Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Kabarē de Rīga“ Latvijā

Aizpilda robus vēstures zināšanās par vecajiem, labajiem laikiem

Laikraksts Latvietis Nr. 551, 2019. g. 28. jūlijā
Juris Beņķis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

FOTO Ivo Ernstons.

Publika ieņem vietas pirms izrādes. FOTO Ojārs Greste.

Kopdziesma „Ak, kaut man Daliņa kājas būtu!“ FOTO Juris Beņķis.

Pirms izrādes. No kreisās: Pēteris Saulītis, Indra Burkovska, Andris Kariks, Andrejs Mačēns, Viktorija Mačēna, Linda Ozera (pie spoguļa). FOTO Ojārs Greste.

Kamēr Rīgai koncertzāle vēl ir sapnis, Cēsu koncertzāle Vidzeme jau piecus gadus piedāvā spēcīgu un plašu kultūras programmu. Vēsturiskās Cēsis pamatoti ir ieguvušas iesauku Latvija kultūras galvas pilsēta ar brīvdabas operas un citām izrādēm, un nu jau 13. Mākslas festivālu. Šis kultūras uzplaukums, pašvaldības viedā rosība un labās skolas ir pataisījuši Cēsis par pievilcīgu vietu jaunām ģimenēm un radošo industriju pārstāvjiem, tik tālu, ka Cēsis jau ir ieguvusi nākamo iesauku Latvijas hipsteru galvaspilsēta. Kā tad šajā vidē iederēsies Sidnejas Latviešu teātris ar savu izrādi Kabarē de Rīga?

Ir silts trešdienas (Red.: 24.07.) vakars jūlija beigās, kad ezers sauc uz peldēšanu, bet mežs pēc stiprām lietus gāzēm – uz sēnēm. Tomēr, koncertzālē ieradies prāvs cilvēku skaits. Hotel de Rome viesmīlis Aleksandrs Bārs, cilvēku vērotājs, uzreiz ievērotu, ka reklāma nav sasniegusi hipsteru paaudzi, ka publikā pārstāvētas galvenokārt vidējās un vecākās paaudzes. Taču visas vietas pie galdiņiem ir aizņemtas, un publika ir gatava dzīvot visam līdzi.

Un bija kam dzīvot līdzi: Latvijas laika mūzika, dziesmas un joki un Aleksandra Bāra trāpīgie novērojumi. Uz lielā ekrāna redzamās tā laika foto, karikatūras un reklāmas – labi saskaņotas ar izrādes norisēm un aktieriem – burvīgi papildina izrādi, pilnīgi kā jauns pirmās lomas aktieris. Jūtams, ka publika visu novērtē: dzied līdzi kopdziesmās, smējās par jokiem, sit plaukstas ritmā un entuziastiski aplaudē, kas, protams, uzmundrina spēlētājus, un viss rit raiti.

Par pašu izrādi nestāstīsim, jo liela daļa lasītāju to būs redzējuši Austrālijā, vienīgi izcelsim viesu aktrisi Indru Burkovsku, kura Benjamiņas kundzes lomu sev ir privatizējusi, un Anitas Kazes angļu dīvas mēģinājumu dzērumā diriģēt Rīgas satiksmi, vienlaikus dziedot(?) āriju. Drīzāk izvilksim šo to no sarunām pēc izrādes...

Pie glāzes vīna sēž interesants sastāvs – Cēsu Austrālijas latviešu kontingents, trīs Anglijas trimdīši un vietējā ģimene, ieskaitot jauno paaudzi. Visi ar smaidiem pārrunā redzēto un izceļ savus spilgtākos momentus. Skaidrs, ka izrāde izdevusies! Anglijas Māris jau starpbrīdī teica, šis taču jāuzved skolās un sarunu kopsaucējos šis sentiments atkārtojas – izglītojoši, uzzināju daudz ko jaunu interesantā un saistošā veidā. Arī parādījās interesanta atšķirība starp vietējo un pārējo redzējumiem. Tie, kas auguši trimdā, jau zināja, ka pirmskara Rīgā valdīja šāda dzīve, jo mūsu vecāki, kas to bija zaudējuši, centās par to mums izstāstīt. Tā bija daļa no idealizētā Latvijas tēla, ko trimda pūlējās uzturēt. Toties tiem, kuri visu mūžu pavadījuši Cēsīs, daudz kas bija jauns un nedzirdēts, jo skaidrs, ka okupācijas vara negribēja, ka tauta ilgojās pēc labiem laikiem un daudz ko aizliedza un slēpa. Toties, Latvijas jaunos laikos neesam vēl sasnieguši šī laikmeta atzinību.

Tāpēc mums radās doma, kā šo vakuumu aizpildīt: vai Kabarē de Rīga veidotājs Jānis Čečiņš un SLT negrib piedāvāt šo izrādi kā gatavu projektu Latvijas skolām? Ar PBLA/Izglītības ministrijas atbalstu, sagatavot scenāriju/multimediju, ko skolēni paši varētu uzvest? Tad Cēsu hipsteru vecāki arī uzzinātu par šiem apburošajiem laikiem!

Visbeidzot, sveiciens Austrālijas latviešiem no Māra, kurš atceras, kā tēvs dziedāja sekojošo pantu Vintera pašpuiku dziesmai Štedī, redī...

Es norauj gardīnštang'
Un uztais' bumerang'.
Kad pamet'(u) gaisā to, –
Tas aizlido!

Juris Beņķis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com