Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Mačēnas orķestra kompozīcijas pirmatskaņojums

Populārās, klasiskās un latviešu tautas mūzikas stilu ietekmēts

Laikraksts Latvietis Nr. 477, 2017. g. 22. sept.
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ellai Mačēnai (no kreisās) pasniedz balvu. FOTO Ojārs Greste.

Ella Mačēna ar balvu. FOTO Ojārs Greste.

Ella Mačēna ar ģimeni. No kreisās: vectēvs Jānis Mačēns, draugs Bens Kavanā (Ben Cavanagh), vecāmāte Ilga Mačēna, Ella Mačēna, Emīlija Liepiņa, vecmāte Aina Andersone, māsa Kate Liepiņa, vecāki Viktorija Mačēna un Andrejs Mačēns. FOTO Ojārs Greste.

Ka jau tika mināts iepriekšējā laikrakstā numurā (Nr. 476, Jāņa Čečiņa rakstā), Sidnejas jauniete, komponiste Ella Mačēna uzvarējusi radiostacijas Fine Music 102.5 gadskārtējā Jauno komponistu konkursā (Young Composer Award 2017).

Konkursam bija jāuzraksta darbs simfoniskam orķestrim. Ellas konkursā uzvarējušo kompozīciju Lidojums atskaņoja Sidnejas Vilobija (Willoughby) Simfoniskais orķestris divos koncertos 16. un 17. septembrī The Concourse koncertzālē. Koncerts tika ierakstīts, un Ellas darbu arī atskaņos Fine Music 102.5 radio programmās.

Konkursa balvu Ellai pasniedza Fine Music 102.5 vadītāja 17. septembra koncerta laikā, sacīdama, ka konkursa žūrijai bija viegli izvēlāties Ellas darbu kā labāko, jo tas neapšaubāmi pacēlās pāri citiem konkursa darbiem.

Ellas komponistes balsi ietekmē populārās, klasiskās un latviešu tautas mūzikas stili. Šī gada janvārī Ella piedalījās Austrālijas bērnu koru Gondwana komponistu programmā, kur viņa sadarbojās ar ansambli The Song Company un tās māksliniecisko vadītāju Antony Pitts. Šīs sadarbības rezultātā Ellas vokālais darbs Stāvi stīvi, ozoliņ! tika iekļauts The Song Company „Forward and Bach“ koncertu sērijā.

Par savu kompozīciju Lidojums Ella pati raksta: „Darbs iesākās kā kompozīcija Verve izcilai marimbas meistarei Klērai Edvardei (Claire Edwardes), ar kuru sadarbojos maģistra grāda studijās kompozīcijā 2016. gadā. Dažus mēnešus vēlāk kā studiju projekts bija jāuzraksta kompozīcija orķestrim sadarbībā ar Tasmānijas Simfonisko orķestri. Pamatam izmantoju agrāko Verve darbu un paplašināju to orķestrim. Tā kā šī bija man pirmā reize rakstīt orķestrim, gribēju izpētīt ansambļa dažādās kolorītu iespējas, izmantojot vienkāršas melodiskas tēmas. Ar kompozīcijas veidošanos, sāku domāt par lidojuma kustībām dažādos variantos – lēni, ātri, krītoši, paceļoties, planējot, lidinoties uz vietas. Domāju par putniem, kas lido caur mežiem, pāri kalniem, brīžiem tuvu pie zemes, brīžiem augstu gaisā. Iedomājos, ka tie redz mūsu dzīvēs gan veiksmi un prieku, gan arī izmisumu un nemieru. Kompozīcija sākas skaļi ar strauju ritmu un pārveidojas par melanholiski plūstošām skaņām. Centos tā parādīt gan lidojuma tuvplānu, gan tāluma skata perspektīvu.“

Ellas kompozīcija bija daļa no plašākas programmas par dabas tēmu; programmā dzirdējām arī Bedřich Smetana, Richard Strauss, Antonín Dvořák un Daniel Rojas darbus.

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com