Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Zāļu tirgus Doma laukumā

Tradīcijām milzu spēks

Laikraksts Latvietis Nr. 548, 2019. g. 5. jūlijā
Aina Gailīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Zāļu tirgus Doma laukumā. FOTO Aina Gailīte.

Doma laukuma Zāļu tirgū – Tautas daiļamatniecības vecmeistars, keramiķis Juris Krompāns ar savu brendu – svečturi. FOTO Aina Gailīte.

Zāļu tirgus Doma laukumā. FOTO Aina Gailīte.

Doma laukuma Zāļu tirgū kā iecienīti un atpazīstami darinājumi ir Agneses Vaļinieces apgleznotās zīda šalles un pat kleitas – īsta Jāņu nakts. FOTO Aina Gailīte.

Neparasts kalendārs. Izrādās plaši izplatīts pasaulē, arī Austrālijā var iegādāties tieši Latvijā ražoto koka kalendāru. FOTO Aina Gailīte.

Jau kuro gadu Rīgas Doma laukumā pāris dienu pirms Jāņiem notiek Zāļu tirgus, ar visām tirgus izdarībām – skatuvi un andeli. Jāņuzāles un vainagi. Piemēram rudzupuķes bija daudzos toņos, visam pāri bija bordo, kopā ar dzelteno – pasakaini.

Šogad tas nozīmēja katru dienu apstaigāt dobes ar lejkannu. Patīkami bija tas, ka vairums tirgotāju bija centušies nomaskēt plastmasas spaiņus. Te es kārtējo reizi pārliecinājos, ka tirdzniecība ir sava pasaule; divi puiši, ārzemnieki interesējās par vainagiem, viens bija iekārojis tādu sievišķīgu vainagu un, blakus stāvot viņam saku, – tas ir domāts lēdijām. Puiši bija ļoti pārsteigti, ka vainagi dalās – sievu un vīru. Vēlāk nejaušā sarunā kāda tirgotāja teica, ka, ja cilvēkam patīk (der vai neder), lai tik pērk, ka tik nauda.

Par ēdamām lietām – liels piedāvājums; iespējams, ka bija kas jauns, bet kas to var atrast. Pie ķimeņu sieriem pamatīgas rindas, pat nevarēju nofotografēt. Arī īstai latviešu maizei liels pieprasījums. Ir viens tirgotājs, konstanti vienā vietā, kurš tirgo arī ūdenskliņģerus.

Medus – arī sava pasaule. Var teikt, mūžu esmu nodzīvojusi, bet pirmo reizi redzēju vaska rituli, tipiskākais esot spaiņa lielumā. Kritu kārdinājumā un sapirkos dzeltenas vaska sveces, klasiskas formas bez bitītēm no Trīsbišu medus (medus no Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta). Saldie ķirši un zemenes. Karsti kūpinātas zivis un gaļa pie pašas Radio mājas. Nez kā tie darbinieki jūtas pie tik kārdinošām smaržām? Daudz, daudz visa kā garšīga.

Lins un dzija, dvieļi dreļļu rakstos un adījumi, un daudz visādu praktisku lietu. Vienmēr lielākos tirgos esmu pievērsusi uzmanību Agneses Vaļinieces darinājumiem – apgleznotām zīda šallēm; šoreiz acīs iekrita kleita Jāņu nakts krāsā.

Mans mērķis kā pircējai bija – keramika, tieši Latgales tradicionālā vecmeistara Jura Krompāna darbi. Viņa vārds saistās ar daudzžuburu svečturiem. Man ļoti patīk viņa svečturi vienai svecei, bet pie kolekcijas tā arī netieku, vienmēr kāds tiek atdāvināts draugiem. Šoreiz iekāroju divus svečturus zilos toņos (tiek izmantota stikla glazūra) un vāzīti, bļodiņu un mazu, mazu sālstrauciņu. Uzmanību piesaistīja mazi, mazi trauciņi – domāti sušī mērcēm; tak jau jāiet līdzi laikam. Pinumi un tradicionālie koka izstrādājumi.

Ievēroju starptautiskajā tirgū iegājušo Kārļa Dzelzīša firmu ar interesantajiem koka kalendāriem; ir pasūtams arī Austrālijā.

Grūti visiem šajā karstumā, ap Doma stūri vienmēr velk caurvējš. Visu pat necentos apstaigāt, bet radās iespaids, ka tirgotāji ir gājuši caur sietu, nebija vairs klaja kiča un Latvijai netipisku darinājumu, laukums arī nebija pārblīvēts.

Ļoti daudz ārzemnieku, ne tikai vērotāju, bet arī pircēju. Kas notika uz skatuves? Dziedāja, spēlēja un dancoja.

Šogad Zāļu tirgus pēcgarša man bija patīkama, varbūt tāpēc, ka biju paņēmusi līdzi naudas maku!

Jāņi pagājuši, nāk Pēterdiena un tad jau nākamie tirgi – Miķeldienas un Ziemassvētku.

Aina Gailīte
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com