Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


AL57.KD Atklāšana

Rīcības komitejas priekšsēža Rūda Danča uzruna

Laikraksts Latvietis Nr. 530, 2019. g. 11. janv.
Rūdis Dancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL57KD

AL57.KD Rīcības komitejas priekšsēdis Rūdis Dancis. FOTO Pēteris Strazds.

Cienījamā Latvijas republikas Kultūras ministre, Dace Melbārdes kundze!

Godājamais Latvijas Goda konsul Dienvidaustrālijā, Valdi Tomaņa kungs un Tomaņa kundze!

Cienījamā LAAJ sekretāre Iveta Rones kundze!

Cienījamā LAAJ vicepriekšsēde Dienvidaustrālijā Skaidrīte Aguļēvičas kundze!

Cienījamā Adelaides Latviešu biedrības priekšsēde Ilze Radziņas kundze!

Cienījamā DV Adelaides nodaļas priekšsēde Ilga Vēveres kundze!

Godātie viesi no Latvijas! Godātie Austrālijas latvieši!

Mēs esam klāt!

Pēc tūkstošiem epastiem, telefonu sarunām, komitejas sanāksmēm, ārpus komitejas sanāksmēm, domu atšķirībām, pozitīviem un ne tik pozitīviem notikumiem un vēl, un vēl, un vēl... mēs beidzot esam 57. Kultūras dienu atklāšanas dienā.

Rīcības komitejas vārdā esam pagodināti rīkot Kultūras dienas šajā ļoti nozīmīgā gadā Latvijas vēsturē. Pēc dziesmu svētkiem šogad mēs jau zinājām, ka būs grūti pieaicināt latviešus uz Adelaidi, lai sarīkotu sekmīgas Kultūras dienas, bet no biļešu tirgošanas sākuma, mēs varējām redzēt, ka tomēr bija liela interese mūsu svētku programmā, un mēs ļoti pateicamies latviešu publikai par viņu reālo atbalstu.

Es uzņēmos šīs Rīcības komitejas priekšsēža amatu, jo domāju, ka varēšu izpildīt visus pienākumus. No iepriekšējo komiteju priekšsēžiem biju dzirdējis, ka darbs bija ārprātīgi milzīgs, un viņiem bija taisnība. Godīgi sakot, tas darbs bija iespaidīgs. Latviešu kultūrai ir daudz seju. Mēs varam izteikt mūsu latviešu kultūru dažādos veidos – vai nu dejā, dziesmā, teātrī, mākslā vai citos.

Varam viegli saprast, ka Latvijas kultūra ir domāta saglabāšanai, un mēs izmantojām Kultūras dienas kā platformu turpināt mūsu saites ar Latviju un latviešu kultūru.

Es ievēroju piecus elementus, kas ir vajadzīgi sekmīgu Kultūras dienu sarīkošanai. Piektais noteikti vissvarīgākais.

Pirmais – valoda. Kas mēs būtu bez latviešu valodas? Latviešu valoda mūsu sabiedrību sasaista.

Otrais – kultūra. No bērnības esam dziedājuši latviešu dziesmas, dejojuši tautas dejas, piedalījušies teātros un vēl daudz citos pasākumos, lai veicinātu īpašu kultūras vērtību radīšanu un saglabāšanu. Kultūras dienas ir skatuve, kas cildina to, ko esam iemācījušies un mīlam.

Trešais – dalībnieki. Austrālijas latvieši ir ļoti talantīgi, un šonedēļ mēs tam būsim liecinieki. Agrākajos gados Kultūras dienu rīkotāji, apmeklētāji un dalībnieki bija emigranti, no Latvijas emigrējuši tautieši, kas neatlaidīgi cerēja uz atgriešanos un uz tā pamata stingri turējās pie savas valodas un kultūras. Šodien, Latvija ir brīva, un mēs priecājamies par daudziem Latvijas viesiem, kuri ar prieku kuplina programmu, lai būtu radošas, varenas un neaizmirstamas 57. Kultūras dienas Austrālijā.

Es gribētu izteikt vislielāko paldies mūsu dalībniekiem no Latvijas, kas ir tālu ceļu atbraukuši, lai parādītu savus talantus, un mums šogad ir atbraukušas ļoti talantīgas grupas:

Rīgas tehniskās universitātes vīru koris Gaudeamus, diriģents Ivars Cinkuss! Vadītājs Andis Ozoliņš!

Tautas deju ansamblis Rotaļa, vadītājs Gints Baumanis!

Postfolkloras grupa Rikši, kas mūs iepriecinās ar deju mūziku šovakar un Noslēguma ballē!

Diriģents Gints Ceplenieks!

