Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Daina“ un „Veseris“

Melburnas kori piedalās 2017. gada ārvalstu latviešu koru skatēs

Laikraksts Latvietis Nr. 459, 2017. g. 14. maijā
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Koris „Daina“. FOTO Roberts Birze.

Koris „Veseris“. FOTO Roberts Birze.

Pēc sekmīgi aizvadītām Austrālijas Latviešu 56. Kultūras dienām Melburnā jauktais koris Daina un vīru koris Veseris nolēma pirmo reizi piedalīties Latviešu ārvalstu koru 2017. gada koru skatēs. Šāda veida vērtēšana ārvalstu koriem tiek veikta pirmo reizi; deju kopām ārvalstīs tā jau ir ierasta prakse vairākus gadus.

Turpinājās intensīvs gatavošanās periods, cītīgi tika slīpētas dziesmas, un sestdien, 8. aprīlī, Melburnas Latviešu nama Lielajā zālē tika veikti skates dziesmu video ieraksti, kuri tika nosūtīti vērtēšanai žūrijas komisijai Latvijā.

Ļoti liels nopelns koru Daina un Veseris diriģentiem: Zanei Riterei, Sandrai Birzei, Edgaram Vegneram un Ivaram Štubim par iedvesmojošo, aizraujošo diriģēšanu, gatavojoties skatei, un it īpaši – skates dienā!

Sirsnīgs paldies mūziķiem: Sandrai Birzei (klavieres), Līvijai Džadža (Judge) (flauta), Robertam Birzem (dūdas), Dāvidam Zemdegam (basģitāra), Natālijai un Ben Heath (mežrags) par izcilo, ļoti izjusto pavadījumam, un, protams, liels paldies solistiem: Lilitai Lauriņai, Kalvim Jaunalksnim, Ingrīdai Eimanei un Ritai Hach.

Paldies arī Annalīsei Daliņai par palīdzēšanu, dežūrējot pie video kameras skates ierakstu dienā.

Sirsnīgs un gādīgs atbalsts dziedātājiem bija arī Melburnas Latviešu nama kafejnīcas Rīga dāmu sarūpētā kafija, silti pīrādziņi, siltas pusdienas un atspirdzinājumi; īpašs paldies Roksijai Reiterei un Mārai Lezdkalnai, kā arī vairākiem no koristiem, kas nāca talkā. Ir labi justies Latviešu namā kā mājās!

Tagad, kad mūsu sniegto noskatījusies un novērtējusi skates žūrijas komisija Latvijā, varam paziņot tās rezultātus. Žūrijas locekļi, kas vērtēja 29 ārvalstu latviešu korus, bija: Romāns Vanags, Ivars Cinkuss, Mārtiņš Klišāns, Gints Ceplenieks un Jānis Baltiņš.

Jauktais koris Daina latviešu ārzemju koru skatē ieguva 1. pakāpi ar 41 punktu (no iespējamiem 50); salīdzinoši visvairāk punktu ieguvējs starp ārzemju latviešu koriem ir latviešu-somu koris Ziemeļmeita ar 43 punktiem.

No Latvijas koriem augstāko novērtējumu A grupā ieguva Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris Sōla (diriģents Kaspars Ādamsons) ar 48,22 punktiem.

Koris Daina piedalījās B grupā, un atkal salīdzinājumam: Latvijā augstākais B grupas novērtējums – 42,44 punkti bija Pāles jauktajam korim Vienmēr (diriģents Egons Beitiks).

Koris Daina skatē piedalījās ar trim dziesmām. 1. Dievaines (Uģis Prauliņš, tautasdziesmu vārdi) – diriģents Edgars Vegners, solistes – Lilita Lauriņa (1. sop.) un Sandra Birze (2. sop.), Līvija Džadža (Judge) – flauta, Dāvids Zemdegs – basģitāra, Sandra Birze – klavieres, Roberts Birze – dūdas; 2. Fragments no rokoperas „Lāčplēsis“ (Zigmars Liepiņš, Māra Zālīte, aranž. Edgars Linde) – diriģente Zane Ritere, solisti – Kalvis Jaunalksnis (tenors) un Ingrīda Eimane (soprāns), Natālija Hīta (Heath) un Bens Hīts (Heath) – mežragi, Dāvids Zemdegs – basģitāra, Sandra Birze – klavieres. 3. Brīvā izvēle – a cappella: korālis – Mūsu Tēvs debesīs (Lūcija Garūta, Andrejs Eglītis) – diriģente Zane Ritere.

Melburnas vīru koris Veseris latviešu ārzemju vīru koru skatē ieguva 1. pakāpi ar 42,80 punktiem; Veseris bija vienīgais vīru koris, kas piedalījās šī gada latviešu ārvalstu vīru koru skatē. Salīdzinājumam, augstākā pakāpe vīru koriem Latvijā – 46,33 punkti bija Rīgas Tehniskās universitātes korim Gaudeamus (diriģents Ivars Cinkuss).

Koris Veseris skatē piedalījās ar trim dziesmām. 1. Brīvība (Ēriks Ešenvalds, Andrejs Eglītis) – diriģente Sandra Birze. 2. Mūžu mūžos būs dziesma (Valters Kaminskis, Imants Ziedonis) – diriģents Ivars Štubis. 3. Brīvā izvēle – a cappella: Tumša nakte zaļa zāle (Latviešu tautasdziesma, R. Jermaka apd.) – diriģente Sandra Birze.

Jāpiebilst, ka Latvijas koriem bija izloze, nevis brīva izvēle no Dziesmu svētku repertuāra, kā arī Latvijas kori tika vērtēti dzīvajā nevis ar video ierakstu.

Koru dziesmu ierakstus skatei var redzēt: https://www.youtube.com/user/zone2films/videos (Šis ir amatieru video.)

Izziņai. Koris Daina darbojas jau 33. gadu ilggadīgās diriģentes Zanes Riteres vadībā, bet vīru koris Veseris – Sandras un Roberta Birze vadībā – tikai otro gadu.

Sandra Birze: No sirds ceram, ka varēsim turpināt augt un vēlreiz (cerams, daudzreiz) sasniegt 1. pakāpi, censties uzlabot mūsu tehnisko un māksliniecisko izaugsmi un sniegties pēc augstākās pakāpes!

Pievienojos Sandras aicinājumam un vēlējumam; skates rezultāti ne tikai iepriecina dziedātājus, bet arī uzliek lielāku atbildību un pienākumu turpināt pilnveidot savu sniegumu; šis process neapstājas, jo skate notiks arī nākamgad, un būs iespēja atkal tajā piedalīties.

Lai skan!

Ilze Nāgela
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com