Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Cieņa pret ārzemju latviešiem

Laikraksts Latvietis Nr. 449, 2017. g. 3. martā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Latvijas Simtgades karogs ir atstājis Austrāliju un jau ieradies Kanādā, kur tas būs līdz 22. aprīlim un piedalīsies 12 dažādos notikumos.

Izvēle, ka Austrālija bija Simtgades karoga ceļa sākumpunkts, izrāda zināmu Latvijas valsts cieņu Austrālijas latviešiem. Apstākļu sakritība gan bija ļoti labvēlīga. Latvijas Simtgadi svinēs vairāku gadu garumā, sākot ar 2017. gadu (atzīmējot 1917. gada notikumus, kuri veda līdz Latvijas valsts dibināšanai 1918. gadā), un beidzot ar 2021. gadu, kad atzīmēs Latvijas valsts starptautiskās atzīšanas simtgadi. Austrālijas Latviešu 56. Kultūras dienas decembra beigās kalpoja kā ievads Simtgades atzīmēšanai, un karogs ceļoja pa Austrāliju 2017. gada sākumā. Vēl pati Kultūras ministre bija vizītē Austrālijā, un varēja personīgi nodot Simtgades karogu Austrālijas latviešiem.

Bet, runājot par cieņu pret Austrālijas latviešiem, nevaram izbēgt no jautājuma par Latvijas diplomātisko pārstāvniecību Austrālijā. Latvijas valstij nav nevienas vēstniecības dienvidu puslodē. Austrālijā pat nav konsulāta, kuram būtu tiesības izsniegt Latvijas pases. Ja Austrālijā strādājošam vai studējošam Latvijas pilsonim tuvojas beigām pases derīguma termiņš, tad tam jādodas uz Japānu, citu tuvu Latvijas vēstniecību vai pat uz Latviju, lai nokārtotu šo vienkāršo lietu. Tikai tāpēc, ka Latvijas goda konsuliem nav tiesības noņemt pirkstu nospiedumus un nofotografēt pases pieprasītājus.

Cik tad demogrāfiski zīmīga ir latviešu kopiena Austrālijā? Ja vienkārši saskaitām kopā visus tos, kuri uzskata, ka viņu etniskā izcelsmes ir latviešu vai latviešu un vēl vienas citas tautības, tad pēc Austrālijas tautas skaitīšanas datiem 2011. gadā, Austrālijā ir ap 20 000 iedzīvotāju, kuri sevi liek šai kategorijā.

Kā to labāk saprast? Latvijā ir, apmēram, 1 200 000 latviešu. Tātad Austrālijā to skaits ir, apmēram, 60 reizes mazāk. Iedomāsimies telpu, kurā sanākuši 60 latvieši, kuri pārstāv visu Latviju. Ja viņiem pienāktu klāt viens cilvēks, tad tas pārstāvētu visus latviešu izcelsmes Austrālijas iedzīvotājus. Ja nāktu klāt vēl 5 cilvēki, tie pārstāvētu visus Latvijas pilsoņus, kuri dzīvo Apvienotā Karalistē. Līdzīgā veidā mēs piepulcētu citus ārzemēs dzīvojošo latviešu pārstāvjus, līdz kamēr telpā atrodošiem 60 Latvijas latviešiem blakus stāvētu vēl kādi 15 ārzemnieki.

Patlaban Simtgades karogs ceļo pa šiem 15 ārzemniekiem, nostiprinot to saites ar 60 vietējiem, lai uzsvērtu, ka beigu beigās mēs visi kopā esam Latvija.

GN
2017. g. 3. martāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com