Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Gada uzvedums“

Lielās mūzikas balvas 2016 nominanti

Laikraksts Latvietis Nr. 448, 2017. g. 22. febr.
Rinta Bružēvica -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„Iemūrētie“. FOTO Agnese Zeltiņa.

„Neoarctic“. FOTO Andreas Sommer.

„Fausts“. FOTO Agnese Zeltiņa.

Lielās mūzikas balvas 2016 (LMB 2016) kategorijā Gada uzvedums ir nominēta Ērika Ešenvalda opera IEMŪRĒTIE Latvijas Nacionālajā operā; kora opera NEOARCTIC Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī; Šarla Guno opera FAUSTS Latvijas Nacionālajā operā.

Balvu pasniegšanas ceremonija ar ilggadējā sadarbības partnera Hennessy atbalstu notiks 7. martā Latvijas Nacionālajā operā plkst. 19.00. Pasākumu tiešraidē atspoguļos Latvijas Televīzijas 1. kanāls un Latvijas Radio 3 Klasika.

Ērika Ešenvalda opera IEMŪRĒTIE ir uzrunājošs un ļoti būtisks, saturā daudzslāņains darbs, kas, aktualizējot atšķirīgas dzīves vērtības un izvēles nenovēršamību, personiskā un pārlaicīgā mērogā runā par upura neizbēgamību un jēgu. Operas pirmizrāde notika19. maijā Latvijas Nacionālajā operā. Mūsdienīgi postmodernā estētikā veidotais muzikāli skatuviskais darbs, kura žanriskajai definēšanai libreta autore dzejniece Inese Zandere lietojusi apzīmējumu mītiskā melodrāma, koncentrējas uz gadsimtu teikās un vēstures patiesībā sakņoto būvupura tēmu. Jaunā opera un tās iestudējums piedāvā gan dziļi personisku traģisku upurētas mīlestības stāstu par radošu personību starp nežēlīgām dzīves izvēlēm, gan atklāj universālus simbolus, gan portretē sabiedrību – no māņticībā balstītiem būvnieku rituāliem un ikdienas dzīves epizodēm līdz ironiski atrādītam pompozam mūsdienu varas ceremoniālam. Ērika Ešenvalda otrais darbs operas žanrā ir viņa kā stilizētāja meistarības kvintesence – dažādi stili un žanri te mērķtiecīgi kalpo kā atpazīstamu un asociatīvi mērķētu zīmju valoda. Režisorei Laurai Grozai-Ķiberei debija operas žanrā izdevusies spoža, pārliecina arī solistu ansamblis un Latvijas Nacionālās operas koris. Muzikālais jauniestudējums tapis diriģenta Māra Sirmā vadībā.

Kora opera NEOARCTIC ir rosinoša, poētiska un saviļņojoša muzikāla performance par antropocēnu – jaunu ģeoloģisko laikmetu, kam raksturīga iepriekš nepieredzēta cilvēka ietekme uz Zemes ekosistēmām. Vienlaikus tas ir arī stāsts par katru no mums. Divpadsmit dziesmas un divpadsmit izcili Latvijas Radio kora dziedātāji, divpadsmit dabas ainavas un divpadsmit skaņu ainas, kuras viens no otra neatkarīgi gleznojuši divi komponisti – plaši pazīstamais britu elektroniskās un tehnomūzikas autors Endijs Stots un jaunais latviešu skaņdaris Krists Auznieks. Jau trešais dāņu režisores Kirstenas Dēlholmas radītās eksperimentālās apvienības Hotel Pro Forma un Latvijas Radio kora un diriģenta Kaspara Putniņa sadarbības projekts pirmizrādi piedzīvoja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī 26. augustā un pārteidza kā vizuāli iespaidīgs, estētiski baudāms un emocionāli uzrunājošs iestudējums.

Johana Volfganga Gētes traģēdijas iedvesmotās Šarla Guno operas FAUSTS iestudējums Aika Karapetjana režijā un ar muzikālo vadītāju Tadeušu Voicehovski pie diriģenta pults pirmizrādi Latvijas Nacionālajā operā piedzīvoja 30. septembrī. LNOB 2016./2017. gada sezonas pirmais jauniestudējums ir spriegs un emocionāli uzrunājošs, vērienīgs un cilvēciski patiess, tas izdevies gan muzikāli, gan vizuāli mākslinieciski iespaidīgs. Izrāde ir konceptuāli un stilistiski konsekventa, arī muzikāli un vizuāli harmoniska, jo režija te seko mūzikai, kas mūsdienās ir retums. Par iestudējuma muzikālo veiksmi īpaši jāpateicas diriģentam Tadeušam Voicehovskim, kura vadītais orķestris ir šīs operas asinsrite, tās galvenais muzikālais balsts un lieliskā solistu ansambļa nepagurstošs iedvesmotājs.

Rinta Bružēvica
„Latvijas koncertu“ sabiedrisko attiecību speciālisteAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com