Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ručam pirmā „Austras koks“ balva

Folkloras dižkoncerts VEF Kultūras pilī

Laikraksts Latvietis Nr. 529, 2019. g. 3. janv.
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„Suitu sievas“. FOTO Aina Gailīte.

Uz skatuves „Skandenieki“. FOTO Aina Gailīte.

Latvijas Folkloras biedrības vadītājs Andris Kapusts pasniedz folkloras balvu „Austras koks“ nominācijā par mūža ieguldījumu Alsungas etnogrāfiskā ansambļa dalībniecei Marijai Steimanei (Ručam). FOTO Aina Gailīte.

Rīgā, VEF Kultūras pils Kamerzālē 9. decembrī notika folkloras dižkoncerts, kurā tika pirmo reizi pasniegta folkloras balva Austras koks. Dižkoncerts notika folkloras festivāla Baltica zīmē, jo pagājuši jau 30 gadi kopš Latvijā pirmo reizi notika šis festivāls, tas bija ļoti ievērojams un nebijis notikums toreizējos, teju vai komunisma laikos 1988. gada vasarā. Latvijas folkloras dižkoncertu un folkloras balvu pasniegšanu rīkoja Folkloras biedrība un Rīgas dome. Balvu Austras koks darinājis Tautas lietišķās mākslas studijas vadītājs Longins Švirevičs. Latvijas Folkloras biedrība dibināta 1989. gadā kā Friča Brīvzemnieka Latviešu Folkloras biedrība. 2009. gadā biedrība tika atjaunota un oficiāli reģistrēta.

VEF Kultūras pils pēc renovācijas pelēko ielu krustojumā slejas kā balts gulbis, pēdējo reizi tur biju pirms trīsdesmit gadiem, labi, ka neko daudz neatceros. Īsti nezinu cik tās zāles tur ir, bet Kamerzāle ir trešajā stāvā un kāpnes ir ļoti efektīgas. Zāle mājīga, neliela skatuve un pie tās īsta eglīte ar zelta nošu atslēgām. Ļoti daudz grupveidā izvietoti krēsli ar folkloras kopu nosaukumiem un to vietu skaitu. Pārējās, brīvās vietas līdzjutējiem un skatītājiem. Koncertu atklāja un vadīja Teikas muzikanti. Domāju, ka lasītāju vidū varētu būt arī folkloras saimes zinātāji, tāpēc uzrakstīšu visus dalībniekus uzstāšanās kārtībā: Rīgas folkloras draugu kopa Skandinieki (vad. Julgī Stalte), Jelgavas folkloras kopa Dimzēns (vad. Velta Leja), Rīgas folkloras kopa Grodi (vad. Andris Kapusts), Siguldas folkloras kopa Senleja (vad. Anda Skuja), Līvānu folkloras kopa Ceiruļeits (vad. Anna Kārkle), Rīgas folkloras kopa Vilkači (vad. Edgars Zilberts), Alsungas etnogrāfiskais ansamblis Suitu sievas (vad. Ilga Leimane) un Kokneses folkloras kopa Urgas (vad. Inguna Žogota).

Koncerta repertuārs bija ļoti pārdomāti sastādīts, katra kopa izpildīja kādu ļoti skaistu, zināmu un populāru dziesmu, kuru dziedāja visi zālē kājās stāvot. Kā jau tas pieklājas folkloras kopējiem, tad ne tikai dziedāja, bet arī spēlēja dažādus instrumentus un zālē grieza dančus, noslēgumā iesaistot dalībniekus no pirmajām rindām. Katra kopa pēc uzstāšanās saņēma pateicības balvu un ziedus un vadītāji daudz buču no kolēģiem.

Atzīšos, ka es uz dižkoncertu braucu dēļ Suitu sievām un nekādi negribēju palaist garām pirmās folkloras balvas Austras koks pasniegšanas brīdi Ručam – Marijai Steimanei nominācijā par mūža ieguldījumu tautas garamantu un dzīvesziņas saglabāšanā un nodošanā nākamajām paaudzēm. Balvu pasniedza folkloristi ar stāžu, folkloras biedrības vadītājs Andris Kapusts un Liāna Ose. Ručam nebija viegli, ziedu un buču jūra bija milzīga.

Otru 2018. gada folkloras balvu Austras koks nominācijā par dzīvesziņas kopšanu un daudzināšanu saņēma Kokneses folkloras kopa Urgas un biedrība Baltaine no Kokneses.

Koncerts bija ļoti skaists, ar pilnīgi pamatotu izrādīšanos un dižošanos; skaisti tautastērpi, dažāda vecuma dalībnieki, kādi pāris tik uz rokām un ne raudāja, ne niķojās, dziedāja un dejoja no sirds. Folklora var svinēt tūkstošgadi. Pēc koncerta sāku domāt, vai tad simtgades svinībās bija kāds koncerts ar latviešu folkloras kopām, izņemot Baltica vasarā, bet tas jau ir kas cits.

Noslēgumā TV intervijas un fotografēšanās. Man tāds kamols kaklā ieķērās skatoties kā satikās vecie folkloristi, tie, kas piedalījās pirmajā Latvijas Baltica, piemēram Marija Steimane un Helmī Stalte.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com