Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Servisa suņu biedrība „Teodors“ 3 gadu jubileja

2016. gada darba atskats

Laikraksts Latvietis Nr. 457, 2017. g. 2. maijā
Servisa suņu biedrība „Teodors“ -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Topošais asistenta suns Elfa ar Baibu treniņā. FOTO Servisa suņu biedrība „Teodors“.

Suņu-pavadoņu semināra dalībnieki Liepājā 2016.g. jūlijā. FOTO Servisa suņu biedrība „Teodors“.

Servisa suņu biedrība TEODORS šī gada 12. aprīlī svinēja savu trīs gadu jubileju. Ar katru gadu mēs iegūstam lielāku pieredzi, ar katru gadu uzdrīkstamies darīt vairāk, darīt labāk. Mēs apmācam jaunos suņus-pavadoņus, audzinām kucēnus, kuri vēlāk kļūs par profesionāliem suņiem-pavadoņiem, organizējam dažādus izglītojošus un informatīvus pasākumus gan neredzīgajiem ar suņiem-pavadoņiem, gan arī plašākai sabiedrībai.

Gads iesākās ar priecīgu ziņu – 27. janvārī mūsu biedrība ieguva Sabiedriskā labuma organizācijas statusu. 3,5 gadu laikā kopš darbojamies, esam apmācījuši septiņus suņus-pavadoņus Latvijas redzes invalīdiem. Tie visi reģistrēti VA Lauksaimniecības datu centrā. Tas ir lielisks rezultāts, ko spējusi paveikt biedrība gan pašu spēkiem, gan ar sabiedrības saziedotajiem līdzekļiem. Mūsu suņi ir Feja, Tikka, Toni, Latti un, protams, mūsu Teodors, kurš kaulu vēža dēļ diemžēl septembrī no mums atvadījās. Šogad biedrība dāvinājumā no Zaigas Kļaviņas un Juha Herttuainena ir saņēmusi vēl divus suņus-pavadoņus: Rīgu un Neiru, par ko esam viņiem ļoti pateicīgi. Domājot par jauno suņu-pavadoņu paaudzi, pašlaik Latvijā audžuģimenēs aug 4 kucēni.

Pavasarī ļoti priecājāmies saņemt atbalstu mūsu semināru projektam Sociālās palīdzības sniegšana no Latvijas Valsts mežiem un Ziedot.lv. Semināru ciklu atklājām Starptautiskajā suņu-pavadoņu dienā 27. aprīlī. Priekšpusdienā suņu-pavadoņu turētāji no Rīgas, Daugavpils, Carnikavas un Liepājas ar saviem suņiem tikās Vērmanes dārzā, lai piedalītos praktiskajā treniņā pa Rīgas pilsētas ielām. Pēc tam oficiālajā atklāšanā projekta vadītāja Gunta Bite sveica publiku, pastāstīja par biedrību un īpaši pateicās Latvijas servisa suņu audžuģimenēm, kā arī ciemiņiem no Somijas, kas palīdzējuši izaudzināt vairākus Latvijā esošus suņus-pavadoņus.

Seminārus rīkojām trīs Latvijas pilsētās – Cēsīs (maijā), Daugavpilī (jūnijā) un Liepājā (jūlijā). Šajos semināros neredzīgie mācījās, kā pareizi izmantot suņus-pavadoņus, mācījās rūpēties par tiem. Tāpat informējām sabiedrību par mūsu biedrības darbību, par neredzīgo un suņu-pavadoņu ikdienu, stāstījām par suņu audžuģimeņu nozīmīgo lomu. Organizējām vairāku stundu pārgājienu gar jūras krastu no Saulkrastu centra līdz Baltajai kāpai. Noslēgumā Carnikavā, sildoties pie ugunskura, dalījāmies ar piedzīvoto vasaras garumā. Projekta ietvaros, sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo bibliotēku, ir izdots informatīvs materiāls SERVISA SUNS UN VIŅA MISIJA. Metodiskie norādījumi par sadarbību ar servisa suni gan Braila rakstā, gan redzīgo rakstā, kuram klāt pievienots audio CD.

7. maijā pie mums viesojās ciemiņi no Lietuvas. No Klaipēdas un tās apkārtnes bija atbraukuši vesels autobuss ar 50 Lietuvas Neredzīgo biedrības biedriem. Galvenais mērķis bija vairāk iepazīt biedrības TEODORS iekšējo pasauli, uzzināt kādi patiesībā ir suņi-pavadoņi, kādā veidā var iegūt tādu suni, kā darboties ar tiem, jo Lietuvā nav neviena suņa-pavadoņa.

Tāpat kā pagājušā gadā maija sākumā mūsu biedrības neredzīgie ar suni-pavadoni Teodoru un atbalstītāji piedalījās Rīgas maratonā.

Vasarā satikām interesantu jaunu sievieti ratiņkrēslā Hildegunn Grønvold Rossland no Norvēģijas ar savu suni-asistentu Qonnie. Abi mums rādīja, ko visu suns-asistents prot izdarīt un palīdzēt cilvēkam ar kustību traucējumiem. Mūsu topošais suns-asistents Elfa jau daudz ir iemācījusies, bet vēl dažas lietas ir jāapgūst.

