Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Atklāj atjaunoto vēsturisko Lielā krusta zīmi

Rīgas Brāļu kapos notika atklāšanas ceremonija un svētbrīdis

Laikraksts Latvietis Nr. 548, 2019. g. 5. jūlijā
Daina Pērkone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Prezidents Vējonis Brāļa kapos. FOTO Juris Kalniņš.

Rīgas Brāļu kapos. FOTO Juris Kalniņš.

Mācītāji un bijušais LR Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (no labās). FOTO Juris Kalniņš.

Jauniešu koris BALSIS diriģenta Inta Teterovska vadībā. FOTO Juris Kalniņš.

Māte Latvija un atjaunotais Lielais krusts Rīgas Brāļu kapos. FOTO Juris Kalniņš.

12. jūnijā plkst. 21.00 Rīgas Brāļu kapos notika atjaunotās Krusta zīmes zem Mātes Latvijas tēla svinīgā atklāšana.

Atklāšanas ceremonijā piedalījās Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, LNBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, Saeimas deputāts Raimonds Bergmanis, Romas katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskaps – metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas Liepājas bīskaps emeritus Pāvils Brūvers, Latvijas Pareizticīgās baznīcas virspriesteris Jānis Dravants un Latvijas Nacionālo karavīru biedrības vadītāji Edgars Skreija un Emīls Gailis, NBS ģenerāļi un kapelāni, sabiedrisko organizāciju pārstāvji, politiķi un mākslinieki, kultūras mantojuma sargātāji, tēlnieki, restauratori un visi, kam patiesi rūp mūsu izcilais nācijas kultūras mantojums.

1936. gada 11. novembrī, Rīgas Brāļu kapu memoriālā ansambļa atklāšanas dienā, avīze Latvijas kareivis rakstīja: „Agrāko dažādo zīmju vietā kapu noslēguma sienas vidū, zem Mātes – Latvijas tēla ir iekalts viens kopējs krusts – kristīgās ticības zīme. Vakaros šī krusta zīme mirdzēs gaismā. Nakts tumsā iegrimušos Brāļu kapos jau iztālēm varēs to redzēt kvēlojam sārtās liesmās. Sārti tumšā gaisma, simboliski izteikdama tautas sirds ilgas un kara laukos slacītās sirds asinis, izskan uz augšu aizvien gaišāk un gaišāk, vēstījot cerību piepildījumu, rādot, ka ticība, par kuru liecina kristīgā krusta zīme, ir devusi spēkus ciest, cīnīties un uzvarēt.“

Krusta zīme ar tajā iebūvētu apgaismojumu bija vēl saglabājusies līdz aizvadītā gadsimta sešdesmito gadu vidum, kad tā laika padomju vara nolēma likvidēt zīmi, aizbūvējot krusta nišu ar šūnakmens plāksnēm.

Lai atjaunotu Rīgas Brāļu kapos krustu zem Mātes Latvijas skulptūras, pirms vairākiem gadiem Rīgas pašvaldības aģentūra Rīgas pieminekļu aģentūra saņemdama gan privātpersonu, gan organizāciju un sabiedrības daudzos rosinājumus atjaunot krusta zīmi, uzsāka šī projekta sagatavošanu un izstrādi. Finansējuma atbalstu sniedza Latvijas Nacionālo karavīru biedrība sadarbībā ar Aizsardzības ministriju. Latvijas Nacionālo karavīru biedrība ir ilggadēja Aizsardzības ministrijas sadarbības partnere, realizējot militārās vēstures saglabāšanas un jaunatnes patriotiskās audzināšanas projektus, kā arī veicot piemiņas vietu uzturēšanas un sakopšanas darbus.

Pēc arhitekta Edvīna Vecumnieka projekta ar mūsdienu apgaismojuma elementiem un dekoratīva stikla plākšņu noseguma palīdzību tika atjaunots Kārļa Zāles iecerētais Rīgas Brāļu kapu noslēdzošās sienas tēlnieciskais noformējums. To izpildīja SIA Akmens apstrādes centrs AKM speciālisti un stikla māksliniece Marika Kalniņa Pētera Zvauņa virsvadībā.

Un kā rakstīja presē tolaik 1930 to gadu otrajā pusē Jānis Siliņš: „Arhaiski svinīgs un mākslinieciski vienkāršs pret debesu zilgmi atdalās sievietes siluets; un neizdzēšamā atmiņā paliek viņas lejup vērstais skats, reizē pilns skumja pazemīguma un majestātiska lepnuma... Zem tā ir iekalta krusta zīme, kas vakaros mirdz sārtā gaismā. Vēl zemāk – pusapaļa niša ar pakāpieniem, kurā noliek ziedus.“

Atjaunotā krusta augstums ir 4 m 30 cm, platums – 1 m 50 cm.

Daina Pērkone,
RPA „Rīgas pieminekļu aģentūra“ projektu vadītājaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com