Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Muzeji

Laikraksts Latvietis Nr. 503, 2018. g. 28. maijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Pirms nedēļas – 19. maijā – Latvijā notika jau četrpadsmitā Muzeju nakts. Pēc Francijas Kultūras un komunikāciju ministrijas iniciatīvas, šāda Muzeju nakts vienlaikus notiek gandrīz katrā Eiropas valstī.

Doma ir sekojoša: tiek izsludināta tēma, un tad katrs muzejs, kurš piedalās, savā veidā apspēlē šo tēmu ar lielāku vai mazāku izstādi. Muzeju naktī ir bezmaksas ieeja muzejos no kādiem plkst. 18 līdz pusnaktij vai pat līdz plkst. 1.00. Šai laikā Rīgas centrā ir ļoti daudz muzeju apmeklētāju, kuri iet no viena muzeja uz nākamo. Populārākos muzejos izveidojas rindas pie ieejas, dažreiz pat garas rindas.

Rīgas Motormuzejam parastā ieejas maksa ir salīdzinoši liela, tāpēc nav pārsteigums, ka iespēju apskatīt šo muzeju bez maksāšanas visas dienas garumā izmantoja 17 139 apmeklētāji, padarot to par populārāko muzeju Muzeju naktī.

Latvijā ir daudz akreditētu muzeju, sākot ar tādiem, kuros ir tikai viens vai divi darbinieki, līdz tādiem, kuros darbinieku skaits ir pāri par simtu. Muzeju veidi arī ir dažādi. Daži muzeji ir par vienu jomu, piemēram: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dabas muzejs, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, Latvijas Okupācijas muzejs. Ārpus Rīgas ir daudzi novadpētniecības muzeji, kuri aplūko apkārtējās teritorijas cilvēkus, dabu un vēsturi. Tad vēl ir daudzi muzeji, kas specializējas ļoti specifiskā tēma, piemēram, par vienu vai diviem konkrētiem cilvēku: Braku muzejs (Rūdolfa Blaumaņa memoriālais muzejs), Brāļu Kaudzīšu muzejs Kalna Kaibēni, O. Kalpaka muzejs un piemiņas vieta Airītes.

Visi muzeji kopā stāsta par Latviju – par mūsu zemi, par mūsu dabu, par mūsu cilvēkiem. Stāsti tiek veidoti, izmantojot visdažādākos līdzekļus. Dažos muzejos ir pielietota jaunākā tehnoloģija, lai iedzīvinātu vēsturi, citos muzejos priekšmeti var runāt paši par sevi bez tehnoloģijas iejaukšanās. Visbiežāk tiek izmantotas abas pieejas, lai apmeklētājam būtu interesanti, un lai paliktu atmiņas par muzejā redzēto.

Šogad sagaidām Latvijā daudzus iebraucējus uz Dziesmu un Deju svētkiem. Es silti iesaku atlicināt laiku apciemot vairākus muzejus, un iegūt jaunas zināšanas par Latviju un latviešiem. Muzeju darbs, protams, ir daudz plašāks nekā vienkārši ekspozīciju uzturēšana; izmantojiet iespēju parunāties arī ar muzeju gidiem.

Baudiet svētkus, Latvijas vasaru un Latvijas muzejus!

GN
2018. g. 28. maijā



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com