Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Nepazaudēt balss dvēseli...

Zanda Švēde Karmenas lomā Sietlas Operas un baleta namā

Laikraksts Latvietis Nr. 550, 2019. g. 17. jūlijā
Sarmīte Lunde -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Zanda Švēde (centrā) ar Sietlas latviešiem. FOTO Elmārs Švēde.

No kreisās: Latviešu biedrības priekšsēde Sarmīte Dāvidsone, Elmārs Švēde, Zanda Švēde, Ārija Švēde. FOTO Sarmīte Lunde.

Zanda Švēde ģenerālmēģinājumā. FOTO Publicitātes foto.

Pavisam nesen, maijā, Sietlā, pasaules klases modernajā, tūkstošvietīgajā (2900!) McCaw Hall operas un baleta teātra pārpildītajā zālē dzirdējām vienu no publikas iecienītākajām operām – Bizē Karmenu ar Zandu Švēdi galvenajā lomā.

Korektā, krāsainā, pabiezā, visiem apmeklētājiem izsniegtā programma vēstīja, ka Karmena ir Zanda Švēde no Valmieras, Latvijā; uzstājusies Karmenas un vēl citās lomās Frankfurtē. Mans vērtējums, kā latvietei, klausoties Zandu, diez vai var būt objektīvs. Manās acīs viņa ir DĪVA, vokāli un vizuāli ļoti pievilcīga, ar spēcīgu potenciālu izaicinājumiem nākotnē. Viņas Karmenai bija jūtama iekšējā spriedze, apvaldīts temperaments, tāda aristokrātiska Karmena, kamēr piesātinātā, spēcīgā, valdzinošā balss niansēti un precīzi raksturoja Karmenas emocionālo noskaņojumu: mīlas, brīvības un viņas pašas taisnības alkas.

Acīm tīkama, situāciju izprotoši veidota bija arī modernā scenogrāfija, ar ko Sietlas operteātris parasti var lepoties. Sietlas prese ļoti atzinīgi novērtēja Zandas Karmenas vokālo sniegumu. Šis vērtējums sasaucas ar Sanfrancisko muzikologu atziņām, ka Zanda Švēde ir daudzsološs latviešu mecosoprāns ar labi attīstītu vokālo tehniku un neparasti samtainu krūšu reģistra skanējumu, kas kļūst aizvien spēcīgāks, nolaižoties zemākajā reģistrā. (SF/GATE) Zandas Švēdes izvēlei mācīties vokālu ir senas saknes (Operdziedātājas karjera ir Zandas māmiņas sens, nerealizēts sapnis.), kaut gan patiesībā Zanda tikai nesen, bet ļoti sekmīgi un strauji tuvojas virsotnēm. Zanda izglītības pūra lādē ir Latvijas Mūzikas akadēmija, trīsgadīgā programma Sanfrancisko operā kā Adlera stipendijas ieguvējai, Manhetenes vasaras mūzikas festivāla dalībniecei Ņujorkā un ,Scuola Italy Itālijā.

Tagad Zandas brīnišķīgā balss skan jau visā plašajā pasaulē: Sanfrancisko, Čikāgā un citās ASV pilsētās, Eiropā – Austrijā, Itālijā. Un ne tikai operās; viņas plašajā koncertu repertuārā ir mūzikas korifeji Bahs, Bēthovens, Mendelsons un citi.

Uz Karmenu bija sanākuši gandrīz visi Sietlas latvieši – opermīļi. Bijām ļoti priecīgi, ka pēc operas varējām uz brīdi satikt un parunāties ar jauno solisti. Zanda uz Sietlu bija atbraukusi ar visu ģimeni: vīru, mazo dēliņu un suni. Zandas vecāki Ārija un Elmārs Švēdes bija ieradušies no Latvijas uz izrādi 15. maijā. (Pasaules otrā malā, bet ļoti skaistā pilsētā Sietlā, tik vienkārši neatbraukt!) Zandas vīrs ir amerikāņu bass Ričards Bloks (jau runājot latviski). Par godu mūsu jaunajai operas zvaigznei, Ieva Ohaks, Sietlas operas izīrējamo tērpu koordinātore, uzaicināja mūs iepazīties ar operas aizkulisēm. Ievas, atraktīvas, lieliskas stāstniecas vadībā, jaunajā, milzīgajā iznomājamo tērpu noliktavā redzējām daudz visādu lietu, tai skaitā tieši Zandas parūku, tērpus, kā arī pabijām uz skatuves, mākslinieku pusē.

No sirds novēlam mūsu jaunajai, skaistajai, talantīgajai māksliniecei labu veiksmi, un, viņas pašas vārdiem runājot, nekad nepazaudēt savas brīnišķīgās balss dvēseli. Lai piepildās viņas sapnis dziedāt Dalilu Kamila SenSansa operā Samsons un Dalila, varbūt jau uz Metropolitēna operas skatuves dēļiem!

No opermīļa piezīmēm.

Sarmīte Lunde
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com