Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ceļā uz Rēzeknes Kongresa 100 gadu atceri Latvijā

65 gadu atcere ASV 1982. gadā

Laikraksts Latvietis Nr. 450, 2017. g. 9. martā
Jānis J. Dimants, Antons Tutins -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Latvija100

Rēzeknes Kongresa 100 gadu atcere notiks 2017. gadā, 5. – 6. maijam Rēzeknē, Latvijā.

Ārzemēs, ASV, ir notikuši divi sarīkojumi veltīti 1917. gada Rēzeknes Kongresa atcerei. Pirmo reizi 1967. gadā, Indianapolē. Indiānā tika atzīmēti 50 gadi, bet otro reizi 1982. gadā no 2. līdz 4. jūlijam Vandavegā, Viskonsīnā notika 65 gadu atcere, kur piedalījās vairāk nekā 120 dalībnieku ar plašu programmu, kas atspoguļoja Latgales kultūrvēstures gaitas.

Tajā laikā ārzemes vēl darbojās organizācijas, kas vairs nešķiroja tautiešus, no kurienes viņi nākuši, bet visi kopā risināja daudzus nepabeigtos darbus un ieceres, kā piemēram, – katras valodas mācīšanai vispirms ir nepieciešams vienveidīgs rakstības veids – noteikta vienveidīga ortogrāfija pie kuras Latvijā tika un tiek veikts liels un radošs darbs. Gluda literārā valoda – dialekta ortogrāfija ir svarīga vēsturei teica prof. L. Latkovskis, Sr. „Nav nekādu problēmu, kuras nevarētu atrisināt, ja sanākam kopā un izdebatējam tās lietišķi un intelektuāli“, teica profesors Latkovskis. Tā tas bija, kad cēla Tautas pili, Atbrīvošanas pieminekli Rēzeknē, utt.

Abas šīs sanāksmes bija atspoguļotas ārzemju latviešu presē tajā laikā, bet Latvijā bija cenzūra. Tie bija citi apspiestības laiki.

Diemžēl, daudzi jo daudzi mūsu censoņi un patrioti ir Dieva mierā aizgājuši. Jauna paaudze Latvijā ir pārņēmusi mūsu darbību. Un jāpateicas Dievam, ka ir secība un turpinājums, vēl ar lielāku sparu un pārliecību kā līdz šim, darbs tiek veikts. Tagad varam atskatīties uz pēdējās atceres sagatavošanas darbiem un darbiniekiem.

1917. gada 8. maijā Rēzeknē sanāca pagastu un draudžu deputāti un pieņēma lēmumu apvienoties ar vidzemniekiem un kurzemniekiem. Ar šo lēmumu tika likts pamats Latvijas valstij. Šī kongresa atcere Latvijā bija aizliegta, bet Amerikas latviešu katoļu aprindas nolēma rīkot šī Kongresa 65 gadu atceri, Amerikas Latviešu katoļu apvienības (ALKA) un Latgales Pētniecības institūta izkārtojumā.

Izveidotā Rīcības komitejā darbojās Jānis J. Dimants, Jr., M.D., – ALKAS prezidents, Pr. B. Baginskis, Antons Tutins – Dzintārs (Latviešu katoļu studentu un akadēmiķu apvienība) prezidents, Pr. S. Škutāns, V. Strauts, Francis Teirumnīks – Latgales Pētniecības institūta vadītājs un Francis Zeps. Atceri nolēma rīkot Mariāņu tēvu īpašumā Vandavegā, Viskonsīnā, 1982. gada 2. līdz 4. jūlijam. Atceres priekšsēdis bija Dr. Dimants, bet atceres norisi vadīja A. Tutins.

Atcerē aktīvi piedalījās Latvijas sūtniecības Vašingtonā vadītājs Dr. Anatols Dinbergs, Francis Zeps, kas bija 1917. gada kongresa delegāts un Pr. A. Pekšs, kas kā 14 gadu vecs zēns Kongresa gājiena priekšgalā bija nesis sarkanbaltsarkano karogu.

Atceri ievadīja piektdien, 2. jūlijā, ar svētbrīdi – Pr. P. Bojārs; sekoja apsveikumi. Bet referēja Prof. L. Latkovskis, Sr. – Ortogrāfija, Paulīnes Zalānes Vallēnas referātu Pīters Miglinīks nolasīja Dr. J. Dimants, bet Helenas Kažas referātu Latviešu tautas parunas un to nozīme nolasīja F. Teirumniks.

Sestdien, 3. jūlijā, uzstājās Leokadija Skrinda Staudžs – Brāļi Skrindas, prof. L. Latkovskis, Sr., – Francis Trasuns, Tēvs Stanislavs Škutāns referēja – Latgola pirms un pēc Rēzeknes Kongresa, F. Zeps – Francis Kemps, F. Teirumniks – Nikodems Rancāns, prof. Izidors Vizulis – Rēzeknes Kongresa politiski tiesiskā dimensija.

Svētdien, 4. jūlijā, dievkalpojumu noturēja Pr. Baginskis, Pr. A. Pekšs un Tēvs S. Škutāns, bet atceres aktu atklāja Dr. J. Dimants, dalībniekus uzrunāja sūtnis Dr. A. Dinbergs, kam sekoja organizāciju un draudžu apsveikumi. Referēja vēsturnieks un rakstnieks Tadeušs Puisāns – Rēzeknes Kongress 1917. gadā.

Referāti bija ļoti informatīvi, bagāti un saistoši un norādīja uz grūto, bet bagāto pagātni valsts sākuma dzīvē.

Dzejnieks prof. Francis Murāns nolasīja savu dzejoli veltītu šai atcerei – Pulcēšanās Vandavegā. Atzinīgus vārdus teica Dr. Valdis Muižnieks, Dr. Valdis Zeps un citi viesi.

Visas trīs dienas tika pavadītas draudzībā un lielā sirsnībā. Pateicību dalībnieki izteica Vladim Velmem, kas gādāja par visu miesīgo labklājību un nakstmājām un lieliskajām maltītēm. Visi priecājās, ka atcere nebija sasteigta un pārslogota ar referātiem. Klātesošie izteica pateicību A. Tutinam par atceres tik demokrātisku novadīšanu visas trīs dienas.

Jānis J. Dimants, Jr., M.D.
Antons Tutins, MBA
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com