Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Koris „Maska“? Bravo!

Sv. Pētera baznīcā, Adelaidē

Laikraksts Latvietis Nr. 490, 2018. g. 12. janv.
Gunta R. -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Maska

2018. gada 6. janvārī, dienā, kad laika pareģi solīja +41°C, nopukojos pie sevis, ka jāatstāj vēsinātas telpas un pāris stundas kā uz grēksūdzi jāsēž uz cietā baznīcas sola, lai klausītos kora koncertu, vienalga, cik debešķīgi viņi dzied. Taču, kad koncerts bija noklausīts, tad ne karstums, ne nosēdētā pēcpuse vairs nedarīja nekādas raizes, jo koncerts lika aizmirst visas neērtības un pacēla dvēseli un domāšanu pavisam citā plāksnē.

Latviešiem kora dziesma ir gandrīz kā svētums un ilggadīga tradīcija. Katrs var dziedāt un sanākt kopā, lai padziedātu, veicina draudzības un īsina brīvo laiku. Tas neko nemaksā, un vai latviešiem dziesmas trūkst? Taču, nē, un visu laiku nāk vēl klāt.

Tas pierādījās Maskas koncertā Adelaides baznīcas zālē. Koncerta programmā bija 21 dziesma, gan mūsu skaņražu klasika, gan modernākas kompozīcijas un citu tautu un laikmetu darbi, un jau no pašas pirmās dziesmas Tumša nakte, zaļa zāle, kas momentā lika aizmirst Adelaides svelmi, bija skaidrs, ka te notiks kaut kas īpašs. Pirmais pantiņš izskanēja solo dziedājumā, bet ar otro pievienojās koris, nākdami, dziedādami, no publikas aizmugures. Maigs, mierīgs iesākums, nepiespiests un izteiksmīgs. Taču tikai moments, un koris parādīja, ko nozīmē jaunas, dzidras balsis ar kontrolētu spēku un paļaušanos uz diriģentu.

Vītola/Ausekļa Gaismas pils trimdas piecdesmit gados ir dzirdēta (un dziedāta) neskaitāmos kora koncertos, bet šis priekšnesums lika no jauna ieklausīties gan dzejolī, gan mūzikā un tos novērtēt ar jaunām ausīm.

Tavas saknes tavā zemē (Plakidis/Belšēvica) ir no jaunākām kompozīcijām, bet ar patriotisku tekstu, kas liecina par zemes mīlestību.

Eglīša/Garūtas kantāte Dievs, Tava zeme deg savu pirmo uzvedumu piedzīvoja, kad krievi jau soļoja iekšā Latvijā, lai to pārņemtu uz 50 gadiem, un lūgšana Mūsu Tevs šajā kontekstā pieņem pavisam citu nozīmi. To koriem parasti nepaskaidro, un tādēļ izpildījums, kaut svinīgs, ir samērā automātisks. Šajā gadījumā katrs vārds tika apmīļots, un izmisīgais lūgums nāca no sirds, no visiem kā viena, kaut katrs runāja ar savu personīgo Dievu, lai šī nelaimi viņam paietu garām. Man uz brīdi saskrēja asaras acīs.

Otra dziesma, kura aizkustināja tikpat, bija Lūsēna/Raiņa Karoga Dziesma, jo atkal koris mācēja izcelt ar cieņu pret tekstu kaut īsajā dziesmā, ko latviešu tautai ir maksājis šis karogs. Klusi rokas uzliekam Brīvās Latvijas karogam... Amerikāņi un angļi no sava karoga šuj jūrmalas bikses; latvieši nemūžam to nevarētu.

Lauztās priedes (Dārziņš/Rainis) mūs atgrieza latviešu kora dziesmas klasikā. Jāatzīst, ka pagājuši daudzi gadi, kopš dzirdēts augstais si bemol dziesmas beigās, jo mūsu koros trūkst soprāni, kas to varētu uzņemt bez spiegšanas. Vispār, augstie, dzidrie soprāni un viscaur vieglais, vijīgais dziedājums iepriecināja. Precīzie, tīrie iekritieni un nobeigumi liecina par balss kontroli un pirmklasīgu kontaktu ar diriģentu, kas ir iespējams tikai, ja visu laiku nav deguns notīs.

