Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Stāstu sega Latvijai“

Jauna iniciatīva Latvijas 100gadei

Laikraksts Latvietis Nr. 447, 2017. g. 19. febr.
Aija Abene -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LaPa-muzejs

StastuSega250pxwb

Dainas Taimiņas kvadrātiņš. FOTO LaPa.

Mika Strazda kvadrātiņš. FOTO LaPa.

Aida Rullis. FOTO LaPa.

Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs (LaPa) aicina visus ārzemēs dzīvojošos latviešus piedalīties iniciatīvā, kas veltīta Latvijas 100gadei.

LaPa muzejs un pētniecības centrs ir izveidojis jaunu iniciatīvu, kas ir veltīta Latvija simtgadei – Stāstu sega Latvijai. Stāstu sega ir ilgtermiņa projekts, kurā tiks veidota lielizmēra tekstilmozaīka (patchwork) sega no daudziem gabaliņiem, kurus darinās latvieši, kuri dzīvo ārpus Latvijas robežām. Tās darināšana dos iespēju latviešiem ārzemēs aktīvi līdzdarboties Latvijas 100gadē, neatkarīgi no viņu dzīves vietas, vecuma vai valodas spējām, lai veidotu unikālu dāvanu Latvijai, kuru var mantot nākamās paaudzes.

Tekstilmozaīkas (patchwork) segas ir tradicionāls rokdarbu veids angliski runājošās zemēs, kurā dažādi mazi auduma gabaliņi ir sašūti kopā vienā segā. Šīs segas nereti ieguva simbolisku nozīmi un tika mantotas no paaudzes paaudzē, jo auduma gabaliņi bija iegūti no nozīmīgiem dzīves posmiem – kāzu vai kristību kleitām, tautas tērpiem u.c., tādējādi atspoguļojot vienas sievietes dzīves gaitu.

Šajā projektā, sakopojot daudzu ārzemju latviešu rokdarbus, darinātus īpaši šim nolūkam, tiks veidota simboliska lielformāta tekstilmozaīkas sega, kurā tiks atspoguļotas diasporas latviešu kopienas un viņu daudzveidīgie dzīves gājumi ārpus Latvijas. Stāstu sega savienos latviešus pasaulē, atklājot gan viņu individuālo dažādību, gan saliedētību. Stāstu sega vienlaikus prezentēs individuālus latviešu izceļotāju stāstus un stiprinās ikviena latvieša ārpus Latvijas piederības sajūtu Latvijai. Ka katrs cilvēks (auduma gabaliņa darinātājs) ir svarīgs Latvijas nākotnei – to apliecinās gan viņu izceļošanas stāsti, gan viņu rūpes par Latviju šodien.

Stāstu segas mērķi ir demonstrēt un veicināt latviešu diasporas kopienas piederības sajūtu Latvijai, ieguldot domas un darbus rokdarbā – dāvanā Latvijai 100gadē un tādējādi izrādot savu cieņu un mīlestību Latvijai.

Projekta rezultāts būs unikāla un krāšņa dāvana Latvijas simtgadei, ko latvieši visā Latvijā varēs aplūkot 2018. gadā. Jau sarunātas telpas Stāstu segas izstādīšanai Latvijas Nacionālā bibliotēkā Dziesmu un deju svētku laikā.

Projekta pirmais posms pašlaik rit pilnā sparā – Stāstu segas gabaliņi tiek darināti un sūtīti uz Latviju. Indivīdi un kopienas ir atsaukušās uz LaPa aicinājumu mājaslapā* un Facebook lapā**. Līdz šim vairāki desmiti kvadrātiņu ir jau saņemti no atsaucīgajiem indivīdiem, kuri arī atsūta bildes. Piemēram, Aida Rullis no Līdsas Anglijā nosūtījusi savu tradicionāli ar krustdūrienu izrakstīto kvadrātiņu, bet ievērojamā matemātiķe un Kornelas (Cornell) Universitātes profesore Daina Taimiņa nosūtījusi kvadrātiņu, kas veidots no hiperboliskajām plaknēm (Ar Dainu var iepazīties, noskatoties Crocheting Hyperbolic Planes: Daina Taimiņa at TEDxRiga). Projekta māksliniece Janta Meža novadīja segas kvadrātiņu gatavošanas nodarbību š.g. janvārī, Austrālijas 3x3 saietā, no kurienes pārveda ļoti skaistus kvadrātiņus un tikpat interesantus aprakstus. Arī no pašiem jaunākiem dalībniekiem – 6 g.v. Mikus Strazds no Sidnejas darinājis kvadrātiņu un stāsta, ka viņam patīkot ezīši Latvijā.

Indivīdi no visām pasaules malām ir izteikuši vēlēšanos piedalīties, kā arī pārstāvji no kopienām Islandē, Kanādā, ASV, Luksemburgā, Īrijā u.c. Īrijas latvieši pat izveidojuši paši savu Facebook lapu (Irijas latviesu stastu sega), kurā cītīgi publicē ziņas par Mayo skolas kvadrātiņu tapšanas nodarbībām ar visām bildēm. Īrijas latvieši gatavo šos kvadrātiņus savai Stāstu segai, ko izstādīs reģionālos kultūras svētkos aprīļa beigās Dublinā. Pēc saviem svētkiem, kvadrātiņus pārsūtīs uz Rīgu kopīgai segas veidošanai.

Liekas, ka šī gada pavasaris un vasara būs ražīgs kvadrātiņu gatavošanas periods; ir nosūtīta informācija vairākām skolām, nometnēm, skautu un gaidu pulciņiem un vasaras vidusskolām, kas vēlās piedalīties šajā unikālajā projektā.

LaPa muzejs un pētniecības centrs vēlas izteikt lielu pateicību par atbalstu, ko saņēmis no Valsts Kultūrkapitāla fonda, ASV vēstniecības Rīgā un ALA Kultūras fonda projekta pirmā posma īstenošanai: Stāstu segas brošūras sagatavošanai un izsūtīšanai.

Otrajā posmā, no š.g. septembra līdz gada beigām, māksliniecei un šuvējām stāv priekšā liels darbs, sašujot segu un sagatavojot to izstādīšanai, kā arī datoriķiem, kuri ievadīs datus un sagatavos multimediju prezentāciju, kurā varēs sīkāk apskatīt individuālos kvadrātiņus un lasīt darinātāju stāstus. Projekta trešais posms paredzēts 2018. gadā, kad Stāstu sega Latvijai apceļos Latviju, vēstot par to, kas mūs visus gan ārzemēs, gan Latvijā dzīvojošus latviešus, saliedē un padara par vienu tautu.

Aija Abene
„Stāstu sega Latvijai“ projekta vadītāja
Laikrakstam „Latvietis“

* http://www.lapamuzejs.lv/aicinam-piedalities-akcija-stastu-sega-davana-latvijas-simtgade/

** https://www.facebook.com/stastusega2018/Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com