīs, kas stiprina visas NATO drošību, kā arī vienojās īstenot ciešāku sadarbību stratēģiskajā komunikācijā. Ministri arī apsprieda nepieciešamību turpināt atbalstu Ukrainai un citām Austrumu partnerības valstīm, kā arī pārrunāja redzējumu par attiecībām ar Krieviju.

„Neskatoties uz gaidāmo Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības, vēlamies turpināt attīstīt mūsu valstu jau šobrīd ļoti labās attiecības, aktivizējot divpusējo sadarbību, kā arī turpinot dialogu daudzpusējos formātos,“ pauda E. Rinkēvičs.

Abas amatpersonas pārrunāja Latvijas valstspiederīgo tiesības un statusu pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES. „Lielbritānijā atrodas lielākā Latvijas diaspora – teju 100 000 cilvēku, kas kopumā nes pozitīvu ieguldījumu Lielbritānijas tautsaimniecībā un kultūrā, kā arī Latvijas ekonomikā. Tādēļ mēs sagaidām, ka cilvēki, kuri legāli uzturas Lielbritānijā, netiks pakļauti jebkādai diskriminācijai,“ uzsvēra E. Rinkēvičs.

Ministri pauda apņēmību veicināt ciešāku sadarbību ekonomikas, izglītības un kultūras jomās. „Ierosinu Latvijā un Lielbritānijā organizēt biznesa forumus starp mūsu valstu uzņēmējiem, kā arī paplašināt sadarbību izglītības jomā. Priecē Britu Padomes devums, kas nodrošina apmācības Latvijas skolotājiem un sniedz stipendijas studentiem prestižākajās Lielbritānijas augstskolās,“ sacīja Latvijas ārlietu ministrs.

E. Rinkēvičs uzaicināja B. Džonsonu apmeklēt Latviju.

LR Ārlietu ministrijaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com