Un Renārs Kaupers ar grupu Prāta Vētra, un pie viņas Aija Auškāpa, kas ļoti palīdzēja ar grupas Austrālijas ceļojuma organizēšanu.

Paldies jums visiem!

Arī ļoti pateicos Kultūras ministrei Dacei Melbārdei par jūsu piedalīšanos Kultūras dienās. Paldies, ka tev bija laiks pilnajā darba dienu grafikā atbraukt uz Adelaidi, būt mūsu vidū šajās mums svarīgajās dienās.

Bet mēs, protams, nevaram aizmirst mūsu Austrālijas talantus. Tie, kas visu gadu uztur latviešu kultūras tradīcijas mūsu māju pilsētās. Būs dziedātāji, dejotāji, tēlotāji un vēl citi; un Rīcības komiteja ir ļoti lepna, ka mēs varam viņus saukt par Austrālijas latviešiem!

Šajā brīdī arī vēlos izteikt paldies mūsu galveniem atbalstītājiem, kas ir mums palīdzējuši šo svētku nedēļu rīkot: Latviešu Apvienībai Austrālijā un Jaunzēlandē, Pasaules Brīvo latviešu apvienībai, Latvijas Kultūras ministrijai, Dienvidaustrālijas valdībai, Lobethal Road vīnotavai, Dnister Ukraiņu kredītkooperatīvam, Adelaides Latviešu biedrībai, Daugavas Vanagu Adelaides nodaļai un Latviešu Jaunatnes apvienībai Austrālijā. Liels paldies jums visiem!

Ir arī citi nozīmīgi atbalstītāji, kas ir mums palīdzējuši, un viņu reklāmas jūs varat redzēt mūsu oficiālā programmas grāmatā, ko varat iegādāties fojerā.

Ceturtais – jāsastāda dedzīga un nosvērta Rīcības komiteja, kas mīl savu latvietību un vēlas to uzturēt, attīstīt un dot tālāk Kultūras dienu elementus un tēmas.

Vēlos izteikt pateicību Rīcības komitejai. Komitejas dalībnieki divus gadus cītīgi strādāja, lai sagatavotu šo svētku nedēļu jums visiem. Komitejas dalībnieki izmantoja savu brīvo laiku, piedaloties sanāksmēs, rakstot epastus un rakstus, sagatavojot reklāmas un telpas Kultūras dienu izmantošanai, sagatavoja ēdienus un atspirdzinājumus svētku apmeklētājiem un vēl daudz citu darbu. Paldies komitejai!

Un vēlētos tagad viņus visus personīgi sveikt un lielu paldies teikt!

Par meistarsacīkstēm gādāja Imants Didrichsons! Par vispārējo palīdzēšanu Ināra Kalniņa! Mūsu tīmekļa un informācijas izplatīšanas meistars Māris Ozols! Svētbrīža vadītājs mācītājs Jānis Priedkalns! Tautas deju Lieluzveduma vadītājas Daila Šmita un Rasma Celinska! Ģimeņu rīta vadītāja Iveta Leitase! Noslēguma balles koordinatore Laura Daenke! Saviesīgo vakaru vadītāji Matīss Reinhardu un Ģinta Orchard! Programmas grāmatas veidotājs Kārlis Daenke! Mākslas izstādes vadītāja Inta Thomas Atklāšanas vadītāja Lilita Daenke! Teātra vadītājs Ēriks Strauts! Kopkora vadītājs Aldis Sils! Sekretāre Zinta Ozoliņa! Mūsu kasiere Brita Līduma! Un liels paldies vicepriekšsēdei Zintai Līdumai; kad viss izskatījās tik briesmīgi un plāni negāja, Zinta man vienmēr zvanīja un sacīja, viss būs ok!

Piektais un vissvarīgākais elements ir apmeklētāji. Un tie esat jūs!

Apmeklētāji nāk no dažādām pasaules malām. Apmeklētāji sveic dalībniekus koncerta noslēgumā. Apmeklētāji ir tie, kas pagodina dalībniekus. Piektais elements ir tas, kas visus pārējos: Rīcības komiteju, valodu, kultūru, dalībniekus un apmeklētājus – apvieno.

Liels paldies visiem apmeklētājiem ne tikai no Adelaides, bet arī no citām Austrālijas pilsētām, un ļoti liels paldies mīļiem draugiem no citām valstīm, kas ir atbraukuši uz mūsu Kultūras dienām.

Godātie viesi, dāmas un kungi, no manis šobrīd viss. Paldies par jūsu klātbūtni mūsu Kultūras dienu atklāšanā un koncertā.

Lai rodas jaunās draudzības! Lai sanāk sen neredzēti draugi! Lai saglabājam jaunas atmiņas! Lai svinam 57. Kultūras dienas!

Rūdis Dancis
2018. gada 26. decembrīAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com