Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Apļa un atjaunotnes zīmē

Laikraksts Latvietis Nr. 450, 2017. g. 9. martā
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Daina Dagnija. „Augšup“. 2014. FOTO Māris Brancis.

Daina Dagnija. „Lillā liesma“. 2016. FOTO Māris Brancis.

Rīgas galerijā Tifāna, kas jau gadiem ilgi iemājojusi pavisam tuvu Jāņa un Pētera baznīcai – Jāņa ielā 16, Daina Dagnija sarīkojusi pavisam nelielu izstādi, kam dots nosaukums Aplis. Tajā aplūkojamas tikai astoņas gleznas, kas tapušas vairāku gadu garumā.

To centrālais motīvs, kā vēsta izstādes nosaukums, ir aplis. Pat gleznā Valdniece, kas acīmredzot stāsta par kādu indiāņu vai citas tautas teiku, parādās aplis dažādos veidos – kā punkts plaukstā, kā acs, kā riņķis, apzīmējot kādu ķermeņa detaļu, kā rotājuma sastāvdaļu, kā debess spīdekli. Tātad mākslinieces garīgās un mākslas dzīves pašā viducī ir aplis.

Aplis vispirms ir saules zīme, kas mums, ziemeļniekiem, un ne tikai mums, ir arī dzīvības avots. Bez saules nekas uz zemes nezaļotu, neplauktu. Saule ir gaisma, pēc kuras tiecas katrs stāds, kustonis, pat tārpiņš, nerunājot par cilvēku.

Bet aplis ir arī pilnības, absolūta simbols. Tas saistāms arī ar mūžību, bezlaicību, arī ar pagātnes, tagadnes un nākotnes vienību, ar visa sākumu un nebeidzamību.

Mākslinieces tēlu pasaulē aplis apzīmē arī Visumu, kosmosu, kā viducī ir planēta, teiksim, zeme. Ap to riņķo citas sfēras. Kā zināms, ap zemi ir dažādi slāņi, kas ieskauj mūs, uztur dzīvību. Bet kosmosa dzīlēs arī noris dažādi notikumi, piemēram, līst zvaigžņu lietus, meteorīti iedrāžas planētu slāņos un Visuma neaptveramajā telpā.

Tomēr Daina Dagnija nepieiet Visumam racionāli, zinātniski. Pirmām kārtām viņa ir māksliniece, kura ar krāsām pauž savu noskaņojumu, pārdzīvojumus, piedzīvojumus. Tiesa gan, viņa nestāsta neko tieši, nepaskaidro, nedod precīzas norādes, skatītājam ir jāiejūtas attēlojumā, kosmosa enerģijā, kas iedarbojas arīdzan uz mums, jāmēģina atšifrēt autores garīgās atklāsmes. Dainas Dagnijas māksla ir pilna sievišķas intuīcijas, ezotēriskas un varbūt mistikas. Tāda ir arī mūsu dzīve – tajā ir daudz nesaprotama, neapjausta, neapjaušama, taču allaž bezgala interesanta, jo dzīvot nozīmē ceļojumu laikā un telpā, kas mums katram atvēlēts.

Laikā ceļo, protams, arī Daina Dagnija – 15. martā māksliniecei svinama ļoti apaļa jubileja – pirmais cipars dažkārt tiek pasludināts par bezgalības simbolu, par atjaunotnes un atdzimšanas zīmi.

Vēl garu ceļojumu un spēkpilnu enerģiju sevis apliecināšanā gleznās un tekstilmozaīkās vēlē

Māris Brancis un laikraksta „Latvietis“ redakcijaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com