Baltiesu_speles_3

The Hon. Peter Malinauskas. FOTO Rūdis Dancis.

Reinis Dancis mēģinā aizsargāt Vilu Tvisu (Will Twiss). FOTO Rūdis Dancis.

Baltiešu karogi. FOTO Rūdis Dancis.

Š.g. 27. maijā, pēc 23 gadu pārtraukuma Igaunijas, Latvijas, Lietuvas sporta komandas un atbalstītāji tikās Pulteney Grammar School (PGS) telpās, lai sacenstos basketbolā un volejbolā. Pēdējās Baltiešu spēles notika 1994. gadā.

Doma atjaunot Baltiešu spēles radās neformālā atmosfērā Igaunijas Neatkarības dienas svinību laikā, kuras notika februārī. Sarunā starp Aleksas Talanskas (Lietuviešu Biedrības priekšsēdis, Adelaidē), Reini Danci (Dienvidaustrālijas Latviešu organizāciju apvienības priekšsēdis) un Anelīse (Anneliis) Martinson (Igauņu sporta biedrība). Tad arī šo sarunu laikā tika pieņemts lēmums atjaunot Baltiešu spēles.

Veicot nepieciešamos priekšdarbus, komitejai relatīvi īsā laikā izdevās atrast sacīkšu telpas: PGS; nokārtot apdrošināšanu un organizēt tiesnešus, kā arī veikt citas formalitātes.

Plkst. 12.30 pēcpusdienā spēlētāji sapulcējās PGS Sporta zāles priekštelpā un plkst. 13.00 komandas, līdzjutēju un atbalstītāju uzmundrinošo saucienu pavadītas, iesoļoja zālē.

Par godu šim pasākumam Adelaides Latviešu skolas audzēkņiem stundas beidzās agrāk, un tas deva iespēju gan audzēkņiem, gan viņu vecākiem uzmundrināt latviešu komandu. Šī pēcpusdiena pulcēja apmēram no 50 līdz 60 līdzjutēju un atbalstītāju.

Komandu priekšgalā soļoja Simon Talanskas (Lietuvas/Vytis), kurš nesa Austrālijas karogu; viņam sekoja igauņu, latviešu un lietuviešu sporta komandas.

Aleksas Talanskas uzrunāja sacensību dalībniekus un līdzjutējus. Spēles oficiāli atklāja god. Peter Malinauskas, Dienvidaustrālijas likumdošanas asamblejas loceklis un policijas, cietuma, avārijas dienesta, ceļu satiksmes drošības ministrs (Member of the Legisaltive Assembly of South Australia and Minister for Police, Correctional Services, Emergency Services and Road Safety).

Malinauskas kungs arī apsveica Baltijas biedrības par pieņemto lēmumu turpināt Baltiešu spēles un uzslavēja par piemirstās tradīcijas atjaunošanu.

Atskanot Austrālijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas himnām, skatītājiem stāvot kājās, tika atklātas Baltiešu spēles.

Latviešu un lietuviešu vīriešu basketbola komandas ieņēma vietu laukumā. Latviešu vīriešu komanda bija tērpusies jaunajos sporta tērpos, kuri atgādināja 1960. gadu ASK tērpus. Lietuvieši 22-19 izvirzījās vadībā pirmajā puslaikā. Otrajā puslaikā viņi nostabilizēja savu pārākumu ar 43-34. Lietuvas komandai visvairāk punktus ieguva Vils Tviss (Will Twiss) (17), bet latviešu komandā lielāko punktu ieguvējs bija Gavin Kargans (10).

Sieviešu basketbola spēlē starp igauņu un lietuviešu komandām pirmajā puslaikā igauņu komanda guva 21 punktu pret lietuviešu komandas 10 punktiem. Amalī Manika (Amalie Mannik) ieguva visvairāk punktus igauņu komandai – 14, Kasī Ignatavičus (Cassie Ignatavicius) un Emiliha Ports pa 8 punktiem katra lietuviešu komandai.

Otrajā vīriešu basketbola spēlē igauņu komanda relatīvi viegli guva uzvaru pār lietuviešu komandu ar 69-38. Lietuviešu komandas aizsardzība nevarēja pretoties igauņu komandas spēlētājiem Nikam Vurmam (Nick Wurm) (18 punkti) un Raijanam Burganam (Ryan Burgan) (15).

Pēc tam tika viss sagatavots volejbola spēlei. Igauņu un lietuviešu jauktās sieviešu komandas uzsāka spēli, kurā igauņu komanda trijos setos uzvarēja lietuviešu komandu.

Baltiešu Spēles noslēdzās ar vīriešu basketbola spēli starp igauņu un latviešu komandām. Igauņu komanda uzvarēja ar 55-42 punktu pārsvaru, un arī šajā spēlē Niks Vurms palika nepārspēts – 24 punkti.

Šī diena beidzās Eesti Majā, kur bija iespēja pārrunāt uzvaras un zaudējumus, kā arī sākt plānot revanša mačus nākošajām Baltiešu spēlēm. Sarunas raitākas padarīja dažādi dzērieni un barbecue.

Īpaša pateicība Adelaides Latviešu biedrībai par atbalstu jauno sporta tērpu iegādei un Latviešu Jaunatnes Apvienībai Austrālijā par aktīvu palīdzību pasākuma organizēšanā.