Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Svin Latvijas Simtgadi Oslo

Virkne pasākumu ar koncertiem

Laikraksts Latvietis Nr. 526, 2018. g. 9. dec.
Harijs Valdmanis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kultūras biedrība Norge-Latvija, sadarbībā ar Latvijas vēstniecību un Latviešu Biedrību Norvēģijā, aicināja uz Simtgades sarīkojumu sestdienas, 10. novembra, pēcpusdienā, Oslo. Sarīkojumā piedalījās pāri par 300 pieaugušo un ap 60 bērnu.

To ievadīja tautas deju kopa Ziemeļmeita ar divām dejām. Kultūras biedrības priekšnieks Ķels Mire-Jensens (Kjell Myhre-Jensen) sveica sarīkojuma dalībniekus norvēģu un latviešu valodā.

Tad dejoja Ziemeļmeita, dziedāja koris Laipa gan pats, gan kopā ar Kastaņa skolas bērniem. Soprāns Ilze Kozlovska dziedāja divas Jāzepa Vītola un vienu Jāņa Mediņa dziesmu; viņu pavadīja pianists Markus Kvīts. Četrpadsmit gadus vecā Sabīna Budrevica, kurai dzimšanas diena ir 18. novembrī, lasīja savu Vēstuli Latvijai.

Vēstniece Judīte Dobele saturīgā runā atskatījās pagātnē, vērtēja tagadni un raudzījās nākotnē. Pēc vēstnieces runas visi dziedājām Latvijas un Norvēģijas himnas.

Programma turpinājās ar grupas Autobuss debesīs koncertu. To man grūti vērtēt. Saprotu, ka mainās ir mūzika, ir arī valodas vārdu nozīme. Ja piesaka nākošo dziesmu, manā uztverē dziesma ir ar vairākiem pantiem, katrs ar citādu tekstu, tagad dziesma ir nedaudz teikumi, kurus, vai nu tais pašos toņos, vai variējot, izdzied atkal un atkal. Bet es, akmens laikmeta cilvēks, jau nebiju koncerta mērķauditorija. Sanāksmes dalībnieki, visumā jaunlatvieši, koncertu sveica vareniem aplausiem.

Pēc koncerta vēstniece pasniedza Ministru prezidenta Pateicības raksts korim Laipa, tautas deja kopām Ziemeļmeita, Ozoliņš un Pērkoņkalns. Tāpat arī Latviešu valodas aģentūras Atzinības rakstus Kastaņa skolas vadītājai Sandrai Smiltniecei un skolotājām Ievai Melbārdei un Alisei Hjelmtvedt. Ar to noslēdzās svētku programmas pirmā daļa un Ķels Mīre-Jensen aicināja vēstnieci Judīti Dobeli un laikam vecāko sarīkojuma dalībnieku Hariju Valdmani, kuram ir apritējuši 95 dzīves gadi, iegriezt Simtgades kūku. Vareno, 170 x 85 cm lielo kūku bija cepušas 10 cepējas, to kopā sašuva un izgreznoja Karina Cirse-Kļaviņa. Kūka ar vēstniecības gādāto Rīgas šampānieti garšoja lieliski. Kad dalībnieki bija mielojušies ar kūku un pašu sanestiem groziņiem, vakars turpinājās ar Autobusa debesīs mūziku, un dejot gribētāji varēja izlocīt kājas.

Latvijas Ģenerālkonsuls Arvids Grundeķens (Arvid Grundekjøn) ar kundzi pirmdienas, 19. novembra, vakarā ielūdza vēstnieci Juditi Dobeli ar vīru Normundu un vēstniecības darbiniekus, Latvijas Goda konsulu Norvēģijā un vēl darbīgos, vietējos veclatviešus uz Simtgades vakariņām. Ap 30 viesu pavadīja patīkamu vakaru ģenerālkonsula namā. Protams, tika dziedāta Latvijas himna un vakara gaitā arī Pūt, vējiņi.

Otrdien, 20. novembrī, Oslo Rātsnama zālē no plkst. 18.00 līdz 21.00 bija vēstnieces pieņemšana diplomātiskam korpusam, Latvijas sadarbības partneriem, Latviešu organizāciju vadītājiem un aktīvajiem vietējiem latviešiem. No Oslo un Norvēģijas sveica Oslo pilsētas vecākā (Ordfører) Marianne Borgen. Bija plaša programma, uzstājās gan islandieši, poļi, lietuvieši un pašmāju Laipa un Ziemeļmeita. Žēl, ka zālē nebija paaugstinājums, tagad tikai tuvāk, puslokā stāvošie varēja redzēt notiekošo, pārējiem bija jāpietiek ar dzirdēto. Pēc programmas bija vīns, uzkodas un iespēja tikties un parunāties. Lietuvieši bija izcepuši varen skaistu, baltiešu rakstiem dekorētu torti – sveicienu Latvijai Simtgadē. Visi pieņemšanas dalībnieki dabūja nogaršot skaisto torti.

Ar šo pieņemšanu noslēdzās Latvijas Simtgades svinības Oslo, un ar divām dienām jau bijām Otrajā Simtgadē.

Harijs Valdmanis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com