Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Dziesmu svētki Kanādā sākušies

Viena dziesma, viena deja... viena tauta!

Laikraksts Latvietis Nr. 548, 2019. g. 5. jūlijā
Juris Ķeniņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Dziesmu_Deju_svetki_Kanada_2019

„Viens ir skaidrs, – ja nebūtu saglabājušies Dziesmu svētki, Latvijas nebūtu.“ Tā izteicās leģendārais diriģents Haralds Mednis. Protams, viņš runāja par dziesmu svētkiem Latvijā. Mēs varētu arī līdzīgi aprakstīt savus svētkus, kuri skan Kanādā (un ASV) jau no 1953. gada. Ierodoties patvēruma zemēs, mūsu vecāki un vecvecāki ļoti ātri sāka atdarināt to, kas bija zaudēts, un liecinājums par mūsu ilgtspēju ir šie XV Latviešu Dziesmu un Deju svētki Kanādā.

Šie svētki Latvijas simtgades zīmē ir moments, kurā varam pakavēties pagātnē pie izdarītā un paveiktā, bet reizē skatīties nākotnē, nākamajā simtgadē. Svētkos mēģinām darīt abus.

Atgriežoties Toronto pēc diviem burvīgiem svētkiem Hamiltonā, nolēmām rīkot galvenos sarīkojumos Maple Leaf Gardens, kur pirmo reizi skanēja latviešu balsis 1961. gadā. Aicinu ikvienam svētku viesim atrast vēsturisko plāksni pie sienas, kura norāda uz šo notikumu.

Bet kā Rainis 1909. gadā rakstīja – Pastāvēs, kas pārvērtīsies. Tie vārdi ir tikpat aktuāli šodien, un daudz kas svētkos būs jauns: pieci jaundarbi Kopkora koncertā un jauns Jāņa Purviņa veltījums Tautas deju lieluzvedumam. (Protams, tautas dejnieki jau sen lepojas ar jaunradi, kas parādās Jaundeju skatē.) Pirmo reizi svētkos Kanādā būs tautas deju grupa no Latvijas – slavenais Līgo; arī viens no pasaules izcilākiem koriem Valsts Akadēmiskais koris LATVIJA savā Kanādas debijā. Izdodam kompaktdisku, sadarbībā ar Toronto Latviešu koncertapvienību, ar trīs komponistiem, kuri ir ietekmējuši ne tikai latviešu daiļradi, bet arī Kanādas: Jānis Kalniņš, simtgadnieks Tālivaldis Ķeniņš un Imants Ramiņš, Order of Canada laureāts. Disku atklās 5. jūlijā Koerner Hall ar tiem pašiem spēkiem kā diskā: diriģents Māris Sirmais, vijolniece Laura Zariņa un Kanādas Nacionālās operas orķestris.

Vislielākais jaunums noteikti ir tas, ka svētki tagad atrodas mobilā telefonā. Proti, visi dziesmu teksti Kopkora un Garīgās mūzikas koncertos atrodas telefonā. Ļoti efektīgi, un milzīgs papīra ietaupījums. Un tajā app ir vēl un vēl, un vēl! Priecājamies, ka mūsu nākotne Ziemeļamerikā arī būs klāt Garezera Vasaras Vidusskola un piedalīsies Kopkora koncertā un Tautas deju lieluzvedumā.

Protams, neaizmirstam arī savus senčus, un visos koncertos ir atgādinājumi, kādi mēs bijām: klasiskās dejas, Melngailis un Dārziņš un Rūdolfa Blaumaņa iemīļotā komēdija No saldenās pudeles.

Esam sevišķi iepriecināti un pateicīgi par milzīgo dalībnieku skaitu un īpaši par tiem dalībniekiem, kuri ir ceļojuši daudz kilometrus, lai svinētu kopā ar mums. Dziesmu un deju svētkos esam tiešām viena tauta.

Rīcības komitejas vārdā novēlu visiem svētku viesiem burvīgus svētkus. Lai tie turpinātu, kā prezidents Kārlis Ulmanis teica 1938. gada dziesmu svētkos, mūs sasildīt, sajūsmināt un stiprināt.

Viena dziesma, viena deja... viena tauta!

Juris Ķeniņš,
XV Latviešu Dziesmu un Deju svētku Kanādā Rīcības komitejas priekšsēdis
Latviešu Dziesmu svētku biedrības Kanādā Valdes priekšsēdisAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com