Sevišķi nozīmīgi tas ir tādā dziesmā kā Saule, Pērkons, Daugava (Brauns/Rainis), kur sākumā taktis aizpilda nevis notis, bet pauzes. Šajā gadījumā diriģents spēlēja klavieru pavadījumu. Šī dziesma ir kļuvusi ļoti populāra pat ārpus mūsu zemes robežām, starp svešām tautām. Dinamiskie kontrasti to padara interesantu, un teksts smeļas latviešu senvēsturē.

Pretstatā ir Dvēseles dziesma (Ešenvalds/Kārkliņa), kurā teksts vēsta par mīlestību savam novadam; visiem pēc kārtas.

Koncerta otrā daļa sākās ar pāris dziesmām no itāļu renesanses un turpinājās ar dziesmu basku valodā Izar Ederrak, kas brīdi maldināja, ka nākamā dziesma Unam Udēb arī ir no baskiem, bet izrādījās, ka tā ir mūsu pašu Bēdu manu apgriezts otrādi! Šo joku bija veikusi Laura Jēkabsone.

Pārmaiņas pēc nākošās trīs dziesmas sniedza tikai kungi. Mediņš/Aspazija ar savu Vasaras vakars uzbūra pavisam citādāku vasaru nekā to, kas tveicināja ārpus baznīcas sienām; – kaut ko mērenu, skaistu.

Arī Skultes/Tomsona Aijā, kaut daudz dzirdēta, šo vīru dziedājumā pieņēma pavisam citu nokrāsu, citu maigumu, mīlīgumu, citu romantisku aizraušanos. Un tad kaut kas pavisam citādāks: lietuviešu tautas dziesma ar tēlošanu! Puisis jāj pie meitas, meita tielējas, tielējas, kamēr beidzot tomēr ielien gultā blakus, bet kamēr tiek tik tālu, dabūjām pamatīgi izsmīnēties. Tenoru falsetto pierādīja, ka tās 17.gs. operācijas (ouch!) nemaz nebija vajadzīgas!

Ļoti interesanta un kaut kas pavisam jauns bija dziesma Stars (Zvaigznes) – (Ešenvalds/Sara Teasdale), kur mūziku gādāja ne tikai balsis, bet ūdensglāzes un vargāns (angl. Jew's harp). Kora dāmas sastājās gar baznīcas sienām vienā rindā un dziedot, vilka pirkstu gar glāzes malu, tā radot skaņu. Kungi ar savām glāzēm palika zāles priekšā. Kopīgais efekts attēloja zvaigznes pie debesīm.

Beidzamā dziesma bija Sējāna/Šipkēvičaa Vindo ar sadomātiem vārdiem, kas nenozīmējot neko. Tas likās vājš nobeigums tiks skaistam, iespaidīgam koncertam.

Pats beidzamais, protams, bija Pūt vējiņi, kur publika varēja pievienoties. Ja kādu dziesmu neesmu pieminējusi, tad tikai tādēļ, ka visu nevar, un izcēlu tikai to, kas mani kaut kāda iemesla dēļ sevišķi imponēja.

Vēl tikai jāpiemin diriģents Jānis Ozols. Viņš ir īsts dzīvsudrabs, un var redzēt, ka koristi viņu mīlē, ciena un viņam klausa. Šis koris ir viņa roku darbs, un viņš ar to var lepoties. Viņam ne tikai ir ciešs kontakts ar koristiem, bet viņš ir dziļi muzikāls un saprot, kā savus koristus iedvesmot. Prom no diriģenta pults, liekas, viņš ir viens no zēniem. Uz Austrāliju bija atbraukušas, apmēram, divas trešdaļas no kora.

Pēc koncerta Tālavas Mazajā zālē bija klāts uzkodu galds, un bārs bija atvērts. Konstatēju, ka citreiz uz baznīcu tomēr ņemšu spilvenu līdz, lai būtu mīksts pamats zem vecajiem kauliem.

Gunta R.
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com