Somijas Neredzīgo biedrības aicināti, septembrī biedrības pārstāvji piedalījās pārgājienā Somijā. Trīs dienas dzīvojām Örö salā, skaistā salā ar neskartu dabu. Pārgājiens bija grūts un sarežģīts, taka vijās pa mežu, līkumojot starp lieliem ar sūnām apaugušiem akmeņiem, gar jūras krastu, pa smiltīm, oļiem un milzīgiem akmens bluķiem. Trīs dienās mēs pieveicām vairāk nekā 13 km.

1. oktobrī jau otro reizi rīkojām Starptautiskās suņu-pavadoņu sacensības Rīgā. Piedalījās pa diviem dalībniekiem no Igaunijas, Somijas un Latvijas. Maršruts bija diezgan sarežģīts. Tas līkumoja pa Vecrīgas ieliņām līdz pat Operas namam. Individuālajā vērtējumā biedrības TEODORS dalībnieks Viktors ar suni-pavadoni Neiru ierindojās 4. vietā, bet Līga ar biedrības suni Rīgu dalīja 5. un 6. vietu. Konkurence bija sīva un mūsu treneri ir gandarīti un lepni par paveikto, jo pretēji igauņu un somu komandām, kurās dalībnieki startē vairākus gadus pēc kārtas, mūsējie sacensībās piedalījās pirmo reizi, turklāt abi dalībnieki ar saviem suņiem kopā ir vien dažus mēnešus.

Ļoti sāpīgs pārdzīvojums bija mūsu pirmā suņa-pavadoņa – biedrības sejas – Teodora pēkšņā saslimšana. Šai nevienlīdzīgai cīņai līdzi juta vai visa Latvija. Pāris dienās Teodora ārstēšanai tika saziedoti nepieciešamie līdzekļi. Diemžēl Teodors nespēja atlabt, tāpēc mēs zaudējām lielisku draugu un labu suni-pavadoni. Teodors mums visiem bija īpašs.

Esam piedalījušies arī vairākos citos pasākumos. Plašāku informāciju par biedrības darbu Jūs varat lasīt mūsu mājaslapā www.teodors.org un sociālajos tīklos: Facebook.com/servisasunubiediba, Twitter.com/servisasuns un Draugiem.lv/servisasunubiedriba.lv.

Izvērtējot šī gada aktivitātes un ar tām saistītos rezultātus, biedrības valde nākošajā gadā plāno vairāk pievērsties informatīvām aktivitātēm par servisa suņu kustību un tās nozīmību redzes invalīdu dzīvē.

Paredzētās aktivitātes 2017. gadā:

 • sabiedriskais darbs skolās, sarīkojumos, vasaras nometnēs;
 • suņu-pavadoņu uzturēšana un veterinārā aprūpe;
 • kucēnu un to audžuģimeņu atbalstīšana;
 • dalība suņu-pavadoņu turētāju pārgājienā Somijā;
 • Starptautiskās suņu-pavadoņu dienas atzīmēšana;
 • atlases sacensības dalībai Starptautiskajās suņu-pavadoņu sacensībās Igaunijā, kā arī dalība tajās;
 • treniņu darbs ar suņiem-pavadoņiem un to turētājiem;
 • pārgājiens suņu-pavadoņu turētājiem un interesentiem Latvijā;
 • suņa-asistenta apmācības cilvēkam ar funkcionāliem traucējumiem.

Galvenie biedrības mērķi un uzdevumi:

 • veicināt cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem pilnvērtīgu iekļaušanos sabiedrībā ar servisa suņu palīdzību;
 • veicināt servisa suņu (pavadoņu, asistentu) attīstību Latvijā pēc starptautiskiem standartiem un sadarboties ar citu zemju servisa suņu organizācijām;
 • rūpēties par biedrības suņiem no to iegādes brīža līdz suņu mūža beigām;
 • izveidot audžuģimeņu tīklu servisa suņu kucēniem līdz 1 gada vecumam;
 • izglītot sabiedrību un servisa suņu turētājus;
 • piesaistīt ziedojumus servisa suņu kustības attīstībai.

Biedrība ziedotos līdzekļus izlieto vienīgi biedrības mērķiem, kas nostiprināti biedrības statūtos.

Biedrības ziedojumu konts:

saņēmējs: Servisa suņu biedrība
reģ.nr.: 40008208343
banka: SWEDBANK
konta nr.: LV04HABA0551036537614
BIC/SWIFT: HABALV22

Biedrība izsaka pateicību tiem, kuri jau atbalsta servisa suņu kustību Latvijā, t.sk., arī Somijas partneriem. Visdziļāko pateicību izsakām arī tiem, kuri atsaucās uz biedrības aicinājumu, ziedot līdzekļus Teodora ārstēšanai. Pateicoties viņiem, šobrīd no saziedotiem līdzekļiem € 2563,56 ir novirzīti citu suņu-pavadoņu potenciālajām ārstēšanas vai citu medicīnisko pakalpojumu izmaksām. Ar to izlietojumu ikviens interesents var iepazīties biedrības mājaslapas sadaļā Suņu ārstēšana (http://www.teodors.org/sunu-arstesana)

Aicinām Jūs arī turpmāk uz sadarbību, lai servisa suņu kustība var turpināt savu darbību!

Ja vēlaties ziedot Austrālijā, lūdzu sazināties ar mūsu Austrālijas pārstāvi Andri Zālīti: andris.zalite@bigpond.com

Ar sirsnīgiem sveicieniem,

Servisa suņu biedrība TEODORSAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com