Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Caur velna zobiem“

Atkārtoti izdota vēsturnieka Andrieva Ezergaiļa grāmata

Laikraksts Latvietis Nr. 458, 2017. g. 7. maijā
Ilma Elsberga -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Grāmatas „Caur velna zobiem“ vāks.

Atvertas_kratuves

Ņemot vērā lasītāju lielo interesi un pieprasījumu, atkārtoti izdota ievērojamā trimdas vēsturnieka Andrieva Ezergaiļa vēsturisko eseju grāmata Caur velna zobiem. Vācu laiki šodien / 1941-1945 / Esejas un domas. Grāmatu izdod biedrība Atvērtās krātuves, un tā šobrīd nopērkama grāmatnīcās Jānis Roze, Valters un Rapa, Globuss un Latvijas Okupācijas muzeja grāmatu galdā.

Eseju krājumā Caur velna zobiem A. Ezergailis turpina sava mūža galveno pētījumu tēmu – holokaustu un tā norisi, iemeslus, sekas Latvijā un Austrumeiropā, vienlaikus analizējot šīs XX gadsimta baisās traģēdijas atbalsis un ietekmi uz Latvijas un pasaules sabiedrisko domu līdz pat mūsu dienām.

Grāmatā A. Ezergailis iekļāvis savas līdzšinējās publikācijas, saraksti ar kolēģiem – vēsturniekiem, šos materiālus papildinot ar saviem nesen radītiem tekstiem. Autors populārā, sev raksturīgajā valodā tēlaini stāsta par XX gadsimta 2. puses vēsturi. Izmantojot trāpīgus epitetus, vēsturisku personību citātus un dažkārt pat ironiju, pazīstamais vēsturnieks ļauj lasītājam labāk izprast smagu un sarežģītu vēstures lappušu problemātiku, pretrunas un šķietami nesaprotamos dažādu notikumu iemeslus un savstarpējo mijiedarbību. Krājumā iekļauta arī eseja par pretrunīgi vērtēto, izcilo latviešu lidotāju Herbertu Cukuru, un šajās lappusēs autors atklāj jaunas arhīvu liecības, kuras attaisno H. Cukuru un apgāž mītus par viņa dalību noziegumos pret cilvēci Otrā pasaules kara laikā.

Elita Veidemane, Neatkarīgās Rīta Avīzes galvenās redaktores vietniece, žurnāliste un rakstniece: „Andrievs Ezergailis raksta tā, ka gribas lasīt vēl un vēl. Viņš drosmīgi grauj mītus, kas holokausta sakarā Latvijā valdījuši gadu desmitiem, sevišķi liels gandarījums par latviešu aviatora un aviokonstruktora Herberta Cukura reabilitāciju. Ar sirds asinīm rakstītais darbs iedvesmo un liek ticēt, ka latvieši ir spējīgi ne tikai veiksmīgi cīnīties pret uzspiestiem sacerētas vēstures meliem, bet arī parādīt savu pagātni daudz skaidrāku un spodrāku, nekā viens otrs latviešu „atmaskotājs“ to vēlētos.“

Prof. em. Dr. Valters Nollendorfs, Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis, literatūrzinātnieks: „Andrievam Ezergailim patīk izaicināt, un labi tā. Jo izaicinot viņš liek pārdomāt, pārvērtēt un iespējami tuvoties tam, ko pilnībā nekad nesasniegsim – patiesībai. Viņš savulaik izaicināja trimdas sabiedrību, kura apsūdzības holokaustā centās atspēkot, par to klusējot. Viņš izaicināja holokausta pētniekus un aculieciniekus, kuri aizstāvēja nacistu izplatītos mītus par holokausta vietējo izcelšanos Austrumeiropā. Un viņš turpina izaicināt, norādot, kā šos mītus un savus melus pret pretiniekiem lietoja Padomju Savienība, bet tagad – Putina Krievija. Šī grāmata ir sava veida Ezergaiļa izaicinājumu summa summarum, kas turpina urdīt.“

Ilma Elsberga
Biedrība „Atvērtās krātuves